FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Robot Otomobiller Geliyor

13 Temmuz 2013 01:41
Robot Otomobiller Geliyor
Tweet It! Facebook

“Bosch 61. Otomotiv Basını Toplantısı'nda ilk kez gördüğümüz, markalarla birlikte geliştirilen en yeni teknolojiler, geleceğin otomobillerinin ne kadar robotlaşacağı hakkında fikir veriyordu.”

Bosch'un en yeni teknolojileri:

eClutch

Sürücü gaza basmadığında elektrikli debriyaj vitesi boşa alır. Bu, yakıt tüketimini yüzde 5 gibi önemli bir oranda azaltır.

iBooster

Elektrikli aktarma organları ve sürücü destek sistemlerinin gelecekteki tüm ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi bir fren güçlendiricisidir. iBooster elektromekanik olarak çalışır ve motordan herhangi bir güç çekimi gerektirmez. Bu, yavaşlama ve elektrikle sürüş esnasında herhangi bir engel olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, bu teknoloji yüksek seviyede enerji geri kazanımı sağlar ve bu sayede aracın elektrikle sürüş mesafesini artırır. Ayrıca iBooster yıldırım hızı ile fren basıncı oluşturduğundan ve fren mesafesini kısalttığından, tüm sürücü destek sistemleri için ideal bir yardımcıdır. 

Geri kazanım destek sistemi (BRS)

Bosch bu sistemle, orta ölçekli araçlara dönük bir ana hibrid sistemi sunmaktadır. Jeneratör sistemin temel bileşenidir: Yüksek voltajı sayesinde aynı zamanda yeni 48-volt araç elektrik sistemlerinin altyapısı olarak hizmet verir. BRS sistemi iki net avantaj sunar: Öncelikle, vitesin boşa alınmasını sağlar ve bu da yakıt tüketimini azaltır. İkinci olarak, daha yüksek performans sayesinde geleneksel jeneratörlerden çok daha iyi olan rejeneratif fren sistemini kullanır. Böylece, yüzde 7'ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlar. 

Hidrolik Hibrid

Bu yeni sürüş çözümü frenleme enerjisini bir basınç akümülatörünün içinde depolayabilir. Bu enerji daha sonra bir hidrolik motor tarafından itme gücüne dönüştürülür. Bu işlem yakıt tüketimini ortalama yüzde 30, hatta şehir içi sürüşte yüzde 45'e kadar azaltır.

GM CUE baş ünitesi

Bosch bu sürücü bilgilendirme sistemini General Motors ile birlikte geliştirdi. Sistem, açık kaynak yazılımı kullanır ve doğal ses girişiyle kontrol edilir. Sürücüler sistemle diğer yolcularla konuştukları rahatlıkla konuşabilir. Bu sistem ilk olarak Cadillac ile seri üretimde kullanıldı ve daha sonra bunları Chevrolet, Buick ve Opel izledi. 

Motosiklet güvenliği

Yeni ön ABS sistemi ön tekerleğin frenlerini kontrol eder. Sistem, dünyanın mega şehirlerindeki iki tekerlekli araçlar için çok daha düşük maliyetle ek güvenlik sağlar. Son teknoloji motosikletlerde, MSC stabilite sistemi sürücü bir virajı dönerken ve buna göre gerekli müdahaleyi yaparken bile mümkün olan en iyi yavaşlama seviyesinin belirlenmesini sağlar.

Stereo video kamera

2014'te Bosch bu stereo kameranın seri üretimine başlayacak. Tek bir sensör yaya güvenliği için otomatik acil fren sistemini tetikler – Sistem, örneğin sokakta oynayan bir çocuğun aniden caddeye fırlaması durumunda devreye girer.


Etiketler: robot Bosch elektronik electronic safety güvenlik handling yol tutuş park gelecek future prototip prototype

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..