FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Robot Otomobiller Geliyor

13 Temmuz 2013 01:41
Robot Otomobiller Geliyor
Tweet It! Facebook

“Bosch 61. Otomotiv Basını Toplantısı'nda ilk kez gördüğümüz, markalarla birlikte geliştirilen en yeni teknolojiler, geleceğin otomobillerinin ne kadar robotlaşacağı hakkında fikir veriyordu.”

Bosch'un en yeni teknolojileri:

eClutch

Sürücü gaza basmadığında elektrikli debriyaj vitesi boşa alır. Bu, yakıt tüketimini yüzde 5 gibi önemli bir oranda azaltır.

iBooster

Elektrikli aktarma organları ve sürücü destek sistemlerinin gelecekteki tüm ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi bir fren güçlendiricisidir. iBooster elektromekanik olarak çalışır ve motordan herhangi bir güç çekimi gerektirmez. Bu, yavaşlama ve elektrikle sürüş esnasında herhangi bir engel olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, bu teknoloji yüksek seviyede enerji geri kazanımı sağlar ve bu sayede aracın elektrikle sürüş mesafesini artırır. Ayrıca iBooster yıldırım hızı ile fren basıncı oluşturduğundan ve fren mesafesini kısalttığından, tüm sürücü destek sistemleri için ideal bir yardımcıdır. 

Geri kazanım destek sistemi (BRS)

Bosch bu sistemle, orta ölçekli araçlara dönük bir ana hibrid sistemi sunmaktadır. Jeneratör sistemin temel bileşenidir: Yüksek voltajı sayesinde aynı zamanda yeni 48-volt araç elektrik sistemlerinin altyapısı olarak hizmet verir. BRS sistemi iki net avantaj sunar: Öncelikle, vitesin boşa alınmasını sağlar ve bu da yakıt tüketimini azaltır. İkinci olarak, daha yüksek performans sayesinde geleneksel jeneratörlerden çok daha iyi olan rejeneratif fren sistemini kullanır. Böylece, yüzde 7'ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlar. 

Hidrolik Hibrid

Bu yeni sürüş çözümü frenleme enerjisini bir basınç akümülatörünün içinde depolayabilir. Bu enerji daha sonra bir hidrolik motor tarafından itme gücüne dönüştürülür. Bu işlem yakıt tüketimini ortalama yüzde 30, hatta şehir içi sürüşte yüzde 45'e kadar azaltır.

GM CUE baş ünitesi

Bosch bu sürücü bilgilendirme sistemini General Motors ile birlikte geliştirdi. Sistem, açık kaynak yazılımı kullanır ve doğal ses girişiyle kontrol edilir. Sürücüler sistemle diğer yolcularla konuştukları rahatlıkla konuşabilir. Bu sistem ilk olarak Cadillac ile seri üretimde kullanıldı ve daha sonra bunları Chevrolet, Buick ve Opel izledi. 

Motosiklet güvenliği

Yeni ön ABS sistemi ön tekerleğin frenlerini kontrol eder. Sistem, dünyanın mega şehirlerindeki iki tekerlekli araçlar için çok daha düşük maliyetle ek güvenlik sağlar. Son teknoloji motosikletlerde, MSC stabilite sistemi sürücü bir virajı dönerken ve buna göre gerekli müdahaleyi yaparken bile mümkün olan en iyi yavaşlama seviyesinin belirlenmesini sağlar.

Stereo video kamera

2014'te Bosch bu stereo kameranın seri üretimine başlayacak. Tek bir sensör yaya güvenliği için otomatik acil fren sistemini tetikler – Sistem, örneğin sokakta oynayan bir çocuğun aniden caddeye fırlaması durumunda devreye girer.


Etiketler: robot Bosch elektronik electronic safety güvenlik handling yol tutuş park gelecek future prototip prototype

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..