FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni MX-5

03 Eylül 2014 23:28
Yeni MX-5
Tweet It! Facebook

“Yeni Mazda MX-5, nam-ı diğer Miata, ya da basitçe roadster kavramanı yaratan otomobilin 4'üncü nesli gösterildi!.. Üstelik, 25 yıl öncesindeki gibi, Duran Duran ile!..”

1989 yılından bu yana diğer tüm otomobil üreticilerinin taklit ya da daha üstünü yapmaya çalıştıkları, roadster kavramının yaratıcısı Mazda MX-5, 4 Eylül'de TSi 04:00'te Tokyo, Barcelona ve Monterey'de aynı anda gösterildi.
ABD'deki lansmanda sahneye çıkan Duran Duran ise, roadster efsanesinin ilk jenerasyonundan bu yana, hep bu "Miata"nın yanındaydı...

Hafif, iki kişilik, önden motorlu, arkadan itişli, tümüyle sürüş eğlencesi için tasarlanmış bir "üstsüz"!..
Hiroshima'daki üretim tesislerinden bundan böyle Alfa Romeo'nun yeni Spider'ıyla birlikte çıkacak olan yeni nesil MX-5, kendisinden önceki 60'ların Fiat 124 Spider ve Alfa Spider'larıyla birlikte Datsun 2000, Triumph Spitfire, MG MGB gibi küçük keyif makinelerinden sonra adeta bir devrim yaratmıştı... Hatta, bir ara Lotus Elan "taklit"i dedikodularıyla da boğuşmuş olan ilk Miata'lar, 1998 yılında ikinci nesline, 2005 yılında da üçüncü nesline geçmişti.
Şu anda üretim adedi 1.000.000'a yaklaşan MX-5, Miata ismini son 7 yıldır kullanmamaya çalışıyor.

Lüks markaların pahalı roadster'larına karşı ekonomik fiyat etiketi ile saf sürüş keyfi için hazırlanmış olan MX-5, Duo 101 kod ismiyle önce ABD California'da geliştirilmiş, sonra P729 proje ismiyle Hiroshima tesislerinde son haline getirilmişti... MX ise, Mazda Experiment olarak ortaya çıkarılmış ve 5. proje olduğu için de, MX-5 ismi verilmişti...
Jinba İttai, tasarım "credo"suyla çizilmiş olan MX-5, 50:50 ağırlık dağılıma, müthiş rijid yapıya ve iki kişi için fazlasıyla yeterli kabine sahipti.,, 

Ve yeni MX-5!..

Mazda yepyeni Mazda MX-5’i bu sabah Barselona ve eş zamanlı olarak Japonya ve ABD’de yapılan benzer etkinliklerle tanıttı. KODO – Hareketin Ruhu tasarımının kendine özgü uyarlamasını ön plana çıkaran dördüncü nesil modeli, lansmanı izleyenler tarafından ilgiyle karşılandı. 4. neslinde geçmişindeki modellere göre en küçük ölçüleri sunan, 105 mm daha kısa, 20 mm daha alçak, fakat 10 mm daha geniş olan yeni MX-5, 2015 yılında Avrupa’da satışa çıkacak.

Yepyeni MX-5; özel olarak ayarlanan SKYACTIV-G benzinli motor ve SKYACTIV-Şasi’nin ilk arkadan itişli versiyonunu içeren SKYACTIV Teknolojisi ile geliyor. Şu anki modelinden 100 kg daha az ağırlığı ve şu ana kadarki en düşük ağırlık merkezi olan Mazda’nın ikonik roadster’ının yeni sürümü, MX-5’i her zaman eğlenceli sürüşün özü yapmış olan Jinba Ittai “binici-at birliği” hassaslığı ve çevikliğini güçlendirdi.

Ağırlığın azaltılması yeni MX-5’i, uygun fiyatlı hafif spor araç piyasasını kökten değiştiren ve canlandıran, 1989 yılında piyasaya sürülen orijinal modelle kıyaslanabilir bir seviyeye getiriyor. Son 25 yılda 947.000’den fazla üretilen MX-5, Guinness Rekorlar Kitabı’nın tüm zamanların en çok satan iki koltuklu spor aracı birinciliğini koruyor.

Mazda Avrupa Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton şunları ifade etti: “Mazda’nın mevcut başarısı çok beğenilen yeni modellerimiz sayesinde pekişmiştir ve yepyeni MX-5 büyümeyi devam ettirecektir.”, “Sürüş aşkıyla yaratılan bu araç Mazda’yı her yönüyle vurgulamaktadır”.

“Çok yaşa roadster”, şirketin Barselona’daki Avrupa etkinlik merkezi olan Mazda Space’in açılışında ve lansmanda kullanılan bir slogan oldu. Etkinlik MX-5’in 25. Yıldönümü web sitesinde canlı yayınlandı... http://www.mazda.com/stories/craftmanship/mx-5/mx-5_25th/thanksday/
Mazda’nın yeni roadster’ı hakkındaki düşüncelerinizi Twitter ve Facebook üzerinden #longlivetheroadster ve #MX5 hashtag'leriyle paylaşmaya devam edebilirsiniz!..

Lansman gecesi açıklanmayan yeni MX-5 motorları ise, ilk etapta ne Turbo ne de SuperCharger ile ekstra beslemeli olacak!.. Skyactiv-G serisinin mütevazı seçenekleri, boş ağırlığı 1030 kg olan bu 3.9 metrelik roadster'ı taşıyacaklar!.. 
L4 1.5 L SkyActiv-G  160 HP 188 Nm ve L4 2.0 L SkyActiv-G : 177 HP ~220 Nm motorların 1.5'te 6.45 kg/HP ve 2.0 litrelikte 5.95 kg/HP performans göstermesi, yine de "eğlenceli" sürüş için fazlasıyla yeterli olacağını söyleyebiliriz!..

Etiketler: Mazda Miata MX-5 roadster japon Japan

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..