FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Süper 308

25 Nisan 2015 00:33
Süper 308
Tweet It! Facebook

“500 beygir motor gücü ve dört çekiş özelliği ile 308 R Hybrid, segmentinin sınırlarını ve Peugeot'nun hayal gücünü zorluyor!..”

Peugeot 308 R Hybrid, saf performans arayışına mükemmel bir boyut getiriyor: Dikkat çekici kompaktlık, dört köşeye atılmış tekerlekler, mükemmel bir denge. 

Bu hedefe ulaşmak için, Peugeot 308 hatchback ve onun Emp2 platformuna dayanma avantajını kullanıyor. İlk bakışta göze çarpan 308’in zarif tasarımı ve sportif görünümü radikal bir ifadeye dönüşmek üzere ilk kez Quartz konsepti ile tanıştığımız tasarım kodlarını benimsiyor.
80 mm genişletilmiş tekerlek izleri üzerine oturan 235/35 R19 lastiklerle yere adeta yapışan Peugeot 308 R Hybrid geniş hava girişli kaputun örttüğü etkileyici ön yüzü ve köşeli kenarlı ve düz yüzeyli mineral tamponu ile asfaltı adeta yutuyor. Damalı desenli ön ızgara 500 hp güç üreten yenilikçi çekiş ünitesini hava ile besliyor. Mekanik bileşenler etrafında sıkıca çizilen profili çizgileri ışığı yakalıyor ve bakışları aracı keşfetmeye doğru yönlendiriyor. Peugeot 308 R Hybrid floresan pigmentler ve cam partiküllerin entegrasyonu ile etkileyici şekilde yoğun bir mavi renkle giyiniyor. Bu renk hem hibrid motor ve hem de tarihsel olarak Fransız yarış araçlarına özgü olan rengi çağrıştırıyor. Arka kapılarda, bu mavi renk Peugeot’nun en ekstrem modellerinin simgesi olan çift renkli tasarımın farklı bir yorumunu oluşturacak şekilde mat siyah ile eşleşiyor. Arkada, Peugeot 308 R Hybrid’in radikal tasarımı son derece yalın bir şekilde kendini gösteriyor. Bagaj kapağının üstündeki dar spoyler aerodinamik yapıyı pekiştiryor. Öte yandan, tampon sıcak havayı dışarı çekerek akü sıcaklığını kontrol altında tutmaya yardımcı olan iki hava deliği içeriyor. Hava girişleri ve kasa altları üzerine tatbik edilen beyaz seramik görünümlü dokunuşlar otomobilin dinamik karakterini vurguluyor.

Açılan kapılar geniş orta konsol ve dört koltuk ile biçimlendirilen etkileyici bir iç mekânı gözler önüne seriyor. Seçilen malzeme ve renkler Peugeot 308 R Hybrid modelinin öncelikli amacı yüksek performansı açıkça ortaya koyuyor.

Böylece, üst giydirme aksamı ve tavan kaplaması antrasit gri renkleriyle ayırt ediliyor. Koltuklar paslı görüntü verilmiş açık kahverengi deri ile döşendi. Gerçek spor geleneğindeki kırmızı dokunuşlar, sayaç çerçeveleri, direksiyon simidi merkezi ve orta konsol başta olmak üzere iç mekânı boydan boya beziyorlar.

Peugeot 308 R Hybrid’te ilk kez şimdiye kadar genellikle sadece konsept otomobillere ayrılan malzemeler kullanıldı. Ön panel, dijital dokuma tekniği kullanılarak üretilen bir kumaş ile kaplandı. Bu yenilikçi malzeme aracı hafifletmek için köpük benzeri malzemelere gerek kalmadan yumuşak dokunuşlu büyük, karmaşık parçaların üretilmesini sağlıyor. Bu dijital kumaş siyah deri ve kahverengi eskitilmiş deri ile birlikte kapı panellerinde kullanılıyor.

Peugeot i-Cockpit’in yenilikçi mimarisi sayesinde, sürücü güç aktarım ünitesinin sağladığı 500 hp gücü tam güvenlik içinde kontrol ediyor. Delikli deri kaplı ve 308 R Hybrid logosu taşıyan kompakt direksiyon simidi viraj alırken hassas ve keskin bir konumlandırma sağlıyor. El altındaki vites değiştirme paletleri sürücünün altı-ileri şanzımana parmak ucu ile kumanda etmesine olanak veriyor. Head-up gösterge paneli yoldan gözlerini ayırmadan, ilgili tüm sürüş bilgilerini sürücüye aktarıyor.

Öte yandan, merkez konsol üzerindeki iki düğme sürücünün mekaniği kontrol altında tutmasına olanak sağlıyor. Bunlardan ilki güçlü motoru harekete geçirirken, ikincisi dört farklı sürüş moduna erişim sağlıyor.

Peugeot 308 R Hybrid’i n geliştirilmesi Peugeot Sport’a teslim edildi. Bu projede gerçek bir meydan okuma yaratıldı : üst düzey performanslı elektrikli benzinli hibrid güç ünitesi geliştirmek, onu EMP platformu üzerine entegre etmek ve performans açısından bugüne kadar ulaşılmamış yeni sınırlar belirlemek.

Meydan okumaya yaraşır düzeyde şaşırtıcı bir sonuç elde edildi. Dört tekerlekten çekiş ve 500 hp güç ile Peugeot 308 R Hybrid’in azami hızı elektronik olarak 250 km/h ile sınırlandırıldı, 0 - 100 km/h hızlanmasını sadece 4.0 saniyede tamamlıyor ve 1000 m mesafeyi 22.0 saniyede kat ediyor. Tüm bunlara rağmen, CO2 emisyonu sadece 70 g / km. Peugeot 308 R Hybrid, önde % 60 ön ve arkada 40% ağırlık dağılımıyla mükemmel bir denge sergiliyor ve sadece 3,1 kg / hp’lik bir ağırlık/güç oranı elde ediyor.

Peugeot Sport sistematik olarak teknik uzmanlığına ve her bileşenin özelliklerinin yanı sıra ideal konumunu tanımlamak için başarılı yarış siciline çağrıda bulunuyor. Motor böylece birbirlerinden bağımsız olarak aracı yürüten üç farklı güç kaynağını bira araya getiriyor:

- Bu motor büyüklüğü için dünyanın en yüksek özgün güç değerini sunan 4-silindirli benzinli 1.6L THP 270 S & S motor,

- 6-vitesli şanzıman ile bağlantılı 85 kW / 115 hp gücüne sahip bir elektrik motoru,

- Arka aksta aynı özelliklere sahip bir ikinci elektrik motoru.

Kusursuz dinamik sürüş özelliği kazandırmak üzere, aracın kütleleri bir araya toplanarak mümkün olduğunca alçak düzeyde yerleştirildi. Mükemmel güç/kompaktlık orana sahip 3 kWh Lityum-İyon batarya arka koltukların altına yakıt tankının yerine konuldu. Buna karşılık, 50 L yakıt tankı arka bagaj içine elektrik motorunun ve iki transformatörün üzerine monte edildi. Mükemmellik arayışında olan Peugeot Sport mühendisleri yakıt deposunun alt tasarımını teknik bileşenlere çakışacak şekilde tamamen yeniden gözden geçirdiler. Böylece aracın yüksekliği performansına katkıda bulunacak şekilde birkaç milimetre alçaltıldı.

Orta konsolda yer alan kumanda düğmesi dört farklı sürüş modundan birini seçmek için kullanılıyor:
- En performanslı Hot Lap modu toplamda 500 hp ve 730 Nm maksimum torka ulaşacak şekilde üç güç kaynağının tam potansiyelini harekete geçiriyor.

- Track modu esas olarak benzinli motor ve arka elektrik motoru ile 400 hp ve 530 Nm sunuyor. Bu modda öndeki elektrik motoru hızlanırken ilave güçlendirici olarak hizmet veriyor (boost).

- Road modu ise 300 hp güç ve 400 Nm tork ile özel olarak yol kullanımı için tasarlandı. Benzinli motor tam potansiyelini sağlarken, arka elektrik motoru hızlanma sırasında ona destek oluyor. Ön elektrik motoru bu modda kullanılmıyor.

- ZEV modu Peugeot 308 R Hybrid‘i yürütmek için öncelikle arkadaki elektrikli motora çağrıda bulunuyor. Ön elektrik motoru gaz pedalına sürücü tarafından uygulanan basınca bağlı olarak devreye giriyor.

Dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde, Peugeot 308 R Hybrid özellikle viraj çıkışında müthiş bir sürüş özelliği gösteriyor. Fren sistemi, önde dört pistonlu kaliperlerin kavradığı 380 mm çapındaki havalandırmalı diskler ve arkada 290 mm'lik disklerle otomobilin performansına yaraşır düzeyde görev yapıyor. Ancak, her zaman frenaj aşamasında sadece diskler kullanılmıyor. Nitekim Peugeot Sport güç ünitesini 250 km/h itibaren tüm hız aralığı boyunca elektrik motorlarını kullanarak aracı yavaşlatmak üzere tasarladı. Bu fren sistemi, diskleri ve balataları korumanın yanı sıra, üç farklı akü şarj yönteminden birini oluşturuyor. İkinci yöntemde benzinli motor ile bir jeneratör gibi hareket eden ön elektrikli motor kullanılıyor. Üçüncü çözüm ise sadece 45 dakika içinde aküye maksimum kapasitesini veren hızlı şarj terminalidir.

Peugeot 308 R Hybrid, Peugeot mühendislerinin ve tasarımcılarının yetenekleri ile Peugeot 308’in mükemmelliğini parlak bir şekilde üzerinde topluyor. Bir Peugeot her zaman sıra dışı duygular verir. 

*Bu bir basın bülteni alıntısıdır!

Etiketler: Peugeot hybrid 308 Şangay Shanghai R Fransız French Français PSA sport Peugeot Sport

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..