FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Flamenco Cajón*u

10 Aralık 2013 00:54
Flamenco Cajón*u
Tweet It! Facebook

“Hafif Ticari Adaçlara gelen yeni “zorluklar”, Türkiye’de SW satışlarını arttırabilir. Seat Leon ST de, bu rüzgarda sesini duyurabilir…”

*(Cajón, altı yüzlü bir deliği olan, kutuya benzer Flamenko dansının bir vurmalı çalgısı)

Avrupa’da station wagon otomobiller, ailelerin rahat rahat yolculuk yapabilmeleri, veya küçük işletmelerin konforlu ve hızlı hareket edebilmeleri yönünde, popülerliklerini hiç yitirmemişlerdi… Türkiye’de ise LCV furyası başlayıncaya kadar Kartal ve Toros SW’lerin ve hatta öncesinde Anadol SW’lerin nasıl sevildiğini unutmamak gerek. Halen filoların gözdesi olan modern Station Wagon’lar, eğer hafif ticari araç kullanma yetkilerindeki zorluklar ve hususi kullanıma yönelik sınırlamalar devam ederse, piyasanın yeni popüler kasası olabilirler.

Belki de o sebeple, Türkiye’deki kompakt SUV fırtınasının ardından beklenen SW esintisi için, eskiden pek ilgilenmediğimiz station’lar, break’ler, estate’ler, wagon’lar v.s., artık yeniden büyütecimize girmeye başladı. Markalar da, bunun farkında olarak, Türkiye’de şansı olabilecek SW seçenekleriyle bizleri tanıştırmaya başlıyorlar. “Baba” Passat Variant, Audi Avant’ları, Renault ve Opel Sport Tourer’ları ise, SW’ların yeniden trend olmasını sağlamamışlar mıydı?!..

Barcelona’nın en soğuk günlerinin yaşandığı Kasım ayında Seat Leon hatchback ve SC versiyonlarının yanında belki de ikisinden de daha güzel duran Leon ST’nin test sürüşlerine gittik. Hem ilk bakışta, hem de detaylı incelemede normal Leon’lardan çok daha yakışıklı ve büyük duran ST’nin “yükleme arzusu”nu sağlayan en önemli avantajı, 27 cm uzatılmış arkası… Basit bir sırt cantası takılmış gibi durmayan arka görünümü için tasarımcıların büyük emeği, VW Golf Variant’a yapılmış olandan bile fazla gibi… 4.54 metrelik boyun arka yapısı, kesinlikle bir “ek” gibi durmuyor, hatta ri bir hachback gibi göründüğü yorumlara neden oluyor. Arka çamurluktan arka kapıya kadar uzanan uzun kesik çizgi, belki de, bu yakışıklı filigran tasarımın sırrı… Normal 5 kapılı Leon’ların sportif duruşu, ST’nin önden A direklerine kadar devam ederken, arkasının da bu “hava”yı bozmaması, bir station wagon için büyük başarı… 

Diğer yanda yürür aksamındaki değişken suspansiyon ayarının da, sportif sıfatını güçlendiriyor. Hem yük taşıyabileceğiniz, hem de sertliğiyle iyi yol tutuşun keyfini yaşayabileceğiniz Leon ST, kuryeler için konforlu, pazarlamacılar için de pratik bir iş makinası olabilir… Hatta yüklü değilken biraz sarsarak giden ST’nin sertliğini, bizler de çok sevdik. 

Bahsettiğimiz sportifliğe motor kaputunun altında da dikkat etmiş olan Seat, 184 beygir gücünde bir dizel ve 180 beygir gücünde bir benzinli seçeneklerini ST’lerde eksik bırakmamış. Fakat, station wagon kullanıcılarının ekonomiyi sevdiklerini de düşünerek minimum tüketimi 3.8 lt/100 km’ye kadar inebilecek ve 99 gr/km CO2 salımına sahip bir dizel ile 86 beygir gücünde bir benzi ile model yelpazesini açmış… Ancak sportif ST’lerin 1.8 lt Turbo’sundaki 250 Nm’lik maksimum torku, kısa vites geçişleri ve elektrik destekli hassas direksiyonuyla sürücüye keyif, yanda ve arkada oturanlara heyecan vermesi de mümkün… Kısaca bir station wagon’un virajlarda bu kadar keyifli bir otomobil olması, pek alışkın olmadığımız bir tarz!.. 5 kapılı şekline göre 45 kg daha ağır olan Leon ST’nin 7.8 saniyelik hızlanma ve 228 km/h’lik maksimum hız da cabası!..

Her ne kadar MQB platformunun yeni bir üyesi olsa da, VW Grubu’nun diğer markalarındaki soğuk modellerin yanında bu Leon ST, sıcak kanlı Seat’ların modern karakterinin dışında kalmamış. Kullanımı çok kolay bu ST’den sonra keşke bir de 4 kapılı Leon Sedan gelse diye hayal etsek de, Leon ST’nin bu şık tasarımı sedan şeklinin gerekli olmadığını da düşündürüyor. Çünkü, olası sedanın sınırlı bagajı, ST’de 587 litreden iki basit haretle katlanan arka koltuklarla 1470 litreye büyütülebiliyor. Aynı zemin üzerinde hazırlanmış olan “kardeş”leri Octavia Combi ve Golf Variant’a çok yakın bir yükleme hacmi sunan Leon ST, MQB platformu C segmenti Station Wagon’ların en moderni olması yanında geniş oturma ve yük alanına da sahip. Taşıma kapasitesinin 505 kg olduğunu da hatırlatmak lazım… Ön yolcu koltuğunun sırtının da yatırılabilmesiyle yükleme uzunluğunun 2.6 metreye kadar çıkabilmesinin altını çizmemiz gerekiyor. Düz bir yükleme zemini oluşturabilmek için bagaj zeminin tek bir harekette 10 cm yükseltilebilmesi ve bunun altında ikinci bir bagaj alanının da oluşturulabilmesi de, İspanyolların pratik zekasına iyi bir örnek.

Leon ST içindeki başka sürprizler ise, sürücü yardımcı elektroniği üzerine geliştirilmiş.  Öndeki araçla mesafe sabitleyebilen adaptif Cruise Control ACC, öndeki trafik aniden durduğunda panik fren fonksiyonu gibi… Ayrıca güçlü dizel motorları için 6 ileri çift debriyajlı şanzıman da, en büyük bonuslardan biri!.. Adaptif suspansiyon ayarı DCC ile ESP’nin de geç devreye girdiği, DSG oranlarının değiştiği ve gaz pedalı tepkilerinin kısaldığı tam sportif sürüşten kullanıcının istediği gibi Eco ve Individual sürüş keyfinin yaşanabilmesini de beğenmemek mümkün değil.

180 HP’lik TSI motorundaki 7 ileri çift kavramalı şanzımanın 1372 kg ağırlığındaki Leon ST’nin optimum yürür aksamı olduğunu söylememiz ise, hiç yanlış olmaz.

Eski Toledo ve Altea XL gibi modelleri varken varken, bir C segmenti station wagon’una ihtiyaç duymamış olan Seat, şimdi Leon ST’yi yaratırken boş bir kutu değil, Flamenco Cajon’u gibi sert hareketlerin ritmini yaratan müzikal kutu ortaya çıkarmayı başarmış. Sportif duruşu ve pratik yetenekleriyle Leon ST, segmenti için iddialı olsa da, bu çok büyük Station Wagon dünyasında yine de kalabalık bir trafiğe çıkıyor!..*2 Aralık 2013 tarihli Auto Show'de yer almıştır.

Etiketler: Seat. Leon ST VW MQB İspanyol spanish station wagon avant break Sport Tourer Kombi Style FR Ecomotive

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..