FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ve Ferrari, Yolcu!

29 Ekim 2014 20:50
Ve Ferrari, Yolcu!
Tweet It! Facebook

“Herkes Alfa Romeo ya da Fiat satılacak diye konuşurken, bomba patladı!.. Ferrari, gidiyor!”

FCA Grubu uzun dönemli kar planının bir parçası olarak, süper otomobil üreticisi Ferrari’yi satmak için kararını verdi! Fiat Chrysler Otomobilleri (FCA) onun 48 Milyar Euro’luk “toparlanma” planı doğrultusunda ek gelir elde etmek için, şok yaratan bir girişimde bulunuyor ve SuperCar makinesi Ferrari’yi satmak için planlarını duyuruyor!..

Ferrari’nin satışında yüzde 10 borsa üzerinden sunulacak, fakat kalan yüzde 90 ise mevcut FCA hissedarlarına gidiyor.

Böylece Fiat, Jeep ve Alfa Romeo gibi volüm markalarına odaklanacak olan FCA Grubunun, Ferrari satışının ardından uzun vadeli başarı hedeflerini garanti altına alacağı tahmin ediliyor.

Fiat Chrysler Otomobilleri Yönetim Kurulu, önümüzdeki yıl gerekli işlemleri tamamlamak için FCA yönetimine tam yetki verdi. FCA’nın Ferrari hisselerini ABD ve muhtemelen bir Avrupa borsasında listelenmesini sağlaması bekleniyor. 

FCA Grup Başkanı John Elkann, bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ferrari’nin ayrılması, büyük İtalyan mirasının ve benzersiz konumunun korunması sağlayacaktır. Ve, FCA hissedarları da tüm değerlerden faydalanmaya devam edecekler, karlılık avantajları sürecektir!..” 

Bu haberin 1998 yılından bu yana ilk kez, New York Borsası'nda Fiat'ın daha doğrusu FCA’nın halka arz olmasından birkaç hafta sonra gelmesi de çok ilginç!.. Oysa, sadece 6 ay öncesinde "Ferrari, satılık değil!" deniliyordu!..

FCA CEO'su Sergio Marchionne ise "Biz, 2014-2018 İş Planı güvene almak ve işlerimizin değerini maksimumda tutarak hissedarlarımızı memnun etmek için, FCA ve Ferrari’nin yollarını ayırmamız gerektiği ortaya çıktı!” diyerek Elkann’ın sözlerini tamamlıyordu…

“Yönetim Kurulumuz, bu işlemin aynı zamanda önemli ölçüde FCA sermaye temelini güçlendirmek ve FCA Grubu’nun uzun vadeli başarısını desteklemek için bu FCA’yı temsil eden yönetimin kararlılığını destekliyor." 

Fiat Chrysler Otomobilleri Grubu’ndan Ferrari’nin ayrılması hakkında birçok İtalyan kızgın bakışlarla sokaklara dökülebilir… Chrysler markalarını tam denetime alan ve 2014 başlarında FCA ismiyle yepyeni bir küresel güç haline gelen FCA, 100 yaşından büyük Fiat markası yerine 45 yıl önce bir kısmı satın alınan Ferrari’’yi gözden çıkarıyor… 

Bu “ayırma” aslında Ferrari’yi halka açık hisselerle sunmak anlamı taşıyor!.. 

Hala FCA hisselerinin yüzde 30'unu kontrol eden Agnelli ailesi ve herkese açık Fiat ortakları, efsanevi markanın yüzde 90’ını borsalara çıkarabilecek… Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari'nin oğlu Piero Ferrari de azınlık hisselerine rağmen bu değişimden büyük gelir elde edecek!..

FCA, büyük bir grup olma yolunda, en değerli markasını ortaya çıkararak sermayesini önemli oranda yükseltecek ve karşılığında da Ferrari'nin yeni bağımsız statüsünü sağlam bir temel üzerine oturtarak ekonomik anlamda çok daha çevik hareket imkanı oluşturacak!..

Bu Ferrari satış haberinden sonra Fiat’ın hisseleri tüm borsalarda ciddi bir artış da gösterdiğini belirtmeliyiz!..

Fiat’ın “baba”sı Gianni Agnelli’nin torunu, FCA Başkanı John Elkann,  bu değişiklikle ilgili "memnun" olduğunu söylüyor!.. 

Artık, Ferrari'nin karizmatik Başkanı Luca di Montezemolo da, 23 yıldır durduğu Ferrari direksiyonundan neden çekildiğini de çok daha iyi anlıyoruz!.. Oysa, tüm dedikodular, Montezemolo’nun Formula 1’deki son 6 yıldır devam eden başarısızlardan sorumlu tutulduğu için ayrıldığı yönündeydi…

FCA, ABD'de Haziran 2015 itibariyle ve Avrupa'da ayrıca başka bir borsada Ferrari teklifini açacak!

FCA, araç satışları yüzde 60 genişletmek için iddialı bir beş yıllık plan hazırlamış ve çok büyük bir iş planının tam ortasına gelmiş idi… Geçtiğimiz Mayıs ayında sunulan planın ardından analistler, FCA bu 48 Milyar Euro’luk bütçeyi nasıl oluşturacak diye sorguladılar. 

FCA, yüzde 10'luk halka arzın yanında elindeki Ferrari’nin yüzde 90 payını diğer hissedarlar için ortaya koyunca, FCA tarafından Ferrari’nin listelenmesi zorunlu konvertibl bağı yaparak, potansiyel yatırımcılar için daha cazip bir iş imkanı ortaya çıkarıyor…

Mayıs ayında, Fiat CEO'su Sergio Marchionne, broker tahminlerinde grubun değerini yaklaşık 43 Milyar Euro olarak açıklamıştı!.. Ancak, Ferrari’nin yılda 7000 adetlerde üretim stratejisi, değerini daha da yükseltmeye başlamıştı… Hatta, Marchionne’nin üretim adetlerini 10.000’lere çıkarma duyurusu da, markayı zirvenin üstüne doğru çıkarmıştı!.. Eğer öyleyse, Ferrari'nin brüt faaliyet karı, 1 Milyar Euro’yu geçebilir!.. Bu durumda, Ferrari 10 milyar Euro ile 12 Milyar Euro değerinde olabilir!.. 

Marchionne, Ferrari’nin lüks eşya şirketi olarak değil, iyi bir otomobil üreticisi olarak değerli olması gerektiğini savunuyor!.. “Bu da, yatırımcıları ikna etmek için yeterli olmalıdır!” diyor.

Bu arada FCA içinde bugüne kadar Ferrari'nin değerinin hesaba katılmadığı da söylentiler arasında… Yani, Ferrari’nin halka arzı, FCA hisselerini yüzde 18 oranında arttırabilir ve küresel grubun yakın gelecekteki sermaye arttırışına önemli bir katkı sağlayabilir!..

Bakalım, Ferrari'nin azınlık hissesi için bile Toyota, BMW veya VW ilgilenecek mi?..
Devlerin savaşını izlemeye hazır olun!..

Etiketler: Ferrari Fiat FCA Agnelli Elkann Marchionne Montezemolo Italia İtalyan Scuderia

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..