FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Mazotlu BMW

20 Temmuz 2013 06:04
Mazotlu BMW
Tweet It! Facebook

“Aslında; BMW'den çok önce, Audi, binek otomobiller için günümüz tekniğine benzer dizel motorları kullanmaya başlamıştı!.. Hatta, 70'lerin sonuna doğru, BMW, Audi'ninkine "traktör dizeli" diyerek, dalga bile geçmişti!.. ”

BMW, binek otomobillerde dizel motorları sunumunun 30. yılını kutluyor!..

Bugün Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'nın da en popüler otomobil motor tipi olan dizeller, 1970'lerin petrol krizinin ardından Peugeot ve VW'den başlayarak binek otomobillerde de kullanılmaya başlanmıştı… 30 yıl once ilk nesilleriyle (o dönemin ilk küçük hacimli binek otomobil dizel seçenekleri olarak) aslında çok gürültülü oldukları ve egzostlarından kara dumanlar attıkları için pek tercih edilmiyordu…BMW ise, bu imajı ilk değiştirmeye çalışan marka oldu… 

Yakıt ekonomisi ve dayanıklılık ile yüksek performans ve kesintisiz güç beslemesini olabilecek en yumuşak şekilde sunmayı amaçlayarak ilk dizelini geliştirmeye başlayan BMW, 1983 yılında, ilk örnek olarak, 2.4 litrelik bir Turbo Diesel ortaya çıkardı. 115 beygir gücü ve 210 Nm'lik maksimum tork ile 1983 model 524 td, o günlerin en hızlı dizel motorlu otomobiliydi!.. 0-100 km/h hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlayan ve maksimum hız olarak 180 km/h'ye ulaşan bu BMW, 7.1 lt/100 km'lik minimum tüketimiyle de, otomotiv dünyasında dizele olan sempatiyi başlatmıştı!..

Şu anda Tri-Turbo M550d gibi dizel canavarlarını da üreten BMW, bu başlıkta vaktiyle her ne kadar Audi'yi takip etmiş olsa da, şu anda Mercedes-Benz'i bile sollamayı başarıyor!..

Etiketler: BMW Audi dizel diesel turbo petrol kriz td 524

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.