FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Geleceğin Volvo'su

29 Ağustos 2013 05:07
Geleceğin Volvo'su
Tweet It! Facebook

“Geçmişin P1800'ü, ancak bu kadar güzel bir şekilde geleceğe taşınabilirdi... Volvo'nun Ölçeklendirilebilir Ürün Mimarisi SPA'nın ilk örneği XC90 olacak olsa da, Concept Coupé bizlere yepyeni ufuklar açıyor.”

Volvo yeni Concept Coupé'siyle, bizleri yeniden "tavlıyor" ve geleceğin Volvo'ları için şimdiden heyecanlanmamızı sağlıyor. 

Volvo yen tasarım direktörü Thomas Ingenlath'ın imzasıyla hazırlanan bu ilk konsept, SPA Scalable Product Architecture zemini üzerinde gelecek 3 farklı tasarımdan ilki… SPA platformuyla Ford "zemin"li modellerden sıyrılacak olan Volvo için "T şekilli LED'ler iye hemen fark edilecek" bu konseptlerin önemi gerçekten çok büyük.

Muhtemelen C70'in yerini alacak olan "tümüyle Volvo" bu ilk sportif konseptin geçmişin en ünlü sporcu Volvo'su P1800'den izler taşıması ise, bir başka hoşluk!.. 1961'den 1973'e kadar üretilmiş olan P1800, Volvo markasının klasik Coupe tarzını oluşturmuştu. Geleceğin Coupe'si için geçmişten bu kadar şık şekilde esinlenmek ise, bizce de çok iyi fikir!..

Bu retro tasarım hakkında Thomas Ingenlath, “Marka geçmişinin en iyi izlerini taşıyan tasarımları oluşturmak, otomobil tasarımcısının görevidir. P1800 ise, çok güzel formu ve ayrıntılarıyla bir Volvo ikonu… Fakat, P1800'ün dış ve iç elemanlarını kullanmanın, retro olmakla ilgisi yoktur!.. Bizler, muhteşem bir geçmişin ince bağlantılarını geleceğin saf güzelliğini yaratırken kullanıyoruz ve Volvo'nun herkesin ayırt edeceği yeni kimliğinin parçaları haline getiriyoruz… Ve bu yolculuk şimdi Concept Coupé ile başlıyor!” şeklinde konuşuyor.2+2 kişilik, fakat arkasında sadece koltuk şekilli pervazı olan, ancak yine de iki yetişkinin sığabileceği, kabin içi o kadar füturistik ki, sanki "bu yapılamaz" diyorsunuz… Fakat yine de bu uçuk tasarımın gerçekleşebileceğini de düşünmeden edemiyorsunuz!..

Deriden gösterge panelinin ve eski ahşap üzerindeki oymalarının elde yapılmış olmasına hayran olmamak elde değil. 

Diğer yanda orta konsoldaki çok büyük dokunmatik ekran ise, nasıl ultra modern bir otomobille karşılaştığımızı akla getiriyor.

Volvo, 21 inçlik tekerlekli bu konseptinin 2.0 lt yüksek performans ayarlı Drive-E benzinli motorunda bir SuperCharger ve bir Turbo'yu bir arada kullanarak, performansı hakkında tahminde bulunduruyor. Önden çekerli olmasına rağmen, arka aksına bir elektrik motorunun bağlı olduğu Concept Coupé, oluşturduğu hibrid sistemle yaklaşık 400 HP ve 600 Nm'lik maksimum torka sahip!..

Bu konsept üretilebilir mi, bilemiyoruz, fakat, bu ve gelecek diğer iki konseptin Volvo'nun yeni tasarım çizgilerini göstermesi bile, nabzımızın yükselmesini sağlıyor. Özellikle de yepyeni XC90 için büyük bir beklenti içine girmemize neden oluyor!..

“Volvo Concept Coupé, bir füturistik rüya otomobili…  Özellikle yeni Volvo mimarisinin kapasiteleri hakkında fikir vermesi için hazırlanmış bir araç!" diyor, tasarım direktörü Ingenlath, ve emin duruşu, oranları ve seçkin tasarım işaretlerinin üzerinde duruyor.

"Gelecek yıl yollara çıkacak olan yepyeni XC90 bambaşka yapıda bir araç olmasına rağmen, bu Concept Coupé ile aralarında güçlü bir bağ olduğunu herkes görecek!" sözlerinin ardından, Thomas Ingenlath'ın yeni Volvo çizgelrine ne kadar güvendiğini anlayabiliyoruz.

Etiketler: Volvo Ingenlath Concept Coupé P1800 konsept tasarım dizayn retro SPA Scalable Product Architecture concept konsept IAA Frankfurt

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..