FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğin Volvo'su

29 Ağustos 2013 05:07
Geleceğin Volvo'su
Tweet It! Facebook

“Geçmişin P1800'ü, ancak bu kadar güzel bir şekilde geleceğe taşınabilirdi... Volvo'nun Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi SPA'nın ilk örneği XC90 olacak olsa da, Concept Coupé bizlere yepyeni ufuklar açıyor.”

Volvo yeni Concept Coupé'siyle, bizleri yeniden "tavlıyor" ve geleceğin Volvo'ları için şimdiden heyecanlanmamızı sağlıyor. 

Volvo yen tasarım direktörü Thomas Ingenlath'ın imzasıyla hazırlanan bu ilk konsept, SPA Scalable Product Architecture zemini üzerinde gelecek 3 farklı tasarımdan ilki… SPA platformuyla Ford "zemin"li modellerden sıyrılacak olan Volvo için "T şekilli LED'ler iye hemen fark edilecek" bu konseptlerin önemi gerçekten çok büyük.

Muhtemelen C70'in yerini alacak olan "tümüyle Volvo" bu ilk sportif konseptin geçmişin en ünlü sporcu Volvo'su P1800'den izler taşıması ise, bir başka hoşluk!.. 1961'den 1973'e kadar üretilmiş olan P1800, Volvo markasının klasik Coupe tarzını oluşturmuştu. Geleceğin Coupe'si için geçmişten bu kadar şık şekilde esinlenmek ise, bizce de çok iyi fikir!..

Bu retro tasarım hakkında Thomas Ingenlath, “Marka geçmişinin en iyi izlerini taşıyan tasarımları oluşturmak, otomobil tasarımcısının görevidir. P1800 ise, çok güzel formu ve ayrıntılarıyla bir Volvo ikonu… Fakat, P1800'ün dış ve iç elemanlarını kullanmanın, retro olmakla ilgisi yoktur!.. Bizler, muhteşem bir geçmişin ince bağlantılarını geleceğin saf güzelliğini yaratırken kullanıyoruz ve Volvo'nun herkesin ayırt edeceği yeni kimliğinin parçaları haline getiriyoruz… Ve bu yolculuk şimdi Concept Coupé ile başlıyor!” şeklinde konuşuyor.2+2 kişilik, fakat arkasında sadece koltuk şekilli pervazı olan, ancak yine de iki yetişkinin sığabileceği, kabin içi o kadar füturistik ki, sanki "bu yapılamaz" diyorsunuz… Fakat yine de bu uçuk tasarımın gerçekleşebileceğini de düşünmeden edemiyorsunuz!..

Deriden gösterge panelinin ve eski ahşap üzerindeki oymalarının elde yapılmış olmasına hayran olmamak elde değil. 

Diğer yanda orta konsoldaki çok büyük dokunmatik ekran ise, nasıl ultra modern bir otomobille karşılaştığımızı akla getiriyor.

Volvo, 21 inçlik tekerlekli bu konseptinin 2.0 lt yüksek performans ayarlı Drive-E benzinli motorunda bir SuperCharger ve bir Turbo'yu bir arada kullanarak, performansı hakkında tahminde bulunduruyor. Önden çekerli olmasına rağmen, arka aksına bir elektrik motorunun bağlı olduğu Concept Coupé, oluşturduğu hibrid sistemle yaklaşık 400 HP ve 600 Nm'lik maksimum torka sahip!..

Bu konsept üretilebilir mi, bilemiyoruz, fakat, bu ve gelecek diğer iki konseptin Volvo'nun yeni tasarım çizgilerini göstermesi bile, nabzımızın yükselmesini sağlıyor. Özellikle de yepyeni XC90 için büyük bir beklenti içine girmemize neden oluyor!..

“Volvo Concept Coupé, bir füturistik rüya otomobili…  Özellikle yeni Volvo mimarisinin kapasiteleri hakkında fikir vermesi için hazırlanmış bir araç!" diyor, tasarım direktörü Ingenlath, ve emin duruşu, oranları ve seçkin tasarım işaretlerinin üzerinde duruyor.

"Gelecek yıl yollara çıkacak olan yepyeni XC90 bambaşka yapıda bir araç olmasına rağmen, bu Concept Coupé ile aralarında güçlü bir bağ olduğunu herkes görecek!" sözlerinin ardından, Thomas Ingenlath'ın yeni Volvo çizgelrine ne kadar güvendiğini anlayabiliyoruz.

Etiketler: Volvo Ingenlath Concept Coupé P1800 konsept tasarım dizayn retro SPA Scalable Product Architecture concept konsept IAA Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..