FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Volvo'nun Ejderha Gücü

27 Mayıs 2013 20:15
Volvo'nun Ejderha Gücü
Tweet It! Facebook

“Volvo, baştan aşağı yenilediği otomobillerine "dragon" dövmesi yaptırıyor!.. Volvo'nun Yeni "Ejderha" Gücünün ardında Zhejiang Geely Holding Group ve yeni yöneticileri var.”

Yüzde yüz Volvo mühendisliğinde olacak olan XC90 için geri sayım devam ederken, geçtiğimiz yıl GM Avrupa'dan transfer ettikleri tecrübeli otomotiv yönetisi Alain Visser'in tecrübesine yepyeni olanaklar da tanımaya başladı. Visser'i Volvo Otomobilleri'nin pazarlama, satış ve müşteri ilişkilerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı sorumluluğuna atayan marka, önümüzdeki yıllardaki büyük değişimi için şimdiden piyasanın en güçlü isimlerine "tam yetki" veriyor!..

Diğer tarafta; Volvo, satış noktalarını tam iki misline çıkarıyor. Lüks otomobil pazarındaki varlığını güçlendiriyor. Model çeşitliliğini üç misline çıkarıyor. Teknoloji ve mühendislik kabiliyetlerini de yükseltiyor. Nerede mi? Tabii ki, Çin'de!..

Fakat, oradaki bu gelişmeler, aslında 2016 yılına kadar markaya küresel anlamda yapılacak 11 Milyar Dolarlık yatırımların sadece bir parçasıyla gerçekleştirilecek…

Çin için artık "bizim en önemli yerel pazarımız" diyen Volvo yöneticileri, "burası artık bizim ikinci evimiz" diyerek de, Çin'e verilen önemin altını çiziyorlardı. 

Aslında sadece Volvo değil, benzer şekilde tüm lüks ve volüm markalar, Çin'deki varlıklarını, küresel varlıklarıyla eş değerde tutuyor… Volvo'nun farkı, ilk kez güçlü bir Batılı "premium" markanın  Çinlilerin finansmanıyla yeniden atağa geçmesi!.. 2010 yılında Zhejiang Geely Holding Group'un Ford Motor Company'den 1.7 Milyar Dolar'a satın aldığı İsveçli marka, satış bedelinin en az 5 misli bir bütçeyle kendini çok güçlü Almanların ligine yeniden sokuyor!..

Şimdilik ABD ve İsveç'ten sonra 47.150 adetle üçüncü büyük pazarı olan Çin için Volvo, 2020 yılına kadar 200 bin adetlik bir satış hedefi koyuyor.  Yeni yatırımların tamamlanmasının ardından küresel satışlarını bu yıla göre iki misline yani 800 bin adete çıkarmayı düşünen Volvo için, Çinli finansman da, Çinli müşteriler de, adeta bir "hazine"!.. 125 satış noktasının 5 yıl içinde 220'ye çıkarılabilmesi için, Amerikalı bayilerinin bile Çin'deki yeni Volvo showroom ve servislerini açmak üzere kendilerine teklifte bulunduklarını, açıklayan Volvo'nun Çin yönetimi, gerçekten akıllıca bir iş geliştirme atağına geçmişler…

Diğer yanda şu anda satılan 6 modelinin üstüne 6 yıl içinde 10 yeni model daha getirecek olan Volvo'nun, Çin'e özel çok lüks büyük sedanlarının yanında en yüksek teknolojilerle donanmış özel modelleri de olacakmış. Küresel pazarlar için ise, ayrıca Orta Sınıf ve V40 gibi küçük modeller de hazırlayan İsveçliler, tasarım departmanında, mühendislik ve ürün geliştirme bölümlerinde de rakip markalardan yapılacak transferlerle önümüzdeki 5 yıl içinde en az 5 misli bir "kalabalıklaşma" ön görüyorlar. İsveç'in yanında bu yeni "üs"lerinde dijital modellemeden kil modellemeye kadar herşeyi yapabilecekler; sadece Çin için değil küresel modellerine, artık çok önemli tüm yeniliklerin yeni Ar-Ge merkezlerinden çıkacağını söylüyorlar.

Çin hükümetinden yeni alınan onay ile, Çin'in güney batısındaki Chengdu ve kuzey doğusundaki Daqing şehirlerinde iki "sıfır kilometre" fabrika kurmaya başlayan Volvo, önümüzdeki 4 yıl boyunca Çin'de yapılacak üretimi ihraç edemeyecek olsa bile, Zhejiang Geely'den gelen müthiş bütçe ile 2017 ve sonrasında "10 ejderha" gücünde olacak!..

Sonuçta otomotivin küreselleşmesinde artık "memleket" bayraklarının öneminin kalmadığı ortada!.. Volvo'nun Çinli ve Jaguar Land Rover'ın Hintli finansmanlar ile nasıl dev adımlarla geleceklerini parlattıklarını fark edebiliyoruz!.. Çinle ortaklık yapan diğer tüm büyük ve küçük otomotiv gruplarının da, yeni ürün hazırlama konusunda nasıl rahat "nefes" aldıklarını da Pekin fuarındaki yeniliklerle gördük!.. 

Çin'in nakit gücünü, artık herkes, bir fırsat olarak kabul etmelidir!..


Bu Volvo yazısı, 4 Mayıs 2012 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Volvo Geely Swedish China XC90 Visser İsveç Çin dizayn teknoloji güvenlik

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..