FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Type R, Göründü!

29 Eylül 2014 03:04
Type R, Göründü!
Tweet It! Facebook

“Merakla beklenen, hatta tam 1.5 yıldır, tüm özellikleri yavaş yavaş ortaya çıkan Honda'nın yeni "caddeci"si, Civic Type R, Paris fuarıyla son prototipini gösteriyor!..”

Honda, artık "tamam" dedi ve Ar-Ge departmanlarından çıkıp üretim için fabrika yoluna koyulan Civic Type R Concept'in gerçekleşecek şekline karar verdi!..
Geçtiğimiz yıl Cenevre fuarında gösterilen kırmızı Civic Type R konseptinden renkleri dışında pek farkı olmayan üretim öncesi bu son prototip, beyaz ve kırmızı şekillere sahip parlak maviye boyanmış...
2015 başında yollara çıkacak olan bu en çevik ve hızlı Civic, Honda'nın açıklamalarına göre; tümüyle Avrupalıların sürüş zevklerine göre geliştirilmiş ve mühendisliği yapılmış... Bu sebeple de İngiltere Swindon'da üretilmesine karar verilmiş...


Bu yepyeni Civic Type R için Honda'nın halen performans verileri hakkında bir açıklaması yok!..
Fakat, 2.0 litre Turbo VTEC motorun 7.000 1/min devirde "redline"a gireceği ve en az 280 HP olacağını daha önce de yazmıştık...
http://carsnews.tv/honda_civic_type_r
Japonların en "ateşli" modellerini üretmeyi başaran Honda'nın heden bu kadar uzun süre yeni Type R için beklemiş olduğunu sorduğumuzda ise, bizlere cevaplarını "Bugüne kadar üretilmiş, bilinen tüm Type R'ların ötesinde bir performansa sahip olacak" vurgusuyla veriyorlardı... İnanılması güç ama yeni Type R'ın, Integra, Accord ve hatta NSX'in performans versiyonlarından bile daha hızlı olacağı iddia ediliyor!..

Honda Ar-Ge'deki Civic Type R proje yöneticisi Suehiro Hasshi, “Honda'nın dört farklı Type R model çeşidi bulunuyor... Civic, Integra, Accord ve NSX... Yeni Civic Type R'ın taşıyacağı yepyeni motorun saf güç, tork ve motor tepkisi başlıklarında, bugüne kadar hazırlanmış diğer tüm Type R motorlarından üstün olduğunu ve karşılaştırma yapılamayacağını söylemeliyim!.."

Diğer otomobilleri gibi yarı-otomatikleştirilmiş çift debriyajlı "kestirme yolu" seçmektense, Honda, sıralı 4 silindirli Turbo motoru kısa oranlı 6 ileri manuel şanzımanla dnatarak "uzun yolu" tercih ediyor ve sürücünün sürüş keyfini maksimuma çıkarıyor!..
"Manuel şanzımanı ise tipik Honda pratikliğine sahip... Kullanıcılarının hangi vitesi isterlerse seçmelerine izin verecek olan sistemde, örneğin sert bir viraja yaklaşırken 5'ten 3'e sorunsuzca geçebileceksiniz!.." diyen Hasshi, "Tüm alternatiflerin arasında bu prototip haliyle bile yeni Civic Type R, baştan aşağı bir sürüş makinası olarak tasarlandı!.." şeklinde yeni "oyuncak"ını anlatıyor!.. 
Diğer yanda yeni Civic Type R ile birlikte Honda, yeni"+R" tuşunun lansmanını yapacak!.. Direksiyonun hemen yanındaki bu düğmeye basıldığında motor tepkileri yeniden kalibre edilecek, direksiyon hassasiyeti değiştirilecek ve yepyeni dört seviyeli Adaptif Amortisör Sistemi en sportif ayara getirilecek!..
Hasshi, standart modda bile Civic Type R'ın sıradışı bir çeviklik sunacağını, akıcı ve keyif veren hızlanmasıyla müthiş bir günlük kullanıma izin veren spor otomobil olacağını iddia ediyor!.. "Ayrıca  ‘+R’ tuşuyla dinamizm zirvesine doğru yol alan en atletik otomobillerden biri ortaya çıkarılıyor!.. Yarış tipi bir sürüş başlıyor!.. Karakterin nasıl değiştiğine herkes çok şaşıracak!.. ‘+R’ moduyla ekstreme, yarış pistine çıkacaksınız!.. Spor otomobil sürücülerini bile tatmin edecek bir sürüş keyfi yaşanacak!.." şeklindeki açıklamarıyla da, merakımızı iyice arttırıyor!..
Yeni Civic Type R'daki bir başka "süper" özellik ise, 'steer axis' denilen iki ayrı "kingpin"le desteklenerek ön suspansiyona eklenmiş mekanik bir sistem... Bu sistem ile,"torque steer" denilen en sert hızlanmada bile motorun yüksek çevrim kuvvetiyle direksiyonun gereğinden fazla dönmesi ve aracın yana doğru çekilmesi engellenebiliyor!..

Bu teknik bilgilerle, yeni Civic Type R için "caddeler için yarış otomobili" iddiasına biz de katılabiliyoruz...  Önden çekerli aktarıma ayrılmış minimum 280 HP, 7.000'lerin üzerine tırmanan devir için daha iri panjur ve hava ağızları, bahsettiğimiz o dört farklı sertlik ayarı, çok keskin bir ifade oluşturan LED gündüz ve sis farları, kırmızı şeritlerle birleşen kırmızı çemberli 20 inçlik jantlar ve elbette kırmızı renkli fren, motor kaputu üstü motor havalandırmaları, arkada dörtlü egzost sistemi ve sporcu duruşu!..

Daha iyi bir aerodinamizm, daha kuvvetli çekiş, daha iyi soğutma ve optimize edilmiş hava akışı, 18 aydır test ediliyor!.. Nürburgring pistindeki özel test sürüşleri de özel olarak orada devam ederken, Önden Çekerliler klasmanının en hızlısı olmak isteyen Civic Type R, rakip olarak tabii ki Almanları, Golf ve Astra'nın en sportif versiyonlarını görüyor!..

Şimdi de isterseniz geçmişten günümüze Type R'ları hatırlayalım:

Type R tarihi

1992 ilk nesil NSX Type R (Sadece Japonya pazarı için)
İlk kırmızı logolu ve F1 Şampiyonluğunun beyaz rengindeydi!..
3.0L altı silindirli DOHC VTEC
280 HP / 7,300 rpm
294 Nm / 5,400 rpm

1995 ilk nesil Integra Type R (sadece Japonya pazarı için)
1.8L 4 silindirli DOHC VTEC
200 HP / 8,000 rpm
181 Nm / 7,500 rpm

1997 ilk nesil Civic Type R (sadece Japonya pazarı için)
1.6L dört silindirli DOHC VTEC
185 HP / 8,200 rpm
160 Nm / 7,500 rpm

1998 Integra Type R (ilk Avrupa Type R'ı)
1.8L dört silindirli DOHC VTEC
190 HP / 8,000 rpm
178 Nm / 7,300 rpm

1999 Accord Type R (sadece Avrupa pazarı için)
2.2L dört silindirli DOHC i-VTEC
212 HP / 7,200 rpm
215 Nm / 6,700 rpm

2001 ikinci nesil Integra Type R (sadece Japonya pazarı için)
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
220 HP / 8,000 rpm
206 Nm / 7,000 rpm

2001 ikinci nesil Civic Type R (Avrupa'daki ilk Civic Type R)
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
220 HP / 8,000 rpm
206 Nm / 7,000 rpm

2001 ikinci nesil Civic Type R (Avrupa versiyonu)
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
200 HP / 7,400 rpm
196 Nm / 5,900 rpm

2002 ikinci nesil NSX Type R (sadece Japonya pazarı için)   
3.2L altı silindirli DOHC VTEC
280 HP / 7,300 rpm
304 Nm / 5,300 rpm

2007 üçüncü nesil Civic Type R
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
225 HP / 8,000 rpm
215 Nm / 6,100 rpm

2007 üçüncü nesil Civic Type R (Avrupa versiyonu)
2.0L dört silindirli DOHC i-VTEC
201 HP / 7,800 rpm
193 Nm / 5,600 rpm

Etiketler: Honda Type R caddeci Type-R Civic hot-hatch Paris Japan japon nippon

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..