FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mazotlu BMW

20 Temmuz 2013 06:04
Mazotlu BMW
Tweet It! Facebook

“Aslında; BMW'den çok önce, Audi, binek otomobiller için günümüz tekniğine benzer dizel motorları kullanmaya başlamıştı!.. Hatta, 70'lerin sonuna doğru, BMW, Audi'ninkine "traktör dizeli" diyerek, dalga bile geçmişti!.. ”

BMW, binek otomobillerde dizel motorları sunumunun 30. yılını kutluyor!..

Bugün Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'nın da en popüler otomobil motor tipi olan dizeller, 1970'lerin petrol krizinin ardından Peugeot ve VW'den başlayarak binek otomobillerde de kullanılmaya başlanmıştı… 30 yıl once ilk nesilleriyle (o dönemin ilk küçük hacimli binek otomobil dizel seçenekleri olarak) aslında çok gürültülü oldukları ve egzostlarından kara dumanlar attıkları için pek tercih edilmiyordu…BMW ise, bu imajı ilk değiştirmeye çalışan marka oldu… 

Yakıt ekonomisi ve dayanıklılık ile yüksek performans ve kesintisiz güç beslemesini olabilecek en yumuşak şekilde sunmayı amaçlayarak ilk dizelini geliştirmeye başlayan BMW, 1983 yılında, ilk örnek olarak, 2.4 litrelik bir Turbo Diesel ortaya çıkardı. 115 beygir gücü ve 210 Nm'lik maksimum tork ile 1983 model 524 td, o günlerin en hızlı dizel motorlu otomobiliydi!.. 0-100 km/h hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlayan ve maksimum hız olarak 180 km/h'ye ulaşan bu BMW, 7.1 lt/100 km'lik minimum tüketimiyle de, otomotiv dünyasında dizele olan sempatiyi başlatmıştı!..

Şu anda Tri-Turbo M550d gibi dizel canavarlarını da üreten BMW, bu başlıkta vaktiyle her ne kadar Audi'yi takip etmiş olsa da, şu anda Mercedes-Benz'i bile sollamayı başarıyor!..

Etiketler: BMW Audi dizel diesel turbo petrol kriz td 524

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..