FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

VW'den Halk SUV'u

24 Temmuz 2013 17:36
VW'den Halk SUV'u
Tweet It! Facebook

“Hızla gelişen küçük SUV trendinde, VW olmazsa olmazdı!.. Taigun, Up'ların PQ12 platformunun uzatılmış şekli olarak, CrossUp'a göre bir basamak yukarıda duracak!..”

Volkswagen, küçük CrossOver'ı Taigun için yeşil ışık yaktı. 2016 yılında yollarda olması beklenen Taigun, 3 silindirli küçük benzinli ve dizelleri nedeniyle ABD gibi büyük pazarlar yerine özellikle Gelişmekte Olan Pazarlar için düşünülüyor.
Geçtiğimiz yıl Brezilya Sao Paulo otomobil fuarında gösterilen konsept şeklinin ardından oluşan büyük ilgi sayesinde hemen üretim planına giren Taigun, Chevrolet Trax ve Ford EcoSport gibi küçük SUV türevlerinin turnuvasında maça çıkacak!.. Fakat, aslında Taigun'un dört çekerli seçeneği olmayacağı için ve önden çekerli Up "city car" ile aynı platformu paylaşacağından dolayı Renault Captur ve Peugeot 2008 ile aynı klasmanda pazanrlanacağını tahmin etsek de, müşterilerin algısında Taigun'un Opel Mokka'ya kadar yüksekte tutulacağını tahmin ediyoruz.

2.470 mm'lik dingil mesafesi ile Up'lara göre 51mm daha uzun olan Taigun, iz açıklıklarında önde 1.427 mm ve arkada da 1.422 mm ile Up'lar kadar dar bir yapıya sahip...
VW Taigun'un endüstriyel segmentasyonda tam rakibi ise, önden çekerli Fiat Panda Trekking!.. Diğer yanda Taigun'un VW içindeki farklı seçeneği de CrossUp!..
Şu anda PQ12 platformunda mühendislik programı yürütülen ve Brezilya Sao Paolo, Hindistan Pune ve Rusya Kaluga tesislerindeki üretimi için hazırlanan Taigun, uygun fiyatıyla büyük ihtimalle Türkiye'ye de gelebilecek bir yeni Volkswagen olacak!..
Standardında manual şanzıman ve opsiyonel olarak da DSG şanzımanla donanması beklenen, VW'nin bu en küçük SUV "havalı" alternatifi, Latin Amerika pazarı için CNG uygulamasına da sahip olacak. Başkaca da, benzinli ve elektrikli hibrid ile tümüyle elektrikli versiyonlarının da olması mümkün görünen Taigun, VW Grubu'nun diğer markalarının yüksek volüm yapabilmesi için de iyi bir fikir!..

Etiketler: Volkswagen CrossUp Taigun VW CrossOver SUV minik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..