FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

1 litreyle 3.300 km!

30 Haziran 2014 16:31
1 litreyle 3.300 km!
Tweet It! Facebook

“Shell Eco-Marathon, sadece genç fikirlerin bir araya gelmesi değil, mobilite kavramının da geleceği!.. Yani; asıl başarı, 100 km'de 5 litre ile gitmek değil, binlerce kilometrenin 1 litre ile geçilmesidir!..”

Ne kadar heyecan vericidir, okuldayken bir takım oluşturup, geleceğin otomobilini tasarlamak ve onu yarıştırmak?!..

Shell, tam 30 yıldır Eco-Marathon isminde, en az tüketen otomobilleri tasarlayıp, geliştirip, üreten lise ve üniversite öğrencilerini bir araya getiriyor… Tasarruf özellikli Shell FuelSave gibi akıllı ürünler ve enerjinin verimli kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla tüm dünyada uyguladığı ‘Akıllı Ulaşım’ yaklaşımının en önemli etkinliklerinden biri olan Rotterdam’da düzenlenen Eco-Marathon’un bu yılki finalinde Türkiye’nin farklı lise ve üniversitelerinden 16 ekip vardı.

Hepsi, birer bilim adamı gibi, daha az yakıtla daha fazla yol giden araçlarını yarışarak test etmek için sabırsızlanıyorlardı… Sonuçta, “yeşil” rekorlar kırılacak ve geleceğin mühendisliğini doğru ilk adımlar atılacaktı!..

Bu tasarruf maratonu projesi, diğer yanda dünyanın en önemli yakıt ekonomisi ve çevrecilik yarışması!.. 

Eco-Marathon’a rekor bir katılım sağlayan 57 Fransız öğrenci takımından biri, geçen yılın 1 litreyle gidilebilecek menzili 400 km daha ileri geliştirerek, “yemyeşil” bir skor elde etti!.. Yani 3.300 km’de 1 litrelik yakıt tüketimiyle birinci oldu… Şimdi biraz düşünelim, otomobil üreticileri, fabrika değeri olarak 100 km’de 3 küsür litre harcadıklarını iddia ederken, gurur duyarlar… Eco-Marathon katılımcılarının iddiaları ise, 100 km’de 0 küsür litre!… Hatta, o küsüratın içinde önce yine bir sıfır var… Yani, yeni rekor; 0.03 lt/ 100 km!..

Aslında, bu Eco-Marathon için, otomobil yarışı da demek doğru değil!.. En hızlı tur zamanının, birbirini sollamanın da hiç önemi yok!.. En önemlisi, en düşük yakıt tüketimi!.. Benzin, dizel, ethanol veya hidrojen fark etmiyor, hatta tümüyle elektrikli araçların tüketimi de çevrecilik katsayısıyla normal yakıt tüketimine hesaplanıyor… Kim, en az tüketim ile en uzağa gidebileceğini kanıtlarsa, o kazanıyor!..

Asya ve Amerika’dan sonra Avrupa’da düzenlenen bu tasarruf maratonuna, ne bir otomobil markası, ne de profesyoneller katılabiliyor… Sadece gençlerin fikirleriyle, geleceğin olası enerji krizleri, ötelenmeye çalışılıyor!.. 

Verimlilik arayışındaki Eco-Marathon’un iki klasmanı var… Birincisi olan prototiplerde, konfor ve pratiklik kesinlikle söz konusu değil… İkinci grup olan “Urban Concept” araçlar, bildiğimiz otomobillere daha çok benziyorlar ve en azından bir bagaja sahipler… Her iki klasmandaki tüm araçlarda, emniyet kemeri, dikiz aynası, yangın söndürücü ve güvenlik kafesi olmak zorunda… Kim kazanmak istiyorsa, sadece en verimli yürür aksama değil, en aerodinamik karosere de sahip olmak zorunda!.. O sebeple prototipler klasmanındaki araçların çoğu, tekerlekler üzerindeki su damlaları gibiydi… Çok ince, yere çok yakın, karbon ya da cam elyafı çok hafif gövdelere sahip bu araçlar, gençlerin hayal güçlerinin ne kadar güçlü olduğunu da kanıtlıyorlardı… Sürtünme katsayısı düşsün diye, içine tümüyle yatan, pilotların en az 50 kg olmaları da kuralmış… Rotterdam’daki 1.7 km’lik piste çıkıp 10 tur atarak, ortalama tüketimlerini iyileştirmeye çalışan öğrencilerin, emekleri ve rekorlar için konforlarından nasıl vazgeçtiklerini görmek bile, bunların gelecekte mühendis olduklarında neler yapabilecekleri hakkında iyimser olmamımızı sağlıyordu!..

Şu anda 1 litrelik yakıtla “gitme” rekoru, tam 4.896 km!.. Bu 0.02 lt/ 100 km’lik süper rekor, 2010 yılında Nantes PoliTeknik Yüksek Okulu tarafından kırılmıştı!.. Bir hidrojen yakıt hücresi tarafından beslenen elektrikli bir prototip ile rekor kıran Fransızları, bu yıl 26 ülkeden 3 bin öğrenci takip etmeye çalıştı… Diğer yanda benzinle çalışan ekonomik motorlu prototiplerin de 1 litre ile 4.000 km’ye yaklaştıkları da geçmiş zamanların rekorlarını oluşturmuştu… 

Bu gençlerin parlak fikirleri, günümüzde otomotiv endüstrisinin de esin kaynağı… Yakıt tüketiminin sadece motorlarda değil, hafif yapı ve aerodinamizmin de önemi Shell Eco-Marathon ile vurgulanıyor!.. 

Bu müthiş yarışmanın yanında pistin içinde kalan alanda kurulmuş olan “Shell Enerji Laboratuvarı” ise, ayrı bir sürdürülebilir ulaşıma dair vizyonlarla doldurulmuş… Daha düşük yakıt tüketimi ve alternatif enerjilerin nasıl elde edilebileceği hakkında çocuklara ve gençlere fikir vermek üzere oluşturulmuş istasyonlarda, birbirinden ilginç örnekler ve basit laboratuarlar bir araya getirilmiş… Bizce, geleceğin mühendis ve bilim insanlarına ilham veren Eco-Marathon kadar bilimi sevdiren ve öğreten bu Enerji Laboratuvarı için de, Shell’i kutlamamız gerekiyor… Diğaer yanda Türkiye’nin 7 ilinden 16 üniversite ve lise takımının yakıt tasarrufu mücadelesini izlerken, Batı Avrupalılardan hiç de geride olmadığımızı görmek de, ayrı bir sevindirici nokta idi!..

Shell & Turcas Perakende Satışlar Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz; “Bu büyük ve küresel organizasyona ülkemiz gençlerinin katılımları bizim için büyük gurur kaynağı” diyor. Türkiye’nin, Fransa, Hollanda ve Almanya ile birlikte katılımın en yoğun olduğu ülkeler arasında yer almasının ayrıca sevindirici olduğunu ekleyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dünyanın en zorlu öğrenciler arası inovasyon yarışmalarından olan Shell Eco-marathon, yaratıcı teknolojilerin, en ileri seviyede yakıt verimliliği elde etmek amacıyla sergilendiği bir platform. Genç mühendislerin sadece teknik bilgileri değil, takım ruhu ve A’dan Z’ye proje yönetimi adına da çok başarılı olduklarını görüyoruz. Shell, Shell FuelSave markası altında yakıt tasarruf teknikleri hakkında da pek çok çalışma da yürütüyor. Bizler de tüketicilere, gerek yakıt seçimi gerekse sürüş alışkanlıklarında yapacakları bazı değişikliklerle nasıl tasarruf edebileceklerine ilişkin bilgilendirmeler yapıyoruz.” Shell’in tasarruf çalışmaları hakkında bilgi veriyordu…

Son olarak belirtelim; otomotiv endüstrisinde Eco-Marathon esinlenirek üretilmiş gerçek rekortmeni VW XL-1’in bu Rotterdam’da hiç şansı olamaz!.. Çünkü, dizel hibrid Plug-In sistemli bu iki kişilik otomobilin 1 litreyle sadece 111 km gidebilmesine, Eco-Marathon’cu öğrenciler, ancak gülüyorlar!..

SEM
Yakıt verimliliği çalışmalarına yaklaşık 100 yıl önce ürettiği ilk markalı ürünüyle başlayan Shell, ileri teknolojisiyle tüketicilerin tasarruf etmesini sağlayan yenilikçi ürünler geliştiriyor. Dünyanın ilk tasarruflu yakıtını kullanıma sunan Shell, Ar-Ge çalışmalarına yılda 1.3 milyar dolar kaynak ayırıyor.
Shell Eco-marathon’un temeli; Shell bilim adamlarının, en az yakıtla en uzun mesafeyi kimin gidebileceğini görmek amacıyla kendi aralarında girdiği bir iddiayla 1939 yılında atıldı. O zamanki adıyla, Mileage Marathon’da birinci olan araç, 1 litre yakıtla yaklaşık 20 kilometre yol kat ederken,  yıllar içinde sergilenen olağanüstü gelişmeyle aşılan mesafe 4.896 km/l’ye ulaştı. 1939’da başlayan bu iddia, 1985 yılından itibaren, her yıl çok sayıda ülkeden binlerce öğrencinin katıldığı Shell Eco-marathon’a dönüştü. 
Shell Eco-marathon her sene Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında öğrenci takımları arasında düzenlenen uluslararası nitelikli bir yarışma. Shell Eco-marathon Avrupa kapsamında bu yıl 26 ülkeden 16-25 yaş arasında mühendisler ve bilim insanı adayları kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla yarışıyor. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh ya da 1 litre yakıt ile en uzak mesafeyi kat eden takımlar ödüllendiriliyor.
Shell Eco-marathon’a takımlar, “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, geleceğin tasarımına sahip araçlardan oluşuyor. “Şehir Konsepti” otomobilleri ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. 

Shell FuelSave
Shell, dizel ve benzinli tüm araçlarda yakıt verimliliği sağlayan Shell FuelSave Tasarruf Yakıtları ile gelişmiş bir tasarruf formülü sunuyor. 2009 yılında tüketicinin kullanımına sunduğu Shell FuelSave Kurşunsuz 95 benzin ve 2011 yılında istasyonlarda yerini alan Shell FuelSave Diesel, ilk damladan itibaren yakıttan tasarruf etmeye yardımcı olmak üzere geliştirildi. Shell FuelSave tasarruf yakıtları hem dizel hem benzinli tüm araçlara uygun olan verimlilik artırıcı formülüyle, motorda kurum birikmesini engellemeye yardımcı oluyor.

‘Akıllı Ulaşım’ 
Yakıt verimliliği çalışmalarına yaklaşık 100 yıl önce ürettiği ilk markalı ürünüyle başlayan Shell, ileri teknolojisiyle tüketicilerin tasarruf etmesini sağlayan yenilikçi ürünler geliştiriyor. Dünyanın ilk tasarruflu yakıtını kullanıma sunan Shell, Ar-Ge çalışmalarına yılda 1.3 milyar dolar kaynak ayırıyor.
Shell geliştirdiği ürünlerin yanı sıra sürücülerin yakıt tasarrufu elde etmesini teşvik eden çalışmalar da gerçekleştiriyor; sürücü davranışları, araç özellikleri, düzenli bakım ve kontrol uygulamaları konusunda çeşitli eğitim aktiviteleri gerçekleştirerek, daha fazla tasarruf edilmesine yardımcı oluyor. Shell, dünya çapında uyguladığı ‘Akıllı Ulaşım’ yaklaşımı kapsamında aktif olarak müşterilerini, iş ortaklarını ve çalışanlarını ‘enerjiyi verimli kullanmak ve emisyon salınımlarını azaltmak’ konusunda teşvik ediyor. Bu çerçevede 2007 yılında küresel ölçekte başlatılan “FuelSave Challenge” adlı program ile yakıt ekonomisi hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Shell FuelSave Sürücü Eğitim Programı kapsamında ise 200 binden fazla kişiye yakıt tasarrufu konusunda ipuçları içeren eğitimler verildi.
Türkiye’de ise Shell FuelSave Tasarruf Takımı oluşturularak, çok sayıda sürücüye tasarruflu sürüş eğitimi verildi. Tasarruf Takımı üyeleri, aldıkları eğitimi çevrelerindeki diğer sürücülere de aktarıyor. Birçok ülkeyle eş zamanlı olarak Türkiye’de de gerçekleştirilen “Dünyanın En Kalabalık Yakıt Tasarrufu Eğitimi” etkinliği de, yine tasarruf kavramını toplumun gündemine taşımayı başaran önemli bir çalışma oldu ve resmi Guinness Dünya Rekoru olarak onaylandı. 
Shell, dünya çapında 1 milyon sürücüye yakıt tasarrufu sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla “Hedef 1 Milyon” kampanyasını da başlattı. Yakıt maliyetlerini azaltma yollarını interaktif ve online oyunlarla sunan Hedef 1 Milyon, Türkiye’de de oldukça yoğun ilgi görüyor. Bugüne kadar Türkiye’den 50 bin kişinin katıldığı kampanyaya dünya çapında toplam 414 bin kişi katıldı.  28 ülkenin yer aldığı bu kampanyada yarışmacılar, yakıt tasarrufuna ilişkin bilgiler ediniyor ve sitedeki tasarruf oyunlarında ülkelerini temsil ediyorlar.

*26 Mayıs 2014 tarihli Auto Show dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Shell ecomarathon eco-marathon fuelsave tasarruf verimlilik sürdürülebilir urban konsept concept aerodinamik politeknik yakıt tüketim Turcas elektrikli emisyon 0 zero prototip SEM

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..