FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yerli Bertone

04 Ocak 2014 05:11
Yerli Bertone
Tweet It! Facebook

“Bertone Buraya, diyerek İtalya'dan bir "yaşlı" oyuncu alıp, "yerli otomobil"imizi dünyaya mı açmak istiyoruz?.. İflas eden Bertone’yi bir Türk şirketi mi satın alıyor?.. Peki, neden?..”

Karrman kapandı… Pininfarina, halen çok zor durumda!.. Italdesign Giugiaro ise, VW Grubu’nun çatısı altına sığındı… Fisker’in bulunduğu çıkmaz da, ortada!.. Zagato gibi en iyi “coachbuilder” bile, halen sessizce “var” olmaya çalışıyor. Touring de, artık “emekli”liğe ayrılmış gibi…

1912'de kurulmuş, dünyanın en ünlü tasarım markalarından biri olan Bertone ise, uzun süredir yaşadığı finansal kriz sonrası artık kepenklerini indiriyor. 

2008 küresel mali kriz döneminden sonra Torino’daki Grugliasco fabrikası da dahil olmak üzere, otomobil üretim bölümünü Fiat’a satan Bertone, şimdi orada Maserati Ghibli ve Quattroporte’lerin üretilmesine yaşlı gözlerle bakıyor. 

Her ne kadar, Bertone Workshop isminde bir alt birim oluşturarak, “özel” otomobil üretimi ve konsept araçlar ile prototip geliştirme “iş”ine devam etse de, Bertone, bu yıl sonuna kadar sadece ultra zenginlerden gelen “tek” olacak otomobillerin üretimiyle ilgilenmek zorunda kaldı. Ve, iş hacmi olarak bu “özel” siparişlerin “yetmemesi” nedeniyle de, çalışanlarına maaşlarını ödeyemedi ve hatta dar grevleri engelleyemedi…

Şu anda; resmi iflas prosedürü için 120 gün tanıyan mahkeme, kendisinin atadığı yöneticiler ile Bertone’nin 165 uzman çalışanını korumaya çalışıyor ve tasarım stüdyolarını satın almak isteyenlerle görüşmelerin devam etmesini sağlıyor.

Bu arada; ismi belirtilmeyen bir Türk şirketi, 2 Milyon Euro önerdi ve Bertone markasına talip oldu!.. 

Fakat, bu satın alma, ancak, 2014’ün ikinci ayının sonunda Bertone’nin iflas süreci resmen tamamlanınca gerçekleşebilir… Elbette, Çinliler de dahil olmak üzere 7 ayrı “otomotiv” grubunun, Bertone ile ilgilendiğini de belirtmeliyiz!..

Geçen yüzyılın en karlı “iş”lerinden “carrozzeria“, günümüzdeki CAD, yani bilgisayarda otomobil tasarlama, kolaylaştığı için, eskisi gibi popüler değil…

Fakat, Bertone gibi bir “marka”yı bünyesine alacak bir Türk şirketi, “yerli otomobil” yolunda büyük bir adım atabilir.

Sıfırdan otomobil tasarlama, tekniğinin belirlenmesi, bunun “ticarileştirilmesi” yani, endüstriyel hazırlığı, mühendisliği, tedarikçilerin yönlendirilmesi, kalıplarının hazırlanması ve hatta üretim konusunda “uzman” olan 102 yaşındaki Bertone, Türkiye’nin gerçek “yerli”sini de en kısa sürede “yaratabilir”!..

Bertone’yi satın almak isteyen Türk şirketininin de, sadece “yerli otomobil” projesi için böyle bir tercihte bulunduğunu sanıyoruz!.. 

Bertone’nin tasarım ve mühendislik birikiminin Türkiye’ye gelmesi fikri bile, “yerli otomobil”e bugüne kadar sıcak bakamamış çevreleri heyecanlandırmaya başlıyor!.. Bizlere bile, “İşte, bu mantıklı!” dedirtebiliyor!..

*30Aralık 2013 Auto Show Automotive Insider konusuydu...

Etiketler: Bertone Alfa Lamborghini stile centro design dizayn Jaguar Pandion Italian italyan yeri otomobil

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..