FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

AutoBest Ödülleri

09 Şubat 2013 15:17
AutoBest Ödülleri
Tweet It! Facebook

“AutoBest 2013 ödül töreni Atina'da gerçekleşti. Gelişmekte Olan Pazarların en önemli otomotiv ödülleri törenine Yunanistan Ulaştırma Bakanı ve Romanya Eski Başbakanı da katıldılar.”

Her yıl satın alınması en mantıklı halkın otomobilini seçen AutoBest jüri üyeleri, aralarında Türkiye de dahil olmak üzere Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Slovenya, Slovakya, Sırbistan, Rusya ve Ukrayna gibi gelişmekte olan ülkelerdeki en önde gelen 15 gazeteciden oluşuyor. 2000 yılından bu yana bu gelişmekte olan pazarlar için en ideal özelliklere sahip olan araçları yılın otomobili olarak seçen organizasyon, bağlı oldukları bölgede bulunan 330 milyondan fazla kişinin tercihlerini belirleme aşamasında önemli bir rol oynuyor. Üyeler, oylamalar sırasında bu pazarlar için en iyi seviyedeki kalite,  tasarım, performans, ekonomi, ergonomi, teknoloji ve donanım gibi özellikleri en ulaşılabilir fiyata sunan otomobilleri belirliyor. 
AutoBest'in her yıl "Best Buy Car" yani "Halkın Otomobili"ni en objektif değerlendirme ile oylaması ve "en iyi ekonomik" otomobili seçmesi, aslında tüketicilere bir tavsiye…  Gelişmekte Olan Pazarların ortalama bir tüketicisinin satın alabileceği fiyat aralağında olan, servis ağı, yedek parça bulunurluğu,  iyi yol tutuşu,  düşük yakıt tüketimine sahip motorları, güvenlik donanımı, bagaj hacmi ve kabin içi konforu gibi kullanışlılığı, yüksek teknoloji ürünü donanımı başlıklarında puanlar verilerek, AutoBest finalistleri için eşit dengede oylalama yapılıyor. AutoBest 2013 finalisti 5 otomobil, tüm versiyonları hakkında markalarının Ar-Ge mühendislerine ayrıntılı sorular aktarılıyor; karşılaştırma değil, her araç kendi başına yeniden inceleniyor. Finalist son 5 otomobili aynı anda, aynı kondüsyonlarda, aynı soruların cevaplarını aynı anda alarak bir araya getiriliyor!.. AutoBest jürisi için en yüksek puanlar, araçların fiyatı, bagaj kapasitesi, yakıt tüketimi ve "running cost" dediğimiz aracın uzun dönem işletim maliyeti için veriliyor. Tasarım, yol tutuş, konfor ve donanım ise ikinci sırada puan değerlerine sahip. Önemli bir kriter de, otomobilin yedek parça bulunurluluğu... Servis teşkılatının yaygınlığı da, AutoBest'i oluşturan gelişmekte olan pazarlar için ciddi bir oylama değeri oluşturuyor.
Tüm kriterleri en üst derecede karşılayan Ford B-Max, AutoBest’in yılın otomobili finalistleri arasında en iyi seçenek olarak, AutoBest'in Sırbistan'daki özel pisti Navak Test Merkezi'ndeki ağır deneme prosedüründe de öne çıkmış idi. Ağır testler, ölçümler ve tartışmalarla dolu iki günlük değerlendirmelerin ardından, artık AutoBest'in "best buy" mantığını oluşturacak 13 kriter üzerinden oylamaya giren otomobiller arasında Ford B-Max, en yüksek puanla 2013 yılının "en mantıklı" otomobili olduğunu kanıtladı. 
AutoBest, yani "Gelişen Pazarlarda Yılın Otomobili” yarışmasında 5 finalist araçtan biri olarak belirlenen Ford B-Max, Sırbistan'da düzenlenen özel deneme sürüşü aktivitesinin ardından yapılan oylamada AutoBest’in toplam 15 farklı ülkedeki jüri üyesinin en yüksek puanlarını topladı. 736 puan alan ikinci sıradaki Skoda Rapid'i tam 830 puan ile sollamayı başaran Ford B-Max, 662 toplam puanla üçüncülüğü elde eden Peugeot 301 gibi en iddialı ekonomik sedan seçeneğin bile önünde son oylamadan çıktı. 638 puana ulaşan Fiat 500L ve 636 puan toplayan Dacia Lodgy ise, 4'üncü ve 5'inci oldular. Finalist otomobillerin farklılığı, bu yıl geçmişteki tüm yıllardan çok daha zor oylama gerçekleşmesine neden oldu. AutoBest'in 13 kriterine göre verilen puanlar, en hassas şekilde dağıtıldı ve hepsi kendi başına çok önemli değerler taşıyan "son" 5 finalistin "1" numarası, Ford B-Max oldu..

AutoBest 2013, Ford B-Max olurken, 2012 yılında gelişmekte oan pazarlar için için "çalışmış" Avrupa'nın Doğusu'nu "düşünmüş, kişi kuruluş ve otomotiv yenilikleri de ayrı ayrı onurlandırıldılar...

CompanyBest 2012 - Fiat 500L factory
ManBest 2012 - Andrew Palmer / Nissan
DesignBest 2012 - Laurens van den Acker / Renault
TechnoBest 2012 - Range Rover aluminium body
EcoBest 2012 - PSA hybrid technologies
SafetyBest 2012 - VW Multicollision Brake System 
SmartBest 2012 - Dacia Media NAV
SportBest 2012 - Chevrolet WTCC Team

İşte, Atina'da düzenlenen ödül töreninin kısa bir özeti...

www.autobest.org
Ford B-Max'ın B direği bile yok diye eleştirenler için, Ford mühendislerinin, "aslında B-Max'ın iki kapısının birleşimiyle iki B direği var!.." açıklaması ve B-Max'ın torsiyonel rijidite konusunda segmentinin en sağlam aracı olduğu da belirtiliyor. Diğer yanda 1.0 litrelik EcoBoost motorunun da, ekonomi ve çevrecilik başlıklarındaki üstünlükleri de bilinen bir değer. Ford B-Max'ın Romanya gibi Gelişmekte Olan Pazarlar'dan birinde üretilmesi de AutoBest jüri üyeleri için ciddi bir sempati oluşmasını sağlamıştı.  Son olarak da tasarımındaki şık çizgiler ve kullanım kolaylığı, Ford B-Max'i AutoBest 2013 tahtına taşıdı... Kısa bir süre önce tanıtılan ve Ford ürün gamının en gözde yeni modeli olan B-Max, sektörün bu en prestijli organizasyonu AutoBest tarafından “2013 Yılının Otomobili” olarak açıklanmasıyla ilk uluslararası ödülünü de böylece elde etmiş oldu…

 

Etiketler: AutoBest Ford B-Max CompanyBest Fiat 500L ManBest Andrew Palmer Nissan DesignBest Laurens van den Acker Renault TechnoBest Range Rover Land Rover aluminium aluminyum EcoBest PSA Peugeot Citroen hybrid hibrid teknoloji technology SafetyBest VW Multicollision Brake System sistem SmartBest Dacia Media NAV SportBest Chevrolet WTCC Team emerging markets

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.