FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

İşte Gerçek M3 ve M4

11 Aralık 2013 12:30
İşte Gerçek M3 ve M4
Tweet It! Facebook

“İşte karşınızda, gerçek yeni M3 ve ilk M4! Sadece 6 silindirli olmalarına rağmen 431 HP ve 550 Nm gibi daha yüksek performansa sahipler!..”

2014 Ocak ayında otomotivin 2014 yılını açacak olan Detroit otomobil fuarına, Amerikalılardan çok daha fazla Alman markaları önem veriyor. Audi’nin Q1’i, Mercedes’in yeni C’si, belik BMW’nin yeni 2 Serisi ilk kez orada dokunulabilecek, çıplak gözle görülebilecek… 

Fakat, BMW, global otomotivin merkezi Detroit’te asıl yeni M3 ve M4 modellerini getireceğini açıkladı!

İlk M4 Coupe ve yeni nesil 4 kapılı M3, örtülerini soğuk Detroit’te açarak, Amerikalılara otomotivin asıl büyüklerinin kim olduğunu göstermeye çalışacaklar!..

Daha hafif gövde ve artık 6 silindirli motorlara sahip olsalarda daha güçlü ve hızlı olan M3 ve M4, yüksek devirli “V8’li M’ler”in devrinin artık sona yaklaştığına işaret ediyorlar!

BMW tarzı bu “downsizing”, aslında tümüyle daha yüksek performansın daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon ile ortaya çıkarılması üzerine kurulmuş. Sıralı 6 silindirin, en yeni teknolojiler ile, eski nesil V8’lerin pabucunu dama attığını göreceğimiz Detroit’te, BMW’nin bu 3.0 litrelik N55 serisi yeni motorunun iki Turbo ile donanarak, 431 HP ve 550 Nm gibi verileri ortaya çıkararak, nasıl harikalar yarattığını izleyeceğiz.

Üstelik 550 Nm gibi bir çılgın maksimum torkun 1850 1/min devirden itibaren kullanıcısına hediye edildiğine, diğer tüm M kullanıcılarının iki silindir eksik olmasına rağmen artı 11 HP ve artı 150 Nm’nin nasıl sağlanabildiğine şaşırdıkları gibi, hayretle bakacağız!.. Bu arada 6 silindirli yeni “M” motorunun 7500 devir çevirmesiyle de başımız dönecek!..

Standart 6 ileri manuel şanzımandaki otomatikleştirilmiş “ara gaz” fonksiyonuyla M3 ve M4, 4.3 saniyeden daha uzun olmadan 100 km/h akselerasyonunu gerçekleştiriyor. M5 ve M6’dan gelen opsiyonel 7 ileri DKG yani çift kavramalı şanzıman ile ise, 0-100 km/h hızlanma süresi 4.1 saniyeye kadar inebiliriyor. DKG ile birlikte Launch Control ve Burn Out modunun da olduğunu hesaplarsak, bu 4.1 saniyelik rekor zaman, hiç de hayal olmayabilir!..

Müthiş bir elektronik ile çalışan DKG’li M3 ve M4’lerin yakıt tüketiminin minimum tüketimlerinin de 8.3 ila 8.8 litrelere kadar inebiliyor olması, asıl büyük sürpriz!..

Buna en büyük etkenin ise, boş ağırlıkta eksi 83 kg’a kadar olan hafifleme olduğunu söyleyebiliriz. 1.5 tonu aşmaması hedeflenmiş olan yeni M3 ve ilk M4’te en küçük ayrıntıya kadar çalışılmış bu hafifletme operasyonunda, motor kaputu, tavan ve bagaj kapağı (sadece M4’te) ile kardan mili tümüyle karbon fiberden üretilmiş!.. Suspansiyondaki birçok eleman da aluminyumdan yapılmış!..

Normal 3 ve 4 Serisi’nden öndeki büyük hava girişleri ve köşe spoiler’leri ile ayrışan yeni M3 ve M4, bunları sadece süs için değil, fren diskleri, yağ, su ve motorun ihtiyacı olan daha iyi hava akışı için taşıyor!.. Hele opsiyonel seramik fren disklerinin en sağlıklı şekilde soğutulmaları, bu garip şekilli ön hava girişlerinin en önemli açıklaması!..

Arkada ise iki taraftaki ikili egzost çıkışlarının arasında kalan difüzörün de süs olmadığını, sanıyoruz ilk sürüş raporumuzdan sonra Sizlere teyit edeceğiz!.. M4’ün bagaj kapağındaki belirgin yuvarlak çıkıntının, 4 kapılı M3’ün bagaj kapağından çok farklı olması, belki de her iki araç arasındaki en büyük tasarım farkı…

Motor kaputunun altındaki karbon fiberden yapılmış yürür aksamı tutan destek ünitesinin de, torsiyonel rijidite için “mecburen” konulduğuna da dikkat çekmek gerekiyor!..

M3 ve M4’ün kabin içindeki sportif direksiyon ve sportif koltukların da karbon fiberden yapılmış olmasının da düşünülmemiş olmadığını söyleyelim!..

Yeni M3’ün Almanya’da 71.500 Euro’luk fiyatının Türkiye’de 164.450 Euro ve M4’ün 72.200 Euro’luk fiyatının buralarda 166.000 Euro olması dışında, bu müthiş BMW seçeneklerinde keyfimizi kaçıracak hiçbir ayrıntı yok!.. Tam aksine; yeni M3 ve ilk M4, tek kelime ile, MÜTHİŞ!!!

Etiketler: BMW M3 M4 2014 performans Alman Bavyera

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..