FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMM M6 Gran Coupe

11 Mayıs 2013 18:15
BMM M6 Gran Coupe
Tweet It! Facebook

“Büyük "M", ya da paranın satın alabileceği en iyi "M" olarak gösterilen BMW M6 Gran Coupe, tüm lüksünün yanında 4.4 litrelik M TwinPower Turbo V8 motoruyla tam 560 HP 680 Nm!..”

M GmbH'nın hazırladığı yarışçı BMW'ler elbette, çok daha pahalılar… Fakat, seri üretimden çıkan "normal binek" olarak üretilen M'ler arasında M6 Gran Coupe, en pahalı seçenek olarak duruyor! Türkiye'deki fiyat etiketindeki rakamın ise, dev ÖTV ile, gerekli performans paketleri ekstralarıyla, 300.000 Euro'ya yaklaşması bekleniyor!.. Peki, bu pahalılığı hak ediyor mu?..

Bizce, evet!.. İtalyan aygır ve boğaları kadar hızlı bir Alman "4 kapılı"sı!..

Öncelikle, tüm M'ler arasında en "yakışıklı"sı!.. 4.4 litrelik M TwinPower Turbo V8 motoruyla tam 560 beygir gücünde ve 680 Nm'lik maksimum torka sahip!.. 0-100 km/h hızlanması ise 4.2 saniye!.. 0-1000 m geçişi ise 21.8 saniye!.. 80-120 km/h esnekliği de 4. viteste 3.6, 5. viteste de 4.5 saniye!.. Maksimum hızı 305 km/h!..

Karbon fiber ile güçlendirilmiş plastikten yapılmış özel şekilli içbükey tavana sahip Coupe basıklığında 4 kapılı bir hız canavarı!.. Üstelik arkada iki kişi için Rolls-Royce konforunda yer sunuyor.. Hatta, kısa yolculuklarda 5. kişi de, M6 Gran Coupe'ye binebiliyor.

Yani, arkada koltukları olan V12'li Ferrari'ler ve Aston Martin Rapide'in tam karşısına çıkıyor!.. Diğer bir rakibi ise, Porsche Panamera Turbo S!..

Normal 6 serisi Gran Coupe'lerden motor dışındaki en büyük farkları da, soğutma hava ihtiyaçları için aracın önündeki dapa büyük hava ağızları, şasi geometrisi, ağırlık dengesi ve aracın yüksek hızıyla uyumlu aerodinamik değişiklikler…

M6 Gran Coupe, en yüksek performans ve lüksü bir araya getirirken, aklımıza M5'in pabucunun dama atıldığı bile geliyor!..

M GmbH'nın geçmişte McLaren F1 için ürettiği 6.0 litrelik 627 beygir gücündeki V12 motorun performasına artık bir 2/3 büyüklüğündeki motorla yakalaşılıyor olması, gerçekten çok ilginç! M6 GC'nin direksiyonuna geçerken heyecanımız zirveye çıkıyor!..

M6'lar arasında aslında en "sert" olanı 113 mm daha kısa dingil mesafesine sahip olan Coupe formunda sunuluyor… Cabriolet biraz daha "konforlu"… Yani, her M6 diğerinden daha farklı, yaylanma, amortisör, anti roll bar ve elektronik "sertlik" kalibrasyonu sunuyor!.. Fakat, M6 Gran Coupe Sport+ modunda, en şiddetli sürüş sunan Coupe'nin hemen ardından geliyor!.. Hatta, konfor modunda bile, M5'lerden çok daha sportif olduğu iddia ediliyor.

Bu sportifliği en iyi destekleyenler ise, kromaj panjur, çok gösterişli ve "havadar" 20 inçlik jantlar, altın renkli Brembo kaliperler, aerodinamik bir hat oluşturan yan eşikler, Zagato tarzı "double-bubble" çıkıntıları olan normal sunroof'lu bir tavana göre yarı yarıya daha hafif karbon fiber tavan paneli ve karbon fiber arka difüzör gibi ilk pakışta fark edilen, sangi çok pahalı bir modifiyecinin elinden çıkmış gibi görünen değişiklikler… Kabin içindeki Alcantara döşemenin yumuşak deri ile kombinasyonu ve bir BMW klasiği "sürücüye dönük" pozisyon da sportifliği tamamlıyor.

M5'e göre 58 mm daha az yüksekliğe sahip aracın ağırlık merkezinin aşağıya çekilebilmesi için tüm yürür aksamın 650'lere göre 2 santimetre aşağıya çekmiş olduğunu da fosforlu kalemle işaretlemeliyiz!.. Böylece motor kaputunun altında daha büyük turbo üniteleri için de yer açıldığından bahsediliyor…

Tüm bunların yanında soğukkken bile müthiş çalışan CCM karbon seramik frenler, elektrikli arka cam perdeleri, ısıtmalı arka koltuklar, sürücü için cama yansıyan head-up ekran, Bang&Olufsen audio gibi müthiş ekstraları da M6 Gran Coupe'nin üzerinde görünce, nabzımız devir göstergesi gibi bir anda fırlıyordu!..

M6 Gran Coupe sürüşümüzde kalabalık Almanya otobanı üzerinde bir anda 300 km/'ye kadar zıplamak ve sonra anien 50 km/h'ye kadar yavaşlamak, yani ani hızlanma ve ani yavaşlamaların en keyifli şekilde güvenle yapılabilirken, devir ibresinin kırmızıya aniden yaslanması ve bu sırada motorun müthiş gürlemesi, gerçekten tarifi zor bir keyif… 3.000 1/min devirde bile bariton homurtularla ilerleyen dört çıkışlı egzosta sahip M6 Gran Coupe, devrini yükseltirken sesini "alto"ya çeviriyor, adeta bir FIA GT yarış otomobilinin egzostuna çeviriyor!.. Direksiyon üzerindeki M2 tuşuna basarak, M6 Gran Coupe'yi tüm sportif moda, sanki pist yarışı karakterine geçiriyorsunuz… Bu arada bu M1 ve M2 tuşlarını, motor yazılımından şasi fonksiyonlarına programlayabileceğinizi de hatırlatalım. DSC modu, motor performans karakteristikleri, dinamik amortisör kontrolü haritalaması ve şanzıman oranları, yani aracın tüm dinamizm ayarlarını bu tuşlara istediğiniz gibi kaydedebiliyorsunuz… Hatta Head-UP-Display'de göreceğiniz renkli veriler bile programlanabiliyor. Bu arada uyarmakta da fayda var; M6 GC'yi o kadar fazla "sert"leştirebilirsiniz ki, bazen milimetrik sürüş pacağım diye otomobili avucunuzdan kaçırma riski de ortaya çıkabilir… Özellikle de, sürüşümüzün uzun kısmının geçtiği Bavyera köyleri arasındaki dar virajlı gibi parkurlarda… Oralarda da aslında sürücü için büyük bir eğlence yaratılabilirken, araçtaki diğer yolcuların biraz tedirgin olacağını da belirtelim… Fakat, M1 tuşuna konfor sürüş ayarı kaydedersiniz, Bavyera köylerinin manzarasını daha fazla yaşayabilirsiniz… 

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde'ın en yeni serüvenlerine hoş geldiniz!..

6 Mayıs 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanan bu yazımın altındaki not:

BMW M5'lerin satışlarını doğrudan etkilemesi beklenen M6 Gran Coupe, otomobil kavramının ve Alman mühendisliğinin ulaştığı en yüksek zirveyi temsil eden, bir iki otomobilden biri!.. Rakip ise elbette, CLS 63 AMG!.. 

Etiketler: BMW M M GmbH M6 Gran Coupe luxury lux super süper power joy güç hız dinamizm HP Nm torque tork beygir hızlanma

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..