FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Jazz Türü

20 Temmuz 2013 02:35
Yeni Jazz Türü
Tweet It! Facebook

“Honda Jazz, nam-ı diğer Fit, Honda'nın yeni tasarım anlayışı doğrultusunda baştan aşağı tazelendi!.. Aslında yeni Jazz, Honda Insight'tan esinlenmiş, küçültülmüş bir forma sahip.”

2014 model olarak yollara çıkacak olan Honda Fit veya buralardaki ismiyle Jazz, Honda'nın her zaman yenilikçi olan dizaynında, geleceğin otomobillerinin keskin hatların içinde sıradışı çizgilerle dikkat çekeceğini kanıtlıyor.
2012'de bu  tasarım şekline bürünen Honda'nın hibrid EV'si Insight'a benzetilen yeni Jazz, aslında eski CR-X'lerin günümüzdeki modern yüzü olarak da kabul edilebilir.. Açılandırılmış farları ve iri tamponunun önde, arkada da Volvo'lara benzer stop lambaları, ventile tamponu ve arka ışıklar arasındaki krom şeridi, ilk bakıştaki yeni Jazz'ın vurguları... 
Yarı yükseklikteki arka yapısıyla ne tam bir hatchback ne de bir microvan olan yeni Jazz'ın, önceki iki nesline göre daha "erkeksi" sert ve keskin durduğunu da itiraf edelim!.. Diğer yanda kabin içinde de devam eden bu geometrik hatlar ve sert tasarım, orta konsoldaki tümüyle dokunmatik ekrandan kontrol ünitesindeki teknoloji ve fazlasıyla konforlu görünen koltuklarla tezat oluşturuyor. 
100 HP'lik 1.3 lt ve 132 HP'lik 1.5 lt motorlarının yanında yüksek performanslı bir başka versiyona da sahip olacak olan yeni Jazz, fotoğraflarda görülen RS versiyonu için şimdiden heyecanlanmamızı sağlıyor!..
Hybrid şeklinde yepyeni bir 4 silindirli 1.5 litrelik Atkinson çevrimi bir motor ve yüksek performanslı bir elektrik motor bulunduran yeni Jazz, akıllı güç ünitesi IPU'nin kontrol ettiği Lithium-Ion bataryası ve Sport Hybrid Intelligent Dual Clutch Drive (i-DCD) sisteminin 7 ileri çift kavramalı DCT şanzımanına bağlı yüksek tork sağlayan entegre motoruyla 1 litre yakıtla 36.4 km gidebiliyor. Yani rakiplerine göre yüzde 35 daha az tüketerek, 100 km'de sadece 2.7 litre ile ilerliyor!.. SPORT HYBRID I-DCD sistemi sayesinde tümüyle elektrikli (EV), Hybrid ve Engine sürüş modlarıyla, "0" emisyon ile de ilerlemesi mümkün olan olan Jazz Hybrid, hem EV, hem hibrid ve hem de normal motorlu olarak üç farklı karakteri tek bir gövdede sunmaya başlıyor!.. Bu arada Honda'nın bu hibrid sistemi, sürüş koşullarına bağlı olarak modlarını  otomatik olarak da değiştirebildiği br fonksiyon da sunuyor.
Yeni Honda Jazz'ın verileri arasında asıl merak ettiğimiz versiyon ise, görselliğiyle tüm bakışları üzerinde toplayacak olan RS şekli!..

Etiketler: Atkinson RS cycle EV hybrid hibrid Honda Fit yeni Jazz

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..