FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Volvo'nun Rüşt İspatı

11 Ağustos 2013 17:09
Volvo'nun Rüşt İspatı
Tweet It! Facebook

“Volvo, 2015 yılına girer girmez, Ford logolu nesi kaldıysa, bırakıyor, kendi patentlerini devreye alıyor. Başlangıç ile yeni XC90 ile olacak!.. Diğer modellerin de 2018 sonuna kadar tümüyle "Volvo" olması sağlanacak!..”

Ford Motor Company, vaktiyle Premium Automotive Group çatısı altında Aston Martin, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Volvo ve hatta Mazda'yı değerlendirmek istemiş, fakat bu girişim hayal kırıklığı ile sona ermişti. Çünkü, bu kadar farklı marka, bu kadar farklı platfom ve motorlar, bir türlü aynı evin çocukları olamıyordu… Sonra, Ford, teker teker bu markaları "azad" etmeye başlayınca, hepsi kendi özgür yollarında başarılı olmaya başladılar.

Aston Martin, Dubai finansı ile, Jaguar ve Land Rover Hindistan parasıyla, Volvo ise Çin desteği ile, Ford çatısı altındaki "eksi"len değerlerini yeniden toparlamaya başladılar. Ve şimdi müthiş bir ivme ile "gazlamaya" başladılar… Aston Martin müthiş bir model fırtınası başlattı… Jaguar ve Land Rover, adeta bir tasarım ve teknoloji üssüne dönüştü… Ford'tan Zhejiang Geely Grubuna 2010 yılında 1.8 Milyar USD kaşılığında geçen Volvo ise, eskiden sadece "sağlam' olan imajını, "güzel", "modern", "en yeni" gibi sıfatlarla süslemeye başladı…

2015 yılında yollarda olacak olan, fakat önce 2014'te göreceğimiz yeni XC90 ile Volvo, artık Ford'un hiçbir teknolojisine ihtiyacı kalmadığını kanıtlayacak… Ve yepyeni "Volvo yapımı" motorlar da sırada!.. 2013'ün sonunda göreceğimiz 4 silindirli ilk modern Volvo motoru, bu yeni serinin başlangıcı olacak… Diğer yanda Scalable Platform Architecture (SPA) denilen, yani ölçeklendirilebilir platform mimarisi isminde yeni bir altyapı kullanmaya da başlıyor… Bunun da ilk örneği, XC90 olacak!..

SPA'lı XC90 ile büyük Volvo ailesi, S80'in yerine S90 ve V70'in yerine de V90 model isimleriyle genişleyecek. Yani lüks bir Volvo sedan ile yepyeni bir CrossCountry için artık resmen geri sayım başlatılıyor…

En yeni günümüz Volvo'su V40'ta bile henüz SPA yok… V40 için Ford platformu kullanmak zorunda kalan İsveçli marka, kendine ait modüler kompakt platformu ancak ikinci nesil V40'ta devreye alabilecek! Hatta bu küçültülmüş SPA'yı Göteburg Ar-Ge merkezinde Geely ile birlikte geliştiriyor ve birlikte kullanmak istiyor…

Bu modüler alt yapı sayesinde, yeni model varyasyonlarını daha kolay çıkarabilecek olan Volvo, bundan böyle 2020 yılında 800 bin otomobili satmak istedikleri "kendi bildikleri yol"da daha rahat ilerleyebilecek!..

Diğer yanda Volvo'nun gelecek planlarında hiçbir şekilde 4 silindirlilerden daha büyük motorlar gibi bir hedefi yok. Dizel ve benzinli motorların üçte bir oranında aynı olduğunu söyleyen Volvo mühendisleri, her bir silindir için de 500 cc'nin yeterli olduğunu ve motorların Turbo'suz olmaması gerektiğini açıklarlarken,günümüz motorlarından yüzde 40'lara kadar daha ekonomik ve çevreci olacak yeni motor sayesinde dizellerde 120 ila 230 HP, benzinlilerde de140 ila 280 HP'lik bir yelpaze oluşturulacağını duyuruyorlar.

Bu arada aracın arkasına yerleştirilen Plug-In Hybrid üniteyle hazırlanan "elektrikli" Volvo'ların 400 HP'lik V8'ler kadan güçülü olacağından da bahsediliyor.

Ortalama 150 kg daha hafif olacak modüler altyapı ya da bu modüler aluminyum motorlar, Ar-Ge, materyal, mühendislik, üretime hazırlık ve ticarileştirme başlıklarında Volvo'nun çok önemli bir üretim ekonomisine ulaşmasını sağlayacak!..

Bizce; Ford, Volvo'yu bıraktığı için çok üzülmeye başlayacak!..
Şu anda dünyanın en yüksek karlılıkla büyümeye devam eden Jaguar ve Land Rover'ı bıraktığına pişman olduğu gibi!..

Bu değerlendirmem, 25 Şubat 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Premium automotive group Aston Martin Mazda Volvo Jaguar Land Rover Zhejiang Geely Scalable Platform Architecture SPA S90 S80 XC90 V90 Cross Country V40 Turbo Plug-In Hybrid

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..