FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tekten Çifte

30 Ocak 2014 02:34
Tekten Çifte
Tweet It! Facebook

“Sektör artık dikey değil, yatay gelişecek!.. Carlos Ghosn bile, yerine tek bir ismin geçmesini istemiyor!..”

Renault Nissan ittifakını oluşturan ve başarıyla yukarılara taşıyan Carlos Ghosn da, pek yakında emekli olacak. Fakat, yerine tek bir ismin geçmesini tavsiye etmiyor. Renault ve alt markalarının başına bir, Nissan ve alt markalarının başına başka bir isim gelirse, başarının daha da artacağına inanıyor.

Carlos Ghosn, kendisinin şu anda yaptığı gibi her iki dev şirketi yönetmenin çok ağır olduğunu, fakat başka seçenek olmadığı için sürdürdüğünü ve ittifakın şimdilik açık bir avantaj sağladığını söylüyor. 

Nissan başlığında yerine bir “Japon”un geçmesinin uygun olacağını, Japonların çok yetenekli yöneticiler olduğunu anlatırken, koltuğunu ne zaman bırakacağını ise belirtmiyor. Sadece “zamanı gelince” diyor ve her iki grubun yönetim kurullarıyla hissedarlarına bu şekilde tavsiyede bulunacağını belirtiyor. 

Renault’nun Nissan’daki kontrol hissesi tam 15 yıldır devam ediyor. Bugünkü pay ise yüzde 43.4!.. Bu arada Daimler’in ittifakta yüzde 3.1’lik hisseninin bulunduğunu da hatırlatalım. 

Diğer yanda ittifak yönetimi “tekten çifte” değişirse, grupların ekonomik markaları Dacia ve Datsun için de, belki artık çok daha farklı güzergahlar çizilebilir. 

Ayrıca Infiniti’nin de artık yavaş yavaş Nissan’dan uzaklaşmaya başlaması, bu ittifakın içinden bu lüks markanın “kopabileceği”ni de akla getiriyor.

Carlos Ghosn’un emekliliği, elbette ittifak için bir kayıp olacaktır… Bu kadar agresif bir otomotiv dehası, bugünlerde çok zor bulunuyor. Fakat, karlılığı maksimuma çıkmış her iki grup, belki ayrı yöneticilerle daha kreatif de ilerlemeye devam edebilirler… Göreceğiz!..

*13 Ocak 2013 Auto Show dergisi, Automotive Insider, yazısıdır.

Etiketler: Renault Nissan Datsun Dacia Samsung Infiniti Lada Carlos Ghosn ittifak alliance otomotiv otomobil endüstri

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..