FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Polo GTI Sürprizleri

19 Eylül 2014 17:28
Polo GTI Sürprizleri
Tweet It! Facebook

“Küçük Polo’ya yeni manuel şanzıman ve daha büyük bir yeni motor koyan Volkswagen, rakiplerinin sportif seçeneklerindeki “downsizing” trendine karşı çıkıyor!..”

Volkswagen, müşterilerden gelen yoğun istek üzerine Polo GTI’ın çok yakında bir manuel şanzımanı olacağına dair söz vermişti…

Ve şimdi “facelift” Polo GTI ile 6 ileri manuel şanzıman standart oldu ve 7 ileri DSG, opsiyonel olarak sunulmaya başlandı…

Fakat, bundan da önemlisi 180 HP’lik 1.4 litrelik TwinCharger yani hem Turbo hem de Supercharger’lı motoru yerine artık modifiyesi de daha kolay yapılabilecek VW’nin EA888 motor ailesinden 1.8 litrelik tek Turbolu motor geldi!.. 192 beygir gücündeki bu motorla Polo GTI artık rahat rahat MINI Cooper S ile birlikte “kalkabilecek”!.. Bu arada maksimum tork da yüzde 30 oranında yükseltilerek Ford Fiesta ST’nin ara hızlanmaları “sollanabilecek”!.. Böylece 320 Nm ile Fiesta ST’den 0.2 saniye daha çabuk olarak 6.7 saniyede 0-100 km/h hızlanması da cabası!.. Hatta CO2 salım değeri de 139 gr/km’de kalarak!..

Opsiyonel olarak sunulmaya başlanan Golf ve Scirocco’daki gibi adaptif suspansiyon ise, Polo nesillerinde bir ilk!.. İki ayrı "sertlik" modunun kullanılabileceğini müjdeleyebiliriz.

Bu yıl yenilenen standart Polo gibi aynı görsel değişikliklere sahip olan GTI, panjurunun altındaki kırmızı şerit, yeni sportif tamponlar, tartan trimli koltuklar, yeni bir direksiyon simidi, yenilenmiş göstergeler ve bilgi sistemi ile dıştaki yeni spoylerler gibi farklılıklar ise elbette abartılmadan GTI’a özel olarak da eklenmiş. LED farlar ve tek tuşla gaz pedalı tepkisini keskinleştiren ve direksiyona ağırlık ekleyen Sports Performance Kit de, isteğe bağlı olarak sunulacak!..

Yeni nesil rakipleri gibi daha ekonomik ve daha küçük motorlu olmak yerine, daha donanımlı ve pahalı, hatta daha büyük motorlu olmayı göze alan Volkswagen’i, bu kararından ötürü kutluyoruz!..

Paris’te sergilenecek 208 HP’lik Peugeot 208 GTi’ın 30 yıl özel modeli, Seat Ibiza Cupra, Renault Sport Clio 200 ve 240 HP’lik özel modifiyeli Ford Fiesta ST gibi seçenekleri, 3 ve 5 kapılı olmaya devam edecek olan Polo GTI’ın karşısında görmeyi heyecanla bekliyoruz!..
WRC yarış araçları küçülmeye devam ettikçe “hot hatch” piyasası yeniden “ateşleniyor”!…

Yeni Polo GTI'ın video'ları henüz yayınlanmadı... Gelinceye kadar asıl iki efsane, Golf GTI ve Polo R WRC video'larını keyifle seyredebilirsiniz...

Etiketler: VW Polo GTI hot hatch B-segment küçük hızlı schnell speed Paris EA888 Turbo Volkswagen WRC

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..