FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Work It! Rock It!

22 Eylül 2014 21:10
Work It! Rock It!
Tweet It! Facebook

“26 yıl öncesinin TriStar'ı yeniden hatırlanıyor... Volkswagen Ticari Araç, TRISTAR konseptiyle Hannover IAA'nın açılışını yaptı.”

1988 yılındaki T3, 2.109 cc motorlu 112 beygir gücünde ve maksimum hızı 140 km/h olan, çift kabinli bir Transporter Pick-Up idi...
Fakat, 4 silindirli motoru, su soğutmalı bir boxer idi.... Dört çekerli Syncro gibi özelliğiyle işten çok hobi aracı olarak gösterilen TriStar'a DoKa da denilmişti... Bir Caravelle'in keyif konforu ve Transporter'in iş kapasitesiyle T3 DoKa TriStar, müzeden çıkarılarak yenilenmiş ve en son 4 yıl önceki Hannover IAA'da gösterilmişti...
Oysa şimdi yepyeni bir TRISTAR konseptiyle karşı karşıyayız...
"Üstelik Work It! Rock It!" sloganıyla Hannover IAA 2014 açılışını yapan Scorpions'un altında!..
TUI Arena'da VW'nin açılış galasında sahneye çıkan Scorpions, modern yaşam şekliyle sert çalışmayı bir araya getiren Transporter efsanenin yepyeni bir yorumunu sergilediler...
Volkswagen Ticari Araç CEO'su Dr. Eckhard Scholz, müşteri taleplerini yerine getirmek için çok çalıştıklarını ve o sebeple de kutlamayı hak ettiklerini söylerken, TRISTAR konseptini işaret ediyordu... "Herşeyi en iyi şekilde yapabilen, her işin altından kalkabilen, ekstrem arazi şartlarından geçerken istenilen şeyi istenildiği kadar yüklenebilen, tekerlekli bir tamirhane ya da çok güzel bir hobi aracı olabilen, TRISTAR!" diyerek, kariyerlerini bir Bulli T1'de başlamış olan Klaus Meine, Rudolf Schenker ve Matthias Jabs'tan kurulu Scorpions'un dev bir orkestra ile "unplugged" müziğini başlattı!..

Volkswagen Ticari Araçlar, çift kabinli yeni TRISTAR Pick-Up fikrini kısa dingil mesafesi ve mekanik arka aks diferansiyel kilidi ile geliştirmiş... 30 mm ekstra yükseklik ise, yeni TRISTAR'ın her türlü zeminde ilerleyebileceğine inandırıyor. Eski tarz ile en modern tasarımı birleştirmiş olan VW Nutzfahrzeuge dizayn ekibi, güçlü görünümü farlara LED de koyarak tamamlamışlar. Monolitik kabin içinde de eski Transporter'ların geniş pratikliği fark ediliyor... 
Arka kasasının iki katlı yapısının altında su ve toz geçirmez bir yükleme alanı olan modern TRISTAR, aynı yerde yedek lastiğini de saklıyor. Yarım metrelik bir tablet masası ve ultra modern bir video konferans ve ses sistemine de sahip olan kabin içinde sürücü koltuğu bile dönebiliyor ve geriye kaydırılabiliyor. Sanki bir kahve makinesi de olsa, TRISTAR'ın içi bir toplantı salonuna dönebilecek!..

Ekstrem Off-Road kapasitesi, değiştirilebilir taşıma ve yükleme kapasiteleri, sadece hippilerin bir surf-mobil aracı olmayacağını çok ciddi iş ve araştarmalarda da kullanılabileceğini akla getiriyor... Sanki bir İsviçre çakısı gibi, her işe uygun bir özelliği var gibi... Mimarlıktan, madenciliğe sanattan botaniğe, her alanda kullanılacak gibi duruyor... 

Tüm T model serilerinin en iyi özelliklerini üzerine toplamaya çalışmış olan TRISTAR konsepti, Transporter'ların potansiyelini vurguluyor... 

Uzunlukta 4.788 mm; genişlikte 2.320 mm ve yükseklikte 2.066 mm olan TRISTAR'ın 3 cm'lik ekstra yüksekliği, benzersiz bir OffRoad aracı gibi görünmesini sağlarken, sürekli 4Motion dört tekerlek çekiş sistemi ve mekanik arka aks diferansiyel kilidi de, "Rocadura" alaşım jantların ve 245/70 R17 arazi lastiklerinin süs olmadığını kanıtlıyor. 

204 HP ve 450 Nm'lik 2.0 lt TDI'ın 7 ileri DSG şanzımanıyla 185 km/h maksimum hıza ulaşması, 0-80 km/h'yi 6.7 saniyede geçmesi, 0-100 km/h akselerasyonunu 10.0 saniyede tamamlaması ise 26 yıl önceki verilere göre de nasıl gelişmiş ve dinamizm yüklenmiş olduğunu gösteriyor!..

Etiketler: Volkswagen TriStar IAA Hannover Syncro 4Motion Doppelkabine çift kabin DoKa CV Transporter

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..