FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Jaguar Speedster'ı

11 Temmuz 2013 04:00
Yeni Jaguar Speedster'ı
Tweet It! Facebook

“Jaguar, D-Type efsanesini yeniden canlandırma kararı aldı ve çok uzun yıllar sonra yeniden bir Speedster hazırladı!.. 55 beygirlik Project 7, günümüzün en vahşi "kedi"si!..”

Jaguar bir taraftan geleceğini en modern tasarım ve teknolojilerle hazırlarken, efsanelerle dolu geçmişinden de esinlenmeye devam ediyor. 
Goodwood Hız Festivali'nde ilk kez ortaya çıkan Project 7, D-Type yarış araçlarını hatırlatan detaylarla süslenmiş ve tümüyle modifiye edilmiş bir F-TYPE!.. Üstelik Speedster kavramına da tam uyum gösteren bir prototip!..

Jaguar'ın Tasarım Direktörü Ian Callum, sadece tek bir adet hazırlanmış olan Project 7 için F-TYPE roadster'ı 1954 ve 1957 yılları arasında üretilmiş D-Type yarış otomobilinin anısına ortaya çıkardıklarını söylüyor. O sebeple, bu özel mavi renk de, LeMans kazanmış D-Type'ler gibi aynı tonlarda yeniden oluşturulmuş.
Le Mans 24-saat yarışlarını 1955, 1956 ve 1957 yıllarında üç kez üste kazanmış olan D-Type, Jaguar tarihinde 1951 ile 1990 yılları arasındaki 7 şampiyonluk tarihinde de en başarılı yarışçı olarak gösteriliyor.
F-TYPE roadster'ın tek kişilik ekstrem sportif şekli olan Project 7, bir yarış otomobilinde olması gereken herşeye sahip!..
Ian Callum "Sadece, hızlı gitmek ve eğlenmek için, bu projeyi geliştirdik! Jaguar spor otomobilleri, sıra dışı performansları ve zarif tasarımlarıyla rakiplerinden farklılaşır!.. Project 7, en saf haliyle, yarış ruhunu taşıyor!" diyor. 

F-TYPE'ın üstsüz halinin Speedster stili bir yarışçıya dönüştürülmesi, kumaş tavanın ve mekanizmasının tümüyle araçtan çıkarılmasıyla başlamış. Ön cam kesilerek alçaltılmış, yarış aksesuarı eklenmiş ve D-Type'taki gibi sürücünün kafa hizasının arkasından arkaya doğru alçalan, içinde roll-over desteği bulunan bir yükselti, F-TYPE'ın tüm havasını değiştirmiş!..
Karbon fiber ön splitter, yan eşikler, daha büyük bir arka difüzör ve 14 derecelik hücum açısı olan sabit arka spoiler, ilk bakışta fark edilen modifikasyonlar... Karbon fiber insert'lü Blade forje alaşım 20 inçlik jantlar, karbon fiber yan çıkıntılar, motor kaputu havalandırmaları ve yan aynalar da, Project 7'a iştahla bakmamızı sağlıyor. Önde yükseltilmiş hava ağızları da, bu prototipin vurguları arasında!..
Kapı içlerinde ve koltuklardaki elmas desenli özel dikişleriyle deri döşemeye sahip kabin içinin eski yarışçılar gibi gösterilmesi ise, müthiş duruyor. Sürücüyü saran koltukların 3 cm alçaltılmış olması, Sport Shift vitesteki ve konsoldaki karbon fiber insert'ler, çıkarılmış yolcu koltuğunun yerinde özel yapım sürücü kaskının bağlanarak durması, 8 ileri otomatik şanzımanı kotrol edebilmek için sportif direksiyonun altındaki elde yontulmuş aluminyum vites pedalları da, Project 7'in post modern ayrıntılarını tamamlıyor!..

F-Type S'in 5.0 lt Supercharger'lı V8 motoruna 55 HP ve 55 Nm eklemiş olan Jaguar mühendisleri, 550 beygir gücüne and 680 Nm'lik maksimum torku bu projenin hizmetine sunmuşlar!.. 0'dan 100 km/h hıza 4.2 saniyede ulaşan Vortex kompresörün en iyi halini taşıyan bu en vahşi kedi, F-Type V8 S'in 4.3 saniyelik akselerasyonunu da solluyor!.. Maksimum hız olarak da 300 km/h, Goodwood'ta denenmiş oluyor.

Goodwood'taki tarihi tırmanma yarışında Project 7'ı kullanacak olan Ian Callum ve Jaguar "Vehicle Integrity" Baş Mühendisi Mike Cross, şu an için tek adet üretilmiş olan Project 7'ın, "çok yakında"ki F-TYPE R-S ve "pek yakında"ki gerçek F-TYPE Speedster için iyi bir örnekleme olduğu hakkında da göz kırpıyorlar!..

Etiketler: Goodwood tırmanma hız speed Speedster Le Mans 24H D-Type F-TYPE Project 7 cat british Jaguar

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.