FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

VW'den Halk SUV'u

24 Temmuz 2013 17:36
VW'den Halk SUV'u
Tweet It! Facebook

“Hızla gelişen küçük SUV trendinde, VW olmazsa olmazdı!.. Taigun, Up'ların PQ12 platformunun uzatılmış şekli olarak, CrossUp'a göre bir basamak yukarıda duracak!..”

Volkswagen, küçük CrossOver'ı Taigun için yeşil ışık yaktı. 2016 yılında yollarda olması beklenen Taigun, 3 silindirli küçük benzinli ve dizelleri nedeniyle ABD gibi büyük pazarlar yerine özellikle Gelişmekte Olan Pazarlar için düşünülüyor.
Geçtiğimiz yıl Brezilya Sao Paulo otomobil fuarında gösterilen konsept şeklinin ardından oluşan büyük ilgi sayesinde hemen üretim planına giren Taigun, Chevrolet Trax ve Ford EcoSport gibi küçük SUV türevlerinin turnuvasında maça çıkacak!.. Fakat, aslında Taigun'un dört çekerli seçeneği olmayacağı için ve önden çekerli Up "city car" ile aynı platformu paylaşacağından dolayı Renault Captur ve Peugeot 2008 ile aynı klasmanda pazanrlanacağını tahmin etsek de, müşterilerin algısında Taigun'un Opel Mokka'ya kadar yüksekte tutulacağını tahmin ediyoruz.

2.470 mm'lik dingil mesafesi ile Up'lara göre 51mm daha uzun olan Taigun, iz açıklıklarında önde 1.427 mm ve arkada da 1.422 mm ile Up'lar kadar dar bir yapıya sahip...
VW Taigun'un endüstriyel segmentasyonda tam rakibi ise, önden çekerli Fiat Panda Trekking!.. Diğer yanda Taigun'un VW içindeki farklı seçeneği de CrossUp!..
Şu anda PQ12 platformunda mühendislik programı yürütülen ve Brezilya Sao Paolo, Hindistan Pune ve Rusya Kaluga tesislerindeki üretimi için hazırlanan Taigun, uygun fiyatıyla büyük ihtimalle Türkiye'ye de gelebilecek bir yeni Volkswagen olacak!..
Standardında manual şanzıman ve opsiyonel olarak da DSG şanzımanla donanması beklenen, VW'nin bu en küçük SUV "havalı" alternatifi, Latin Amerika pazarı için CNG uygulamasına da sahip olacak. Başkaca da, benzinli ve elektrikli hibrid ile tümüyle elektrikli versiyonlarının da olması mümkün görünen Taigun, VW Grubu'nun diğer markalarının yüksek volüm yapabilmesi için de iyi bir fikir!..

Etiketler: Volkswagen CrossUp Taigun VW CrossOver SUV minik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..