FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Kanatlı Aslan

10 Mayıs 2013 19:19
Kanatlı Aslan
Tweet It! Facebook

“Sebastien Loeb pilotajında Peugeot'nun Pikes Peak macerası başlıyor. Fakat, bu çok özel 208 T16, 875 beygir gücünde ve 0-100 km/h'yi 1.8 saniyede "hallediyor"!”


Sébastien Loeb, ABD'ye gitmeden önce, Peugeot 208 T16 Pikes Peak'i son kez Mont Ventoux'ta deniyor...

 

Pikes Peak, dayanıklılık ve hızın maksimumda sınandığı dünyanın en zorlu tırmanma yarışı... Tarihin en büyük ralli pilotlarının, adeta "kim daha iyi" diye bir araya geldiği Amerika Colorado'da bir dikey arena...
Unlimited Class'ta ise markalar, "kim daha iyi" diye boy gösteriyorlar...

1500 metre irtifa farkına, 156 viraj ve 20 km'lik bir parkurla tırmanılan Pikes Peak, bu yıl ralli tarihinin en başarılı pilotu olarak gösterilen Sebastien Loeb ve tümüyle "custom" hale getirilmiş Peugeot 208 T16 otomobilinin geçişine sahne olacak...

Bu 208 T16 Pikes Peak yarış otomobili,  30 Haziran'da ortalığı inletmeye başlamadan önce, çok ciddi bir hazırlık ve test evresinden geçirilmeye devam ediyor... Sadece bu çok zor tırmanma parkuru için geliştirilen 208 T16, çelik borulu zemin üstünde tümüyle karbon fiber gövde, hidrolik destekli direksiyon, basınçlı amortisörler ve torsiyon çubukları, ön ve arkada anti roll-bar'lar, dört teker için ayrı çift salıncak ve "pushrod/rocker" hareketli kollar, ventile motor kaputu, tek parça hafif aluminyum tek parça kaliperlerin takılı olduğu önde 380 arkada 355 mm ventile karbon disklerin bağlı olduğu çift dolaşımlı hidrolik fren sistemi, yandan egzost çıkışları olan aerodinamik yan çıkıntılar, dev bir arka difüzör ve Le Mans şampiyonu Peugeot 908'in dev arka kanadıyla modifiye edilmiş... Kabin içinde de herşeyin çıkarıldığı bu Peugeot'da sadece karbon fiber yarış koltuğu, dijital gösterge ve maksimum güvenlik için çok bağlantılı bir roll-cage görülüyor... Vites pedallarına sahip Alcantara kaplı direksiyon simidi ve aluminyum pedallar da kadrajlara yakalanmış...
Motor olarak 875 beygir gücünde 3.2 litrelik bir Twin Turbo V6 taşıyan 208 T16 Pikes Peak, 6 ileri sequential şanzımanıyla tüm kuvvetini 4 tekerdeki çekişe veriyor!..
0-100 km/h hızlanmasını 1.8 saniyede, 0-200 km/h hızlanmasını 4.8 saniyede ve 240 km/h sadece 7 saniyede "halleden" Peugeot 208 T16 Pikes Peak yarışçısı, Sebastien Loeb'e göre bir Formula 1 aracı kadar iyi "downforce"a da sahip!..
Özel yapım 18x13'lük Formula 1 teknolojisi magnezyum alaşım jantlarında bir endürans yarış prototipi gibi 31/71x18'lik geniş lastiklere ve bir WRC gibi diferansiyele de sahip!..

4500mm uzunluk, 2000mm genişlik, 1300mm yükseklik ölçülerinin altında 2695mm dingil mesafesiyle 1690mm ön ve arka iz açıklıkları olan bu "garip" Peugeot'nun arka kanadı ise tam 2 metrelik genişliğe sahip!..
Tankının ise bu parkurda harcayacağı kadar, 40 litre yakıt alacak kadar küçük olduğunu belirtelim...
Kısaca, 875 kg'lık bu Peugeot için "kanatlandırıyor" esprisi yapılırken, sponsorun da Red Bull olduğunu hatırlatalım!..

Etiketler: Peugeot 208 T16 Pikes Peak race endurance endürans tırmanma climb Loeb Sebastien sport yarış yarışçı hız prototip

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..