FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ve 270HP'lik 308 GTI

19 Haziran 2015 22:47
Ve 270HP'lik 308 GTI
Tweet It! Facebook

“Peugeot Sport, uzun süredir beklenen en ateşli modelinin gerçek üretimini nihayet gösterdi! 308 GTi, Japonlar kadar olmasa da, Alman rakipleri kadar olmuş!..”

Her ne kadar 2015 Goodwood Hız Festivali'nde gösterileceği açıklanmış olsa da, Peugeot yönetimi otomobil meraklılarının sabırsızlığını farketti ve yeni 308 GTi'ı bir hafta önce ortaya çıkardı!..
Bu arada öncelikle belirtelim, bu 308 GTi, halen ilk 205 GTI gibi tümüyle büyük harflerle GTI değil!.. Yani, bize göre nihayet yeniden tam olarak bir GTI olmamış!..
308 R Hybrid prototipinden esintileri bu GTi için iki yaşındaki yeni 308'e taşıyan Peugeot Sport, Carbone19 ismindeki jantlarla işe başlamış. 19 inçlik bu jantların yanında dış ve içte sadeliğe önem veren Peugeot, 208 30.Yıl ve GT versiyonlarındaki gibi ve RCZ-R modellerindeki gibi tümüyle sportif bir şıklık için uğraşmış...
Tümüyle LED farlar, enlemesine kabartmalı simsiyah panjur, Peugeot yazısının içindeki kırmızı boya, arkadaki çift taraflı egzost çıkışı, siyah difüzör, GTi logoları, v.s...
Yere 11 mm daha yakın gövde, önde daha geniş 1.570 mm arkada 1544 mm iz açıklıkları, 380 mm'lik solid kırmızı renge boyalı 4 piston kaliperli ön frenleri, hepsi Peugeot Sport imzalı olarak tamamlanmış...
1.6 THP S&S Turbo motorunun 270 beygir gücü ve 1.900 1/min devirden itibaren yakalanan 330 Nm'lik maksimum torku ile Peugeot 308 1.6 litrelik motorların zirvesi oluşturulmuş... Diğer yande 308 GTi'ın 18 inç jantlı 250 HP'lik bir başka zayıf versiyonu da geliyormuş... 


270 HP'siyle 6.0 saniyede 0-100 km/h akselerasyon gerçekleştiren 308 GTi, 250 beygir gücündeki haliyle hızlanmasını 6.2 saniyede tamamlayabiliyor!.. Şifre ise S&S, yani Start–Stop teknolojisinin standartta yer alması...
Diğer yanda 6.0 lt/100 km'lik yakıt tüketimi ise, oldukça şaşırtıcı... CO2 emisyon değeri de 139 gr/km!..
GT halinden bile 100 kg daha hafif olan 308 GTi, manuel 6 ileri vitesiyle de sportif karakterini tamamlıyor!..
Şasisi ve sınırlı kaymalı Torsen diferansiyeliyle viraj kabiliyeti maksimuma çıkan tam bir GTI karakteri için hazırlanmış olan bu süper 308, C-Segmentinde Golf GTI'ın sol şerit krallığına göz dikmiş görünüyor...
Fakat, unutmalayım; bu halen bir GTi, yani gençliğimizin gerçek GTI'ı değil!.. Yani, henüz, değil!..
Unutmadan, GTi 270'in çift renkli olarak, Coupe Franche, Ultimate Red ve Nera Black olarak sunulacağını, içte de yarış tipi koltuklarında Alcantara döşemeleri ve kırmızı dikişleriyle GTi 250'den ayrılacağını belirtelim!..

Etiketler: Peugeot Sport 308 GTI 308GTi PSA GTi 270 GTi 250 Goodwood French Français Vitesse Speed

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..