FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mazotlu BMW

20 Temmuz 2013 06:04
Mazotlu BMW
Tweet It! Facebook

“Aslında; BMW'den çok önce, Audi, binek otomobiller için günümüz tekniğine benzer dizel motorları kullanmaya başlamıştı!.. Hatta, 70'lerin sonuna doğru, BMW, Audi'ninkine "traktör dizeli" diyerek, dalga bile geçmişti!.. ”

BMW, binek otomobillerde dizel motorları sunumunun 30. yılını kutluyor!..

Bugün Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'nın da en popüler otomobil motor tipi olan dizeller, 1970'lerin petrol krizinin ardından Peugeot ve VW'den başlayarak binek otomobillerde de kullanılmaya başlanmıştı… 30 yıl once ilk nesilleriyle (o dönemin ilk küçük hacimli binek otomobil dizel seçenekleri olarak) aslında çok gürültülü oldukları ve egzostlarından kara dumanlar attıkları için pek tercih edilmiyordu…BMW ise, bu imajı ilk değiştirmeye çalışan marka oldu… 

Yakıt ekonomisi ve dayanıklılık ile yüksek performans ve kesintisiz güç beslemesini olabilecek en yumuşak şekilde sunmayı amaçlayarak ilk dizelini geliştirmeye başlayan BMW, 1983 yılında, ilk örnek olarak, 2.4 litrelik bir Turbo Diesel ortaya çıkardı. 115 beygir gücü ve 210 Nm'lik maksimum tork ile 1983 model 524 td, o günlerin en hızlı dizel motorlu otomobiliydi!.. 0-100 km/h hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlayan ve maksimum hız olarak 180 km/h'ye ulaşan bu BMW, 7.1 lt/100 km'lik minimum tüketimiyle de, otomotiv dünyasında dizele olan sempatiyi başlatmıştı!..

Şu anda Tri-Turbo M550d gibi dizel canavarlarını da üreten BMW, bu başlıkta vaktiyle her ne kadar Audi'yi takip etmiş olsa da, şu anda Mercedes-Benz'i bile sollamayı başarıyor!..

Etiketler: BMW Audi dizel diesel turbo petrol kriz td 524

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..