FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

SuperDragon X8

17 Kasım 2015 11:31
SuperDragon X8
Tweet It! Facebook

“Hep en hızlı gidenlerden bahsediyorduk… Şimdi sıra, en hızlı söndürende!.. Bu bir Su Püskürten Ejderha!.. ”

1864 yılında Almanya’nın Ulm şehrinde tarihin ilk gerçek itfaiye araçları markası kurulmuştu… Conrad Dietrich Magirus, zamanın ilk itfaiye örgütünü kurarken, çıkan yangınları söndürme konusunda da ilk sistematik prensipleri de oluşturmuştu… Magirus’un ilk buluşu ise hareket ettirilebilir ve döndürülebilir yangın merdiveniydi… Yıl ise 1872 idi… Conrad Dietrich Magirus, yangına karşı güvenlik teknikleri bilgisiyle 1853 yılında Ulm İtfaiye’sinin başına geldikten sonra Alman İtfaiye Örgütü’nü de kurdu. Magirus markası da, yangın söndürme ekipmanlarının üretimine bu şekilde başlamış oldu…

Günümüzün “Yılın En İyi İtfaiye Ekibi” ödülü de halen onun ismine veriliyor!..

Magirus markası, böylece 151 yıldır, dünyanın tüm yangın söndürme teşkilatlarına uzmanlığını ve ürettiği özel araçları sunuyor…

Son 40 yılını Iveco çatısı altında geçiren, uzman itfaiye araçları markası, artık CNH Industrial Grubu’nun yönetiminde başka markaların altyapıları üzerinde de yangın söndürme işinin ihtiyacı olabilecek tüm üst yapıyı, en güvenli, en sağlam ve en hızlı kullanım hedefleriyle çeşitli ülkelerin ve hatta şehirlerin özel ihtiyaçlarına göre her biri farklı donanıma sahip olarak üretiyor… Yani devasa havaalanı itfaiye araçlarından, minibüs küçüklüğünde en seri hareket edebilecek ön müdahale itfaiye araçlarına kadar…

1892 yılındaki ilk 25 metrelik atların çektiği yangın merdiveninden, günümüzün en modern ve en hızlı havaalanı itfaiyelerine ve AirCore denilen jet türbinli özel maksimum su püskürtme araçlarına kadar Avrupa ve Asya’nın en ünlü yangın söndürme markası olan Magirus, itfaiyecileri tam 68 metreye saniyede 1.9 metre hızla çıkaran dünyanın en yüksek yangın merdivenini, yılda 2220 adetlik itfaiye araç üretimini, Ulm’dan başka Avusturya Graz ve Fransa Chambery’de de üretim tesislerini ve dünyanın en iyi yandın söndürme akademisini gerçekleştirebilmiş olmasıyla övünüyor…

İşte burada, Sizlere, Magirus’un en görkemli aracı Superdragon X8’den bahsetmek istiyoruz…

Yangın söndürme kamyonları, taşınabilir pompalar, kimyasal veya orman yangınları için özel araçları gibi diğer tüm Magirus’lar arasında havaalanı itfaiye araçlarının ayrı bir yeri var!.. 

Tüm büyük yangınlarda, öncelikle insanların kurtarılması, eşyaların ve binaların zarar görmemesi elbette çok önemli… Fakat, uçak kazalarında ölçekler, riziko faktörleri ve kullanılması gereken teknikler, diğer tüm yangınlardan çok daha hassas, dikkatli ve hızlı olunmasını gerektiriyor… O sebeple, havaalanı itfaiye araçları, tüm yangın söndürme araçları arasında “kral” olarak kabul ediliyor… Magirus’un çok büyük Dragon ve Impact serileri yıllardan beri “alfa” pozisyonlarını koruyorlar… Aşırı hızlı, aşırı güçlü, “akıllı” ve çok değerli olan bu havaalanı itfaiye araçları, her gün artan hava trafiği, yolcu sayısı ve uçakların büyüklüklerine göre gelişmeye devam ediyorlar… İhtiyaç duyulan en etkili havaalanı güvenliğini sağlamak için, “ikinci bir şans”a hiçbir zaman fırsat bırakmayacak bir tekniğe sahip olması gereken, hareket halindeyken, su, köpük ve özel söndürme tozu püskürtebilen ve tüm ağırlığına rağmen en dinamik manevraları yapabilmeleri gerekiyor… Bu konu başlığının en iddialı Magirus’u olan Superdragon X8, tam 52 ton taşıma kapasiteli bir 8 çekerli söndürücü!.. Dingil mesafesi ise 5.050 mm!.. Özel yangın söndürme kimyasalları püskürtebilen iki robotize pompası… 17.000 litrelik su tankından başka, köpük ve toz materyal için ayrı tankları, 6 kişilik itfaiyeci koltuğu, tam korunaklı aluminyum kabini ve gerekli tüm ekipman için özel dolapları olan bir “ejderha”!.. 12.8 metre uzunluğu, 3 metre genişliıi ve 3.8 metre yüksekliğindeki bu 8x8, CFR platformunda yani Crash-Fire-Rescue yani hem kazalara, hem yangına nem de kurtarmaya yetişmek üzere tasarlanmış bir mekanik “ejderha”!.. 

25 saniyenin altında 80 km/h’ye çıkan ve en az 135 km/h maksimum hızla giden çift motoruyla 1.120 HP’lik Superdragon X8, dakikada 10.500 litre suyu 10 bar basınçla püskürten 275 HP’lik su pompasına da sahip… 2.500 litrelik köpük ve 1 tonluk yangın söndürme tozu ile 120 kg’lık CO2 de ayrıca X8’in sırtındaki özel depolara baklanmış!..

İlk havaalanı itfaiye aracını 1930’da yapabilmiş bir markanın, 2015’te bu SuperDragon X8’i geliştirebilmesine şaşırmıyoruz!.. Asfalta yayılabilecek kerosenli uçak yakıtıyla bile mücadele edebilecek kapasitedeki bu devasa Magirus, ARFF yani “Aircrash Rescue and Fire Fighting” klasmanında dünyanın en iyisi olma iddiasını koruyor!.. 8.000 lt/min püskürtme gücündeki özel projektörü ve kameraları olan tavan monitörü ve 2.500 lt/min’lik su ve köpük ile saniyede 10 kg toz püskürten ön monitör, X8’i kullanırken en çok “oynamak” isteğimiz özellikleriydi… Öndeki aşırı yüksek kapasiteli vinç de, en ilgi gösterdiğimiz ayrıntısıydı!..

Acil bir durumlar için her an, tam donanımlı olarak, hazır olmak şart!.. Magirus da, kahraman itfaiyecilerin en doğru ve güvenli şekilde kullanabilecekleri araçları üretmeye devam ediyor!..

Etiketler: CNH industrial Conrad Dietrich Magirus Iveco Fiat Professional Ladder Superdragon X8 süper itfaiye havaalanı airport fire Dragon impact cash rescue fire fight aircrash ARFF CFR köpük yangın Flughafen Feuerwehr firefighter

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..