FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

SUV değil Cross Country

24 Haziran 2015 17:25
SUV değil Cross Country
Tweet It! Facebook

“SUV'ler şu an için moda olsa da, asıl trend Cross Country araçlara doğru ilerliyor... Bunun da "usta"sı, Volvo!.. V60 Cross Country, şimdilik en mantıklı "geleceğin araç tipi" olarak kabul ediliyor!..”

SUV’lere en yakın, hatta onlardan daha dinamik ve kullanışlı seçenek, hep Cross Country’ler olmuştu…

Volvo’nun V60 modelini bugüne kadar özellikle Plug-in Hybrid versiyonuyla tanıdık… En güçlü ve hızlı olmasına rağmen en düşük tüketim ve en yüksek çevrecilik özelliklerini bir arada tutan V60 Plug-In Hybrid’in gölgesinde ise S60’ın station kuzeni Volvo V60 D2 de manuel şanzımanıyla 4.1 lt/100 km’lik sınıf lideri bir tüketim değeriyle sessizce duruyordu. 6 ileri otomatik şanzımanlı versiyonu bile 4.2 lt/100 km’lik yakıt harcamasıyla aile tipi bir otomobilin ne kadar tasarruflu olabileceğini kanıtlıyordu…

Şimdi ise konumuz V60 XC!.. XC60 değil, V60 Cross Country!.. Yani daha sportif ve maceracı bir donanıma sahip V60!..

Malum, bir SUV kullanmak, günümüzün en havalı ve yüksek pozisyonu… Özellikle de Türkiye’de… Fakat, SUV’lerin yüksek ağırlık merkezleri, gereksiz büyüklükleri ve kullanım zorlukları da ortada… Bu havaya girmek için illa bir SUV almanıza, aslında, hiç gerek yok!.. Off-Road stiline sahip iyi bir Orta Sınıf station wagon da, Sizlere aynı prestiji sunacaktır… Üstelik çok daha dengeli sürüş ve daha mantıklı ölçüler içinde… Normal SUV sahiplerinin yüzde 99’u gibi OffRoad şartlarına bu arazici görünümlü Station’ı sokmayacaksınız… Fakat, yine de, Volvo piknik alanlarına girebilsin diye bu orta boy XC’yi geliştirmiş…

XC60’lara bir seçenek olarak hazırlanmış olan ve teknik olarak aslında XC60’lardan farksız olan V60 Cross Country, optik OffRoad ayrıntılarının yanında normal V60’lara göre yerden daha yüksek olarak geliştirilmiş… Dışta ön ve arkadaki alt korumaları ve daha geniş yan eşikleriyle içte siyah sportif koltuklarıyla fark edilen V60 Cross Country, 4 silindirli dizel ve benzinlilerinde önden çekerlilerde 181 beygir gücüne kadar seçim sunuyor… Dört çekerli versiyonunda ise sadece 5 silindirli dizeli olan V60 XC, elbette kompakt V40 Cross Country’den çok daha yüksek bir fiyat etiketine de sahip olacak…

Yeni i-Art teknolojisine sahip D4 turbo dizelinin 181 HP güç ve 400 Nm torkuyla yakıt tüketiminin 3.8 lt/100 km seviyesine kadar düşebilmesiyle, V60 Cross Country, müthiş iddialı, mantıklı ve güzel bir Volvo!..

Fakat, Volvo S60’ın Cross Country seçeneğini, Detroit’teki NAIAS fuarında gösterildi.. Yanlış okumadınız… Sedan S60’ın bu arazi korumalı ve OffRoad süslü versiyonunu gösterildi… 

V60 Cross Country gibi bir “güzel” varken, “sedan” tipli OffRoad araçlarının geçmişteki başarılı olan örneklerini hatırlamaya çalıştım, fakat hatırlayamadım!..

*12 Ocak 2015 Auto Show dergisinde de yer almıştır.

Etiketler: V60 CrossCountry Cross Country SUV Station Wagon allroad SW CUV intermediate Volvo Cars break avant Kombi Sports wagon sportwagon Variant

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..