FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

VW'den Halk SUV'u

24 Temmuz 2013 17:36
VW'den Halk SUV'u
Tweet It! Facebook

“Hızla gelişen küçük SUV trendinde, VW olmazsa olmazdı!.. Taigun, Up'ların PQ12 platformunun uzatılmış şekli olarak, CrossUp'a göre bir basamak yukarıda duracak!..”

Volkswagen, küçük CrossOver'ı Taigun için yeşil ışık yaktı. 2016 yılında yollarda olması beklenen Taigun, 3 silindirli küçük benzinli ve dizelleri nedeniyle ABD gibi büyük pazarlar yerine özellikle Gelişmekte Olan Pazarlar için düşünülüyor.
Geçtiğimiz yıl Brezilya Sao Paulo otomobil fuarında gösterilen konsept şeklinin ardından oluşan büyük ilgi sayesinde hemen üretim planına giren Taigun, Chevrolet Trax ve Ford EcoSport gibi küçük SUV türevlerinin turnuvasında maça çıkacak!.. Fakat, aslında Taigun'un dört çekerli seçeneği olmayacağı için ve önden çekerli Up "city car" ile aynı platformu paylaşacağından dolayı Renault Captur ve Peugeot 2008 ile aynı klasmanda pazanrlanacağını tahmin etsek de, müşterilerin algısında Taigun'un Opel Mokka'ya kadar yüksekte tutulacağını tahmin ediyoruz.

2.470 mm'lik dingil mesafesi ile Up'lara göre 51mm daha uzun olan Taigun, iz açıklıklarında önde 1.427 mm ve arkada da 1.422 mm ile Up'lar kadar dar bir yapıya sahip...
VW Taigun'un endüstriyel segmentasyonda tam rakibi ise, önden çekerli Fiat Panda Trekking!.. Diğer yanda Taigun'un VW içindeki farklı seçeneği de CrossUp!..
Şu anda PQ12 platformunda mühendislik programı yürütülen ve Brezilya Sao Paolo, Hindistan Pune ve Rusya Kaluga tesislerindeki üretimi için hazırlanan Taigun, uygun fiyatıyla büyük ihtimalle Türkiye'ye de gelebilecek bir yeni Volkswagen olacak!..
Standardında manual şanzıman ve opsiyonel olarak da DSG şanzımanla donanması beklenen, VW'nin bu en küçük SUV "havalı" alternatifi, Latin Amerika pazarı için CNG uygulamasına da sahip olacak. Başkaca da, benzinli ve elektrikli hibrid ile tümüyle elektrikli versiyonlarının da olması mümkün görünen Taigun, VW Grubu'nun diğer markalarının yüksek volüm yapabilmesi için de iyi bir fikir!..

Etiketler: Volkswagen CrossUp Taigun VW CrossOver SUV minik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.