FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Kaplan Burunlu

31 Ağustos 2014 02:47
Kaplan Burunlu
Tweet It! Facebook

“3. nesil yeni Sorento da ortaya çıktı!.. Fakat bu gösterilen Güney Kore versiyonunun daha da lüksünü Avrupa ve Türkiye’de görmek istiyoruz…”

Üçüncü nesil yeni Kia Sorento, Güney Kore’de gösterildi. Peter Schreyer’in “kaplan burnu” diye adlandırdığı “yüz”leriyle yeni nesil Kia’lar tüm dünyada büyük ilgi toplarken, markanın en büyük modeli Sorento da, nihayet yeni dizayn felsefesine tam uyum gösterdi…

Sağlam ve dinamik duruşlarıyla diğer tüm yeni nesil Kia’lar gibi üçüncü nesil Sorento da, artık “tümüyle” yeni!..

5 yıl önce Peter Schreyer, Kia’nın yeni baştasarımcısı olarak 2. nesil Sorento’daki kendi estetik operasyonunu göstermişti… Fakat, ancak bu üçüncü nesil Sorento, tam olarak, bu yeni “aile” çizgilerine girebildi…

Panjurla birleşen farların süslediği yeni ön tasarım, 4.780 mm uzunluk, 1.890 mm genişlik, 1.680 mm yükseklik gibi iri ölçüleri başarıyla gizliyor…

2.780 mm’lik dingil mesafesi ve önde 1.628, arkada 1639 mm’lik iz açıklıkları da, 1840 ila 1956 kg’lık ağırlığı ve 605 litrelik bagajdaki yükleri taşıyacaklar…

2015 model Sorento, çarpışma uyarı sistemi, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, 360 derecelik aracın çevresini gösteren 4 kamera, anahtarsız giriş ve motor çalıştırma sistemi ile gündüz farları gibi, günümüzde ne “moda” ise o yeni teknolojileri üzerinde taşıyor!..

Dört tekerlekte bağımsız suspansiyon, önden ve dört çekerli, dört tekerlekte disk frenler, 235/55 R19 ila 235/60 R18 lastikler, aluminyum jantlar ile donanmış olan yeni Sorento, önden çekerlide 6.7 lt/100 km tüketim sunan 186 beygir gücünde 400 Nm’lik 2.0 litrelik E-VGT motorunun yanında 202 HP ve 450 Nm’lik dört çekerli haliyle 7.1 lt/100 km tüketime sahip 2.2 litrelik E-VGT motorla ve yepyeni bir BVA6 şanzımanla donanıyor.

Bundan böyle daha lüks görünmek isteyen yeni Sorento, daha iyi üretim kalitesi ve kabin içinde daha iyi konfor sunmakla işe başlamış. Dıştaki rijit çizgilerin kabin içinde bile fark edilmesi, yüksek bir tasarım kabiliyeti… Konsoldaki yatay hatlar ise, güvenliği ve genişliği fark ettiriyor… Ortadaki 8 inçlik dokunmatik ekran ve diğer kumanda düğmelerinin Kia’nın diğer modelleriyle benzeşmesini ise, biraz klasik olarak değerlendirebiliyoruz!..

Ancak, modüler ambiyans aydınlatmaları, ısıtmalı direksiyon simidi, üç bölgeli klima sistemi, havalandırmalı ve ısıtmalı ön koltuklar, ileri geri kaydırılabilen ve parçalı olarak katlanabilen ikinci koltuk sırası, uzun yolculuklar için bile yeterli rahatlık sunabilecek üçüncü sıra koltuklar, 12V ve 220V prizler, iletişim cihazları için çok sayıda bağlantı, JBL audio sistemi, iri bir panoramik cam tavan ve elbette çok sayıda fonksiyonu olan, servisler ve internet uygulamalarıyla doldurulmuş bilgi ve eğlence sistemini de hesaba katarsak, yeni Sorento, kesinlikle klasik olarak değerlendirilmemeli!..

Etiketler: Kia Paris yeni new Sorento Mondial automobile Peter Schreyer Kore e-VGT 3rd generation nesil jenerasyon

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..