FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yerli Bertone

04 Ocak 2014 05:11
Yerli Bertone
Tweet It! Facebook

“Bertone Buraya, diyerek İtalya'dan bir "yaşlı" oyuncu alıp, "yerli otomobil"imizi dünyaya mı açmak istiyoruz?.. İflas eden Bertone’yi bir Türk şirketi mi satın alıyor?.. Peki, neden?..”

Karrman kapandı… Pininfarina, halen çok zor durumda!.. Italdesign Giugiaro ise, VW Grubu’nun çatısı altına sığındı… Fisker’in bulunduğu çıkmaz da, ortada!.. Zagato gibi en iyi “coachbuilder” bile, halen sessizce “var” olmaya çalışıyor. Touring de, artık “emekli”liğe ayrılmış gibi…

1912'de kurulmuş, dünyanın en ünlü tasarım markalarından biri olan Bertone ise, uzun süredir yaşadığı finansal kriz sonrası artık kepenklerini indiriyor. 

2008 küresel mali kriz döneminden sonra Torino’daki Grugliasco fabrikası da dahil olmak üzere, otomobil üretim bölümünü Fiat’a satan Bertone, şimdi orada Maserati Ghibli ve Quattroporte’lerin üretilmesine yaşlı gözlerle bakıyor. 

Her ne kadar, Bertone Workshop isminde bir alt birim oluşturarak, “özel” otomobil üretimi ve konsept araçlar ile prototip geliştirme “iş”ine devam etse de, Bertone, bu yıl sonuna kadar sadece ultra zenginlerden gelen “tek” olacak otomobillerin üretimiyle ilgilenmek zorunda kaldı. Ve, iş hacmi olarak bu “özel” siparişlerin “yetmemesi” nedeniyle de, çalışanlarına maaşlarını ödeyemedi ve hatta dar grevleri engelleyemedi…

Şu anda; resmi iflas prosedürü için 120 gün tanıyan mahkeme, kendisinin atadığı yöneticiler ile Bertone’nin 165 uzman çalışanını korumaya çalışıyor ve tasarım stüdyolarını satın almak isteyenlerle görüşmelerin devam etmesini sağlıyor.

Bu arada; ismi belirtilmeyen bir Türk şirketi, 2 Milyon Euro önerdi ve Bertone markasına talip oldu!.. 

Fakat, bu satın alma, ancak, 2014’ün ikinci ayının sonunda Bertone’nin iflas süreci resmen tamamlanınca gerçekleşebilir… Elbette, Çinliler de dahil olmak üzere 7 ayrı “otomotiv” grubunun, Bertone ile ilgilendiğini de belirtmeliyiz!..

Geçen yüzyılın en karlı “iş”lerinden “carrozzeria“, günümüzdeki CAD, yani bilgisayarda otomobil tasarlama, kolaylaştığı için, eskisi gibi popüler değil…

Fakat, Bertone gibi bir “marka”yı bünyesine alacak bir Türk şirketi, “yerli otomobil” yolunda büyük bir adım atabilir.

Sıfırdan otomobil tasarlama, tekniğinin belirlenmesi, bunun “ticarileştirilmesi” yani, endüstriyel hazırlığı, mühendisliği, tedarikçilerin yönlendirilmesi, kalıplarının hazırlanması ve hatta üretim konusunda “uzman” olan 102 yaşındaki Bertone, Türkiye’nin gerçek “yerli”sini de en kısa sürede “yaratabilir”!..

Bertone’yi satın almak isteyen Türk şirketininin de, sadece “yerli otomobil” projesi için böyle bir tercihte bulunduğunu sanıyoruz!.. 

Bertone’nin tasarım ve mühendislik birikiminin Türkiye’ye gelmesi fikri bile, “yerli otomobil”e bugüne kadar sıcak bakamamış çevreleri heyecanlandırmaya başlıyor!.. Bizlere bile, “İşte, bu mantıklı!” dedirtebiliyor!..

*30Aralık 2013 Auto Show Automotive Insider konusuydu...

Etiketler: Bertone Alfa Lamborghini stile centro design dizayn Jaguar Pandion Italian italyan yeri otomobil

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..