FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Çift Kanatlı Üstsüz

09 Ağustos 2013 20:08
Çift Kanatlı Üstsüz
Tweet It! Facebook

“Tavanı açıkken fırtınalar estiren, kapalıyken rüzgar fısıltısını bile duyamadığınız, sadece V8 motorun sportif gürlemesiyle, belki de dünyanın en iyi Cabriolet'si!..”

Benzin fiyatları 5 TL'yi geçti!.. Bentley ise 100 km'de 16 litreyi rahat rahat tüketen "bonkör"lerden!.. Fakat, o konfor ve güç için yakıt tütekimi ne kadar önemli?.. Üstelik 90 litrelik yakıt tankıyla yine de menziliniz hiç kısa değil!.. 

Üretim kalitesi, kullandığı ahşap ve deride dünyanın en iyisi olarak gösterilen Bentley markasının büyük Mulsanne'lar kadar yüksek nitelik gösteren Continental serisi, tüm pahalılığına rağmen, İtalyan SuperSport'larına sahip olanlardan daha zenginlerin gözdesi!.. Düşünüldüğü kadar fazla dikkat çekmeden, olabilecek en büyük lüks içinde trafiğe çıkmak, mütevazılığın alt sınırı olabilir!.. 

Ancak, bu söylediğimiz Continental'lerin Cabrio versiyonu GTC için geçerli değil!.. Bir otomobilin ne kadar gösterişli olabileceğini, ancak GTC'nin içindeyken ve çevreden gelen bakışlardan anlayabiliyorsunuz!..

VW Grubu'nun neden Bentley ile gurur duyduğunu özellikle bu GTC'ye yaklaşınca anlıyorsunuz!.. Üstü açık otomobil kavramının sanki zirvesinin karşısında durduğunuzu hissediyorsunuz. Tüm ayrıntılarında İngiliz "ukala"lığını fark ettiğiniz GTC, yollardaki hiçbir "üstsüz"e benzemiyor ve "ben farklıyım" diyor! Güzel ya da çirkin olması, kişiden kişiye değişebilir, fakat GTC'nin tasarımı çevredeki bakışların ve yorumların umrunda değil!.. "Ben, Bentley'im" diye burnunu kaldırdığını düşünüyorsunuz!..

Ağır kapılarını açıp, yumuşacık koltuklarına kendinizi bıraktığınızda, çatlağı bile olmayan pürüzsüz boğa derisi döşeme, gerçek metal süslemeler ve İskandinav kök ahşabı çevrenizi sarıyor!..  Parfüm gibi o güzel deri kokusu başınızı döndürmeden marşa bastığınızda ise, karşınızdaki klasik göstergelerin ibreleri muhteşem bir motor homurtusuyla bir anda canlanıyor… Eliniz vites topuzuna giderken, sanki el yapımı bir çelik kılıç kabzasını tutmak üzere olduğunuz bile aklınıza geliyor… Direksiyonun ortasındaki çift kanatlı logo da, Sizi "uçuş"a hazırlanmanız gerektiğine işaret ediyor… Navigasyon ve audio sistemi ise, daldığınız rüyadan Sizleri yeniden modern zamanlara geri çağırıyor!.. 

Bentley fabrikasının olduğu Crewe çevresindeki virajlı ve dar köy yollarında, GTC'nin 2.5 tonluk ağırlığı, 4.8 mm uzunluğu, 2.2 m genişliği ve 1.4 m yüksekliği olan iri gövdesiyle bildiğimiz tüm otomobillerin sürüşünü unutturuyor…. Hiç de yavaş olmayan ve sanki sonu gelmeyecekmiş gibi yükselen gücüyle GTC, geniş çamurluklarıyla yollara zar zor sığarken, ilk fırsatta otobana çıkınca tüm rahatlığını ortaya çıkarıyor. Asfalt üzerinde ekstra kilolarını unutturarak adeta kayarak ilerleyen GTC, üstünü açarak kullandığınızda, sanki dev bir sürat teknesinin üzerindeymişçesine rüzgarın ve motor sesinin tüm şiddetini ve zevkini yaşatıyor. 

Tavanı kapattığınızda ise kumaş tavanı hafifçe titreyerek, hem fark etmeden çıktığınız çok yüksek hızı, hem de bir Cabriolet içinde olduğunuzu hatırlatıyor. Fakat, tekstil tavana rağmen aracın içindeki sessizlik ve sadece motor sesiyle keyif gütmeniz, gerçekten çok şaşırtıcı!.. Bu arada, GTC V8'lerin, Coupe W12'lerden bile daha güzel bir egzost akustiğine sahip olduğunu unutmadan belirtelim!..

W12 motorlularla neredeyse aynı performansı sunan yeni nesil V8 motoruyla GTC, tipinden hiç beklenmeyen bir dinamizm ile çevik hareketlerle ara hızlanmalarını gerçekleştiriyor. 200 km/h hızla giderken bile sanki ilk kalkıştaki gibi Sizi arkadan ittiriyor. 

Artık, yolların "otorite"sisiniz!.. 280 km/h hıza kadar turboların vızıltılarının eşliğinde kesintisiz hızlanmanızı tamamladığınızda, 4 litrelik TwinTurbo V8'in 660 Nm'lik maksimum torkunun 1.700 1/min devirden itibaren nasıl en tepede düz bir çizgi oluşturduğu gözünüzün önüne geliyor. Bu arada devri fazla yükseltmeden 507 beygir gücünün Sizi 301 km/h'ye kadar taşıyabileceğine de güveniyorsunuz… İlk kalkıştaki 0'dan 100 km/h hıza 5 saniyede ulaşmanız da ayrı bir gurur konunuz!.. ZF yapımı 8 ileri otomatik şanzımanın geçişleri, o kadar yumuşak ve doğru zamanlamada gerçekleşiyor ki, direksiyon altı pedallarla mücadele etmek aklınıza bile gelmiyor.

Sürekli dört çekerli olmasının getirdiği avantajla, kayganlaşabilen zeminde bile tüm performansını eksiksiz yaşatan GTC V8, 2.746 mm'lik uzun dingil mesafesi üzerinde dört kişiye asilzadelerin zengin yaşamlarını gösteriyor. 

Bu arada, IHI Twin Scroll Turbo sayesinde ve gaz pedalına yüklenmediğiniz müddetçe V8'in yarısındaki "uyuyan" 4 silindir sayesinde yakıt tüketiminin 8 lt/100 km'ye kadar inebileceği iddia ediliyor!.. Üstelik V4 olarak gittiğinizi fark etmeden!..

Fazla hassas bir direksiyona sahip GTC V8'i eğer çok sert kullanıyorsanız biraz kafadan kayma eğilimi ortaya çıkıyor… Fakat, ağırlık merkeziyle oynayarak, yani ani gaz pedalı hareketleriyle kolaylıkla çizgi kontrolünü sağlayabiliyorsunuz.

GTC V8, aktif elektronik amortisör ayar sistemiyle sürüşünüzün tüm karakterini değiştirebilmenize de imkan sunuyor… GTC V8'i konfor modunda bir rivyera seyir aracı olarak ya da ekstra sportif modta dağdaki çiftliğe hızla giden bir hız makinası olarak yaşayabilirsiniz!..

Doğuştan bir ultra zengin iseniz veya iş hayatınızdaki süper başarılarla bu Bentley'i satın alabildiyseniz, en doğru otomobilin içindesiniz, demektir!.. Çünkü, Bentley GTC, tüm el işçiliği lüksü ve üst düzey sürüş keyfiyle, aslında çevreden bakanlar için değil, sadece Sizin için üretilmiş bir otomobil!..

W12'ler ile V8 arasındaki en önemli farkı, yatık bir "8"e benzeyen V8 egzost uçlarından anlayabildiğiniz GTC'de ikinci ipucu da, yeni şekilli hava ağızları... 

2.5 tonluk ağırlığına rağmen muhteşem bir dört teker çekişle şaşırtıcı bir performans sunan yeni nesil V8 motor, sakin sürüşte çalıştığını bile unutturan bir sessizliğe sahip… 

Tavanı kapalıyken dünyanın en sessiz Cabrio'su olan GTC V8, yumuşak vites geçişleri, abartılı yüksek kalitesi ve en uzun sürüşlerde bile kesinlikle yormayan koltuklarıyla, Bentley markasının anlamını öğretiyor!..

Bentley GTC V8 izlenimim, 5 Ağustos 2013 tarihli AutoShow'da yayınlanmıştır.

Etiketler: Bentley VW Volkswagen british english UK V8 Crewe Cabriolet convertible cabrio lux luxury lüks Continental GTC

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..