FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Veneno Roadster

19 Ekim 2013 04:29
Veneno Roadster
Tweet It! Facebook

“Üstsüz boğaların en hızlısı, "Rosso Veneno" ismiyle artık Veneno Roadster oluyor!.. Bu "hiper" otomobilin üstünün hiç kapatılamayacak olması, en az performans değerleri kadar şaşırtıcı!..”

Lamborghini, Veneno "hypercar" modelinin bu sefer "open top" versiyonunu ortaya çıkardı...
Üstü sürekli açık bir Roadster olacak olan "tavansız" Veneno, sürücüsüne en "şiddet"li sürüş zevkini yaşatacağa benziyor...

Coupe hali gibi Aventador'ların ortaya yerleştirilmiş 750 HP'lik 6.5lt V12 motorunu ve "sequential manual" vites kutusuyla süreakli dört çeker sistemini taşıyacak olan Veneno Roadster,  0-100 km/h hızlanmasını da sadece 2.9 saniyede gerçekleştirecek!..
ISR transmisyonundaki seçilebilir 5 moduyla, en 'uslu"dan en "çılgın"a kadar çok farklı sürüş karakterlerine bürünebilecek olan bu vahşi boğanın ağırlığı ise 1.480 kg!.. Karbon fiber monokok ve CFRP dış gövde parçalarının yanında kabin içinde de koltuklardan orta konsola neredeyse herşeyin karbon fiberden yapılmış olmasıyla; beygir gücü başına "kaldırılacak" ağırlığın 2 kilogramın altına inmesi de sağlanmış!..
Fren disklerinin de karbon seramik olduğunu, sanıyoruz, söylememize bile gerek yok!..
Bu arada maksimum hızın 355 km/h olacağını ve sürücüyle yanındakinin tepelerinde oluşacak "süpersonik" türbulansa nasıl dayanacaklarını da çok merak ediyoruz...

Ekstra stabilite için tavan yerine aşırı dayanıklı bir "rollover bar"a sahip olan bu ultra Lamborghini, bir "open racing prototype" olarak sunuluyor.

Lamborghini, Coupe haliyle Veneno'ları sadece 3 adet üreteceğini açıklamıştı...
Roadster olarak ise tam 9 adet üretilecek ve dünyada sadece 12 Veneno bulunacak!..
Son olarak da bir Veneno Roadster'ın fiyatının 5.3 Milyon USD yani 3.9 Milyon Euro olacağını, bunun Türkiye fiyatının da yaklaşık 25 Milyon TL olabileceğini de belirtelim!..

Şimdi; J-Speedster'ın tüm "hava"sını bu Rosso Veneno, söndürebilir mi, sorusunun cevabı ise, tek kelimeyle "Hayır!' olacaktır.
Çünkü, Lamborghini, dünyanın en zengin otomobil koleksiyoncuları için bu "aşırı" otomobilleri üretirken, nefis bir taktik uyguluyor...
J-Speedster, Egoista ve Sesto Elemento gibi aslında konsept gibi görünen tüm bu otomobiller, müthiş fiyatlarla koleksiyonculara satıldı... Hatta, aslında, sadece "onlar"ın siparişleriyle üretildiler, hazırlandılar!..
Veneno Coupe için de, sadece 3 adetlik ön siparişle gerçekleştirilmişti... Fakat, Veneno gösterilir gösterilmez, en az 9 kişi daha araca talip oldu... Lamborghini de, 3 adetlik Veneno üretimini arttıramayacağı için (koleksiyoner müşterilerin değer kaybı yaşamaması için) çok hızlı hareket ederek Veneno Roadster'ı hazırladı...
Rosso Veneno denilen bu modelden ise, bu gördüğümüz şekilde sadece tek bir adet Sant'Agata atölyelerinden çıkacak. Çünkü, diğer sekiz Veneno Roadster'ların hepsi birbirine benzemez farklı renk ve donanımla, siparişi gerçekleştiren müşterilerin çılgın isteklerine göre hazırlanıyor!..
Lamborghini, artık "terzi işi"ni çok iyi öğrendi!.. Dile kolay, yarım yüzyıldır, mekanik boğa yapıyorlar!..

Etiketler: Lamborghini roadster V12 Veneno Italian italyan boğa

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..