FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Volvo'nun Rüşt İspatı

11 Ağustos 2013 17:09
Volvo'nun Rüşt İspatı
Tweet It! Facebook

“Volvo, 2015 yılına girer girmez, Ford logolu nesi kaldıysa, bırakıyor, kendi patentlerini devreye alıyor. Başlangıç ile yeni XC90 ile olacak!.. Diğer modellerin de 2018 sonuna kadar tümüyle "Volvo" olması sağlanacak!..”

Ford Motor Company, vaktiyle Premium Automotive Group çatısı altında Aston Martin, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Volvo ve hatta Mazda'yı değerlendirmek istemiş, fakat bu girişim hayal kırıklığı ile sona ermişti. Çünkü, bu kadar farklı marka, bu kadar farklı platfom ve motorlar, bir türlü aynı evin çocukları olamıyordu… Sonra, Ford, teker teker bu markaları "azad" etmeye başlayınca, hepsi kendi özgür yollarında başarılı olmaya başladılar.

Aston Martin, Dubai finansı ile, Jaguar ve Land Rover Hindistan parasıyla, Volvo ise Çin desteği ile, Ford çatısı altındaki "eksi"len değerlerini yeniden toparlamaya başladılar. Ve şimdi müthiş bir ivme ile "gazlamaya" başladılar… Aston Martin müthiş bir model fırtınası başlattı… Jaguar ve Land Rover, adeta bir tasarım ve teknoloji üssüne dönüştü… Ford'tan Zhejiang Geely Grubuna 2010 yılında 1.8 Milyar USD kaşılığında geçen Volvo ise, eskiden sadece "sağlam' olan imajını, "güzel", "modern", "en yeni" gibi sıfatlarla süslemeye başladı…

2015 yılında yollarda olacak olan, fakat önce 2014'te göreceğimiz yeni XC90 ile Volvo, artık Ford'un hiçbir teknolojisine ihtiyacı kalmadığını kanıtlayacak… Ve yepyeni "Volvo yapımı" motorlar da sırada!.. 2013'ün sonunda göreceğimiz 4 silindirli ilk modern Volvo motoru, bu yeni serinin başlangıcı olacak… Diğer yanda Scalable Platform Architecture (SPA) denilen, yani ölçeklendirilebilir platform mimarisi isminde yeni bir altyapı kullanmaya da başlıyor… Bunun da ilk örneği, XC90 olacak!..

SPA'lı XC90 ile büyük Volvo ailesi, S80'in yerine S90 ve V70'in yerine de V90 model isimleriyle genişleyecek. Yani lüks bir Volvo sedan ile yepyeni bir CrossCountry için artık resmen geri sayım başlatılıyor…

En yeni günümüz Volvo'su V40'ta bile henüz SPA yok… V40 için Ford platformu kullanmak zorunda kalan İsveçli marka, kendine ait modüler kompakt platformu ancak ikinci nesil V40'ta devreye alabilecek! Hatta bu küçültülmüş SPA'yı Göteburg Ar-Ge merkezinde Geely ile birlikte geliştiriyor ve birlikte kullanmak istiyor…

Bu modüler alt yapı sayesinde, yeni model varyasyonlarını daha kolay çıkarabilecek olan Volvo, bundan böyle 2020 yılında 800 bin otomobili satmak istedikleri "kendi bildikleri yol"da daha rahat ilerleyebilecek!..

Diğer yanda Volvo'nun gelecek planlarında hiçbir şekilde 4 silindirlilerden daha büyük motorlar gibi bir hedefi yok. Dizel ve benzinli motorların üçte bir oranında aynı olduğunu söyleyen Volvo mühendisleri, her bir silindir için de 500 cc'nin yeterli olduğunu ve motorların Turbo'suz olmaması gerektiğini açıklarlarken,günümüz motorlarından yüzde 40'lara kadar daha ekonomik ve çevreci olacak yeni motor sayesinde dizellerde 120 ila 230 HP, benzinlilerde de140 ila 280 HP'lik bir yelpaze oluşturulacağını duyuruyorlar.

Bu arada aracın arkasına yerleştirilen Plug-In Hybrid üniteyle hazırlanan "elektrikli" Volvo'ların 400 HP'lik V8'ler kadan güçülü olacağından da bahsediliyor.

Ortalama 150 kg daha hafif olacak modüler altyapı ya da bu modüler aluminyum motorlar, Ar-Ge, materyal, mühendislik, üretime hazırlık ve ticarileştirme başlıklarında Volvo'nun çok önemli bir üretim ekonomisine ulaşmasını sağlayacak!..

Bizce; Ford, Volvo'yu bıraktığı için çok üzülmeye başlayacak!..
Şu anda dünyanın en yüksek karlılıkla büyümeye devam eden Jaguar ve Land Rover'ı bıraktığına pişman olduğu gibi!..

Bu değerlendirmem, 25 Şubat 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Premium automotive group Aston Martin Mazda Volvo Jaguar Land Rover Zhejiang Geely Scalable Platform Architecture SPA S90 S80 XC90 V90 Cross Country V40 Turbo Plug-In Hybrid

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..