FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tekten Çifte

30 Ocak 2014 02:34
Tekten Çifte
Tweet It! Facebook

“Sektör artık dikey değil, yatay gelişecek!.. Carlos Ghosn bile, yerine tek bir ismin geçmesini istemiyor!..”

Renault Nissan ittifakını oluşturan ve başarıyla yukarılara taşıyan Carlos Ghosn da, pek yakında emekli olacak. Fakat, yerine tek bir ismin geçmesini tavsiye etmiyor. Renault ve alt markalarının başına bir, Nissan ve alt markalarının başına başka bir isim gelirse, başarının daha da artacağına inanıyor.

Carlos Ghosn, kendisinin şu anda yaptığı gibi her iki dev şirketi yönetmenin çok ağır olduğunu, fakat başka seçenek olmadığı için sürdürdüğünü ve ittifakın şimdilik açık bir avantaj sağladığını söylüyor. 

Nissan başlığında yerine bir “Japon”un geçmesinin uygun olacağını, Japonların çok yetenekli yöneticiler olduğunu anlatırken, koltuğunu ne zaman bırakacağını ise belirtmiyor. Sadece “zamanı gelince” diyor ve her iki grubun yönetim kurullarıyla hissedarlarına bu şekilde tavsiyede bulunacağını belirtiyor. 

Renault’nun Nissan’daki kontrol hissesi tam 15 yıldır devam ediyor. Bugünkü pay ise yüzde 43.4!.. Bu arada Daimler’in ittifakta yüzde 3.1’lik hisseninin bulunduğunu da hatırlatalım. 

Diğer yanda ittifak yönetimi “tekten çifte” değişirse, grupların ekonomik markaları Dacia ve Datsun için de, belki artık çok daha farklı güzergahlar çizilebilir. 

Ayrıca Infiniti’nin de artık yavaş yavaş Nissan’dan uzaklaşmaya başlaması, bu ittifakın içinden bu lüks markanın “kopabileceği”ni de akla getiriyor.

Carlos Ghosn’un emekliliği, elbette ittifak için bir kayıp olacaktır… Bu kadar agresif bir otomotiv dehası, bugünlerde çok zor bulunuyor. Fakat, karlılığı maksimuma çıkmış her iki grup, belki ayrı yöneticilerle daha kreatif de ilerlemeye devam edebilirler… Göreceğiz!..

*13 Ocak 2013 Auto Show dergisi, Automotive Insider, yazısıdır.

Etiketler: Renault Nissan Datsun Dacia Samsung Infiniti Lada Carlos Ghosn ittifak alliance otomotiv otomobil endüstri

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..