FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Opel Dizeli

10 Mayıs 2014 01:23
Yeni Opel Dizeli
Tweet It! Facebook

“1.6 CDTI, özellikle Türkiye'de eksikliği fazlasıyla hissedilmiş, yeni nesil ekonomik Opel dizeli!.. Astra HB, yeni nesil dizel motoru ile liderlik ünvanını korumayı hedefliyor.”

‘’Sınıfının En Sessiz ve En Kuvvetli’’ dizel motoru iddiasına sahip 1.6 Astra HB, Sedan ve Sports Tourer modellerinde satışa sunuldu. Kompakt segmentinin en çok tercih edilen otomobillerinden Astra, iki farklı beygir gücü seviyesi ve farklı birçok ihtiyaca cevap veren donanım seçeneklerine sahip.

1.6 litrelik 136 HP ve 320 Nm tork üreten 6 ileri manuel şanzımanlı motor sakin çalışma karakteri ve düşük yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. 100 km’de 3.9 litre yakıt tüketimine ve 104 gr/km emisyon değerine sahip.

110 HP ve 300 Nm tork üreten diğer manuel şanzımanlı dizel motor seçeneği ise 100 km'de 3.7 litre yakıt tüketimi ve 100 gramın altında CO2 emisyon değerine sahip.

1.6 litrelik 136 beygir gücündeki dizel motor Opel Astra HB modelinde Sport ve Cosmo donanım seçenekleriyle, Sports Tourer modelinde sadece Sport donanımıyla, Sedan modelinde Edition, Business, Sport ve Cosmo donanım seçenekleriyle satışa sunuldu. 110 beygirlik güce sahip dizel motorun başlangıç fiyatı 66.000 TL, 136 beygirlik güce sahip dizel motorun başlangıç fiyatı ise 71.000 TL. Astra HB 1.6 litre 136 beygir gücündeki dizel fiyatları 71.000 ile 77.000 TL arasında değişen Sport ve Cosmo donanımıyla satılıyor. Yeni Astra Sports Tourer modelinin tek donanım seçeneği Sport 81.000 TL. Sedan gövde tipinde ise Edition, Business, Sport ve Cosmo olmak üzere dört gövde tipi mevcut ve fiyatları 70.000 ile 82.000 TL aralığında. 1.6 litrelik 110 beygir gücündeki dizel motor seçeneği ise Yeni Astra HB modelinde Enjoy Active ve Sport olmak üzere iki donanım seçeneğiyle, Sedan modelinde Edition, Business ve Sport donanımları ile sunuluyor. Astra HB 1.6 litre 110 beygir gücündeki dizel fiyatları 66.000 ile 81.000 arasında değişiyor. Sedan gövde tipinde ise fiyatlar 68.000 TL ile 72.000 TL arasında…

Türkiye pazarında yılsonuna kadar 7 bin adetlik satış hedefleyen Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik Opel ürünlerindeki önemli bir boşluğun artık doldurulduğunu anlattı…
“Zafira Tourer ve Meriva modellerinde sunulan yeni nesil 1.6 litre dizel motorumuz, Astra ile Opel’in tüm ürün gamına yayılmaya devam ediyor. Yeni ürün ve motor-şanzımanlara sahip modellerimizi pazara sunmaya devam edeceğiz. 2016 yılına kadar 4.5 Milyar Euro tutarındaki yatırım ile 13 yeni motoru pazara sunarak motor portföyümüzün %80’ini yenilemiş olacağız.
Yeni ürün ve Yeni nesil dizel motorlarımız, Opel tarafından geliştirilmiş tümüyle yeni bir nesle atılan adımları simgeliyor. Yeni nesil motorumuzun en dikkat çeken karakteristiği Opel ürün gamımızın en sessiz ve sınıfının en güçlü motoru olması. Bizim için lokomotif misyona sahip olacak motorumuzu, Opel’in en çok satan modeli ünvanına sahip Astra’da sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Düşük yakıt tüketimini ve çevre dostu olma özelliğini sessizliğiyle birleştiren motorumuz ile 2014’te daha iddialıyız. Türkiye pazarında yeni dizel motora sahip Astra modelimiz ile bu yıl içerisindeki satış çıtamızı yükseltmeyi amaçlıyoruz.
1.6 litre dizel motorumuzu önümüzdeki yıl farklı modellerimizde otomatik şanzıman seçeneğiyle sunacağız. Dizel otomatik şanzıman seçeneğini segmentinin en çok tercih edilen otomobillerinden Astra modelimiz yanında amiral gemimiz Insignia ve geçen yıl en iyi dört çeker ödülü alan Mokka modelimizde sunacağız. ”

Özcan Keklik otomotiv pazarına yönelik sorulan soruya, kur ve faizlerde yaşanan yükselişlerin, ÖTV oranlarındaki artışın ve kredi işlemlerine yönelik getirilen sınırlamaların etkisiyle yılın ilk çeyreğinin geçen yıla göre %25 daraldığını ancak nisan ayı itibariyle pazarda bir toparlanmanın olduğunu ve sektörü ilgilendiren önemli etkenlerde bugünkünden farklı olumsuz bir gelişme olmadığı sürece yılsonunda 700 bin dolaylarında bir pazarın olacağını ifade etti. 

Opel’in geliştirdiği yeni nesil dizel motor 1.6 CDTI, 3.9 lt/100 km ve 320 Nm değerlerine sahip.
Tümüyle aluminyumdan oluşan gövdesi sayesinde yeni 1.6 CDTI motor, yeni Euro 6 emisyon standartlarını karşılıyor. Güçlü NOx Teknolojisi (LNT) kullanılarak Nitrojen Oksit (NOx) seviyeleri azaltıldı. Özel yapısı sayesinde bakım gerektirmiyor veya fazladan bir sıvı tankı bulunmuyor. Yeni motor yelpazesinin en dikkat çeken bir diğer karakteristiği ise şaşırtıcı derecede sessiz ve titreşimden yoksun olması. Overboost ile 320 Nm’ye varan anlık performans etkileyici. Yeni 1.6 CDTI dizel motor, ayrıca Start&Stop Sistemi’ni standart olarak sunuyor.
OpelAstra hatchback, notchback ve Sports Tourer modelleri için sunulan dizel seçeneği içinde, tümüyle yeni 100 kW/136 HPlik 1.6 CDTI göze çarpacak. En yeni nesil, tamamen alüminyum turbo ünitenin değişken performans düzeyleri 1,7 litrelik silindire sahip motorların yerini alarak Opel'in dizel portföyünde yeni bir çağ açacak.
Opel'in yeni nesil dizel motoru, Euro 6 emisyon standardına uyumu ile en temiz dizel olarak nitelendiriliyor. Motor, optimize edilmiş parça tasarımıyla gürültü ve titreşim üretiminde sınıfının en iyisi. Opel'in yeni 1.6 CDTI motoru sınıfında en sessiz dizel olması sebebiyle fısıltı sessizliğinde dizel adına layık görülmüş. Motorun güçlü ve temiz performansına yüksek basınçlı common rail sistemi, zayıf NOx giderici egzost son işlemi (LNT) ve kapalı çevrim yanma kontrolü özellikleri de eklenmiştir. Güçlü tepki sağlayan VTG (değişken türbin geometrisi) turbo şarjıyla birlikte bu özellikler motorların temel teknik unsurlarını oluşturuyor. 
Motor güçlü 320 Nm'lik maksimum tork üretiyor. Bu değer, önceki 130 HPlik 1.7 litre motordan yüzde yedi daha fazla. Ayrıca yakıt verimliliği de geliştirilmiş ve CO2 emisyonları daha az. 100 km’de 3.9 litrelik dizel motorda uygulanmış ve sadece 104 gr/km CO2'lik emisyon değeriyle 1.7 litrelik motordan yüzde sekize kadar daha az emisyon sağlıyor. Bu nedenle Astra 1.6 CDTI motorun Almanya'da A+ enerji tasarrufu etiketine sahip. Astra sıfırdan 100 km/h hıza 10.3 saniyede (notchback: 10.1 saniye); beşinci viteste 80'den 120 km/h hıza yalnızca 9.2 saniyede (notchback: 9.1 saniye, Sports Tourer: 9.9 saniye) ulaşıyor. En yüksek hızı 200 km/h. Opel’in, 1.6 CDTI motora yönelik Avrupa’daki üretim tesislerine yaptığı yatırım 50 Milyon Euro. 
97 gr/km CO2: 81 kW/110 HPlik 1.6 CDTI ise, yeni nesil turbo dizelin yazılımda bir düşük versiyonu… İlk kez Cenevre'de görücüye çıkmıştı. Düşük devirde yüksek tork özelliğine sahip bu motor, 300 Nm'lik maksimum tork üretiyor. NEDC testinde 100 km'de 3.7 litre dizel yakıt tüketimi sağlayan motor, 100 gramın altında CO2 emisyon değerine sahip. Emisyon değeri yalnızca 97 gr/km.
Astra hatchback, notchback ve Sports Tourer sıfırdan 100 km/h 12.0 saniyede ulaşıyor, en yüksek hızı ise186 km/h olduğu iddia ediliyor.

Etiketler: Opel Diesel yeni Astra Sports Tourer notchback 1.6 CDTI dizel hatchback NOx LNT Insignia Mokka

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..