FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yerli Bertone

04 Ocak 2014 05:11
Yerli Bertone
Tweet It! Facebook

“Bertone Buraya, diyerek İtalya'dan bir "yaşlı" oyuncu alıp, "yerli otomobil"imizi dünyaya mı açmak istiyoruz?.. İflas eden Bertone’yi bir Türk şirketi mi satın alıyor?.. Peki, neden?..”

Karrman kapandı… Pininfarina, halen çok zor durumda!.. Italdesign Giugiaro ise, VW Grubu’nun çatısı altına sığındı… Fisker’in bulunduğu çıkmaz da, ortada!.. Zagato gibi en iyi “coachbuilder” bile, halen sessizce “var” olmaya çalışıyor. Touring de, artık “emekli”liğe ayrılmış gibi…

1912'de kurulmuş, dünyanın en ünlü tasarım markalarından biri olan Bertone ise, uzun süredir yaşadığı finansal kriz sonrası artık kepenklerini indiriyor. 

2008 küresel mali kriz döneminden sonra Torino’daki Grugliasco fabrikası da dahil olmak üzere, otomobil üretim bölümünü Fiat’a satan Bertone, şimdi orada Maserati Ghibli ve Quattroporte’lerin üretilmesine yaşlı gözlerle bakıyor. 

Her ne kadar, Bertone Workshop isminde bir alt birim oluşturarak, “özel” otomobil üretimi ve konsept araçlar ile prototip geliştirme “iş”ine devam etse de, Bertone, bu yıl sonuna kadar sadece ultra zenginlerden gelen “tek” olacak otomobillerin üretimiyle ilgilenmek zorunda kaldı. Ve, iş hacmi olarak bu “özel” siparişlerin “yetmemesi” nedeniyle de, çalışanlarına maaşlarını ödeyemedi ve hatta dar grevleri engelleyemedi…

Şu anda; resmi iflas prosedürü için 120 gün tanıyan mahkeme, kendisinin atadığı yöneticiler ile Bertone’nin 165 uzman çalışanını korumaya çalışıyor ve tasarım stüdyolarını satın almak isteyenlerle görüşmelerin devam etmesini sağlıyor.

Bu arada; ismi belirtilmeyen bir Türk şirketi, 2 Milyon Euro önerdi ve Bertone markasına talip oldu!.. 

Fakat, bu satın alma, ancak, 2014’ün ikinci ayının sonunda Bertone’nin iflas süreci resmen tamamlanınca gerçekleşebilir… Elbette, Çinliler de dahil olmak üzere 7 ayrı “otomotiv” grubunun, Bertone ile ilgilendiğini de belirtmeliyiz!..

Geçen yüzyılın en karlı “iş”lerinden “carrozzeria“, günümüzdeki CAD, yani bilgisayarda otomobil tasarlama, kolaylaştığı için, eskisi gibi popüler değil…

Fakat, Bertone gibi bir “marka”yı bünyesine alacak bir Türk şirketi, “yerli otomobil” yolunda büyük bir adım atabilir.

Sıfırdan otomobil tasarlama, tekniğinin belirlenmesi, bunun “ticarileştirilmesi” yani, endüstriyel hazırlığı, mühendisliği, tedarikçilerin yönlendirilmesi, kalıplarının hazırlanması ve hatta üretim konusunda “uzman” olan 102 yaşındaki Bertone, Türkiye’nin gerçek “yerli”sini de en kısa sürede “yaratabilir”!..

Bertone’yi satın almak isteyen Türk şirketininin de, sadece “yerli otomobil” projesi için böyle bir tercihte bulunduğunu sanıyoruz!.. 

Bertone’nin tasarım ve mühendislik birikiminin Türkiye’ye gelmesi fikri bile, “yerli otomobil”e bugüne kadar sıcak bakamamış çevreleri heyecanlandırmaya başlıyor!.. Bizlere bile, “İşte, bu mantıklı!” dedirtebiliyor!..

*30Aralık 2013 Auto Show Automotive Insider konusuydu...

Etiketler: Bertone Alfa Lamborghini stile centro design dizayn Jaguar Pandion Italian italyan yeri otomobil

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Gündelik McLaren

McLaren süper hafif ve kullanımı çok kolay bir GranTurismo yarattı... Tasarımı yine aşarı sportif gibi dursa da bu GT, aslında normal yollarda keyif çatmanız için fazlasıyla konforlu... Fakat, performans değerleri yine de baş döndürüyor!..

Golf 8

45 yıl önce ilk Golf üretilmeye başlanmış ve 20. Yüzyılın ikinci Halk Otomobili olmuştu... 1974'ten bu yana hem VW Grubu, hem de otomotiv endüstrisi çok değişti!.. Artık dijital çağa girdik ve Sekizinci Nesil Yeni Golf de artık neredeyse tümüyle dijital bir otomobil oluyor!.. Bu arada iki far arasındaki LED şerit, sadece GTE'lerde olacakmış... ‪#MildHybrid #eTSI motorlar 110, 140 ve 150HP olarak @volkswagen #Golf8 %10 daha az tüketecekmiş...‬ ‪204 ve 245HP’lik #PHEV #GolfGTE seçenekleriyle 5 tane elektriklendirilmiş #allnewgolf çıkacak!.. ‬ ‪TGI ise 130HP!‬ ‪NOx’u %80 azaltılmış dizel olarak 115 ve 150HP’lik iki TDI’ı olacak!‬

S60 Made in USA

Volvo ABD'de ilk fabrikasını açarken, yeni S60 modelini de orada üretmeye başladı... Yeni S60, eski Ford genlerinden tümüyle kurtulmuş ve yeni Volvo mimarisinde eski şekillerinden çok daha kaliteli ve biraz da büyük düşünülmüş.

Hayalet Phantom

Otomobil piramidi diye bir şey varsa, yeni Phantom onun zirvesinde duruyor!.. Ve yeni nesil Phantom ile, otomobil kavramının konfor ve bireysel zevkler konusunda nasıl abartılabileceği gösteriliyor!..

Yerli Pirelli

Artık Lamborghini gibi tüm SuperSport'ların standart lastiği olan Pirelli, son yıllarda her ne kadar Çin Pazarı’na konsantre olmuş olsa da, Türkiye ile olan çok eski bağlarını daha da güçlendiriyor.

Lüks Fransız DS7

Audi, BMW ve Mercedes gibi Alman Premium'larının modern SUV’larına karşı Fransız Lüksü!.. DS, 7 Crossback ile eski modellerini unutuyor ve yepyeni bir maceraya başlıyor.

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..