FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Kaplan Burunlu

31 Ağustos 2014 02:47
Kaplan Burunlu
Tweet It! Facebook

“3. nesil yeni Sorento da ortaya çıktı!.. Fakat bu gösterilen Güney Kore versiyonunun daha da lüksünü Avrupa ve Türkiye’de görmek istiyoruz…”

Üçüncü nesil yeni Kia Sorento, Güney Kore’de gösterildi. Peter Schreyer’in “kaplan burnu” diye adlandırdığı “yüz”leriyle yeni nesil Kia’lar tüm dünyada büyük ilgi toplarken, markanın en büyük modeli Sorento da, nihayet yeni dizayn felsefesine tam uyum gösterdi…

Sağlam ve dinamik duruşlarıyla diğer tüm yeni nesil Kia’lar gibi üçüncü nesil Sorento da, artık “tümüyle” yeni!..

5 yıl önce Peter Schreyer, Kia’nın yeni baştasarımcısı olarak 2. nesil Sorento’daki kendi estetik operasyonunu göstermişti… Fakat, ancak bu üçüncü nesil Sorento, tam olarak, bu yeni “aile” çizgilerine girebildi…

Panjurla birleşen farların süslediği yeni ön tasarım, 4.780 mm uzunluk, 1.890 mm genişlik, 1.680 mm yükseklik gibi iri ölçüleri başarıyla gizliyor…

2.780 mm’lik dingil mesafesi ve önde 1.628, arkada 1639 mm’lik iz açıklıkları da, 1840 ila 1956 kg’lık ağırlığı ve 605 litrelik bagajdaki yükleri taşıyacaklar…

2015 model Sorento, çarpışma uyarı sistemi, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, 360 derecelik aracın çevresini gösteren 4 kamera, anahtarsız giriş ve motor çalıştırma sistemi ile gündüz farları gibi, günümüzde ne “moda” ise o yeni teknolojileri üzerinde taşıyor!..

Dört tekerlekte bağımsız suspansiyon, önden ve dört çekerli, dört tekerlekte disk frenler, 235/55 R19 ila 235/60 R18 lastikler, aluminyum jantlar ile donanmış olan yeni Sorento, önden çekerlide 6.7 lt/100 km tüketim sunan 186 beygir gücünde 400 Nm’lik 2.0 litrelik E-VGT motorunun yanında 202 HP ve 450 Nm’lik dört çekerli haliyle 7.1 lt/100 km tüketime sahip 2.2 litrelik E-VGT motorla ve yepyeni bir BVA6 şanzımanla donanıyor.

Bundan böyle daha lüks görünmek isteyen yeni Sorento, daha iyi üretim kalitesi ve kabin içinde daha iyi konfor sunmakla işe başlamış. Dıştaki rijit çizgilerin kabin içinde bile fark edilmesi, yüksek bir tasarım kabiliyeti… Konsoldaki yatay hatlar ise, güvenliği ve genişliği fark ettiriyor… Ortadaki 8 inçlik dokunmatik ekran ve diğer kumanda düğmelerinin Kia’nın diğer modelleriyle benzeşmesini ise, biraz klasik olarak değerlendirebiliyoruz!..

Ancak, modüler ambiyans aydınlatmaları, ısıtmalı direksiyon simidi, üç bölgeli klima sistemi, havalandırmalı ve ısıtmalı ön koltuklar, ileri geri kaydırılabilen ve parçalı olarak katlanabilen ikinci koltuk sırası, uzun yolculuklar için bile yeterli rahatlık sunabilecek üçüncü sıra koltuklar, 12V ve 220V prizler, iletişim cihazları için çok sayıda bağlantı, JBL audio sistemi, iri bir panoramik cam tavan ve elbette çok sayıda fonksiyonu olan, servisler ve internet uygulamalarıyla doldurulmuş bilgi ve eğlence sistemini de hesaba katarsak, yeni Sorento, kesinlikle klasik olarak değerlendirilmemeli!..

Etiketler: Kia Paris yeni new Sorento Mondial automobile Peter Schreyer Kore e-VGT 3rd generation nesil jenerasyon

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..