FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Veneno Roadster

19 Ekim 2013 04:29
Veneno Roadster
Tweet It! Facebook

“Üstsüz boğaların en hızlısı, "Rosso Veneno" ismiyle artık Veneno Roadster oluyor!.. Bu "hiper" otomobilin üstünün hiç kapatılamayacak olması, en az performans değerleri kadar şaşırtıcı!..”

Lamborghini, Veneno "hypercar" modelinin bu sefer "open top" versiyonunu ortaya çıkardı...
Üstü sürekli açık bir Roadster olacak olan "tavansız" Veneno, sürücüsüne en "şiddet"li sürüş zevkini yaşatacağa benziyor...

Coupe hali gibi Aventador'ların ortaya yerleştirilmiş 750 HP'lik 6.5lt V12 motorunu ve "sequential manual" vites kutusuyla süreakli dört çeker sistemini taşıyacak olan Veneno Roadster,  0-100 km/h hızlanmasını da sadece 2.9 saniyede gerçekleştirecek!..
ISR transmisyonundaki seçilebilir 5 moduyla, en 'uslu"dan en "çılgın"a kadar çok farklı sürüş karakterlerine bürünebilecek olan bu vahşi boğanın ağırlığı ise 1.480 kg!.. Karbon fiber monokok ve CFRP dış gövde parçalarının yanında kabin içinde de koltuklardan orta konsola neredeyse herşeyin karbon fiberden yapılmış olmasıyla; beygir gücü başına "kaldırılacak" ağırlığın 2 kilogramın altına inmesi de sağlanmış!..
Fren disklerinin de karbon seramik olduğunu, sanıyoruz, söylememize bile gerek yok!..
Bu arada maksimum hızın 355 km/h olacağını ve sürücüyle yanındakinin tepelerinde oluşacak "süpersonik" türbulansa nasıl dayanacaklarını da çok merak ediyoruz...

Ekstra stabilite için tavan yerine aşırı dayanıklı bir "rollover bar"a sahip olan bu ultra Lamborghini, bir "open racing prototype" olarak sunuluyor.

Lamborghini, Coupe haliyle Veneno'ları sadece 3 adet üreteceğini açıklamıştı...
Roadster olarak ise tam 9 adet üretilecek ve dünyada sadece 12 Veneno bulunacak!..
Son olarak da bir Veneno Roadster'ın fiyatının 5.3 Milyon USD yani 3.9 Milyon Euro olacağını, bunun Türkiye fiyatının da yaklaşık 25 Milyon TL olabileceğini de belirtelim!..

Şimdi; J-Speedster'ın tüm "hava"sını bu Rosso Veneno, söndürebilir mi, sorusunun cevabı ise, tek kelimeyle "Hayır!' olacaktır.
Çünkü, Lamborghini, dünyanın en zengin otomobil koleksiyoncuları için bu "aşırı" otomobilleri üretirken, nefis bir taktik uyguluyor...
J-Speedster, Egoista ve Sesto Elemento gibi aslında konsept gibi görünen tüm bu otomobiller, müthiş fiyatlarla koleksiyonculara satıldı... Hatta, aslında, sadece "onlar"ın siparişleriyle üretildiler, hazırlandılar!..
Veneno Coupe için de, sadece 3 adetlik ön siparişle gerçekleştirilmişti... Fakat, Veneno gösterilir gösterilmez, en az 9 kişi daha araca talip oldu... Lamborghini de, 3 adetlik Veneno üretimini arttıramayacağı için (koleksiyoner müşterilerin değer kaybı yaşamaması için) çok hızlı hareket ederek Veneno Roadster'ı hazırladı...
Rosso Veneno denilen bu modelden ise, bu gördüğümüz şekilde sadece tek bir adet Sant'Agata atölyelerinden çıkacak. Çünkü, diğer sekiz Veneno Roadster'ların hepsi birbirine benzemez farklı renk ve donanımla, siparişi gerçekleştiren müşterilerin çılgın isteklerine göre hazırlanıyor!..
Lamborghini, artık "terzi işi"ni çok iyi öğrendi!.. Dile kolay, yarım yüzyıldır, mekanik boğa yapıyorlar!..

Etiketler: Lamborghini roadster V12 Veneno Italian italyan boğa

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..