FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Aston Martin Speedster

19 Mayıs 2013 14:18
Aston Martin Speedster
Tweet It! Facebook

“54 yıl önceki Le Mans zaferi hatırasına CC100 Speedster konsepti hazırlanmış... Üstelik hemen de 1.000.000Euro'ya satılmış!.. Markalar "one-off" işini çok sevdi!..”

Geçmiş, günümüz ve gelecek, nasıl bir araya getirilir?.. Sıra dışı bir tasarımla mı?.. 

Aston Martin, 100. Yıl etkinlikleri içinde, her fırsatta yeni bir sürprizini ortaya çıkarıyor, marka imajını daha da yukarılara taşıyor...

Nürburgring'te 19 Mayıs'ta düzenlenen ADAC Zürich 24 Hours yarışında ünlü Nordschleife parkurunu, 1959 yılında Sir Stirling Moss'un pilotajında 1.000 km süren endüransı zaferle tamamlamış DBR1 ile birlikte dönen en yeni Aston Martin konsepti, 6.0 litrelik V12 motoruyla tüm izleyenleri çok şaşırttı...
Çünkü, "eski hava"larına rağmen, ultra modern yarışçılar kadar hızlı giden bu "dede-torun" ikili, klasik iki koltuklu Speedster konfigürasyonları ve her ikisindeki tartışılmaz Aston Martin karakteriyle tüm otomobil meraklılarını büyülediler...
Spor otomobil yapma mükemmelliyetçiliğiyle ünlü Aston Martin'in sadece tek bir adet ürettiği ve başka hiçbir kopyasını hazırlamayacağını açıkladığı CC100 Speedster konsepti, aslında Nordschleife'ye ayak basmadan önce 1.000.000Euro'ya satılmış...
Aklımıza, aslında bu çılgın aracın, bir antika DBR1 sahibinin isteği doğrultusunda özel olarak tasarlanıp üretilmiş olduğu geliyor!..
Aston Martin tarihinin pistlerdeki yegane gerçek zaferine ulaşmış olan DBR1 ve yanındaki "gelecekten gelmiş" gibi duran CC100 Speedster konsepti, markanının neler başarmış olup, gelecekte neler yapabileceğine dair de işaret ediyorlar...
Yani, Aston Martin sportifliğini ekstrem şekle sokacak ve geçmişindeki başarıları yeniden yaşamaya başlayacak!.. Diğer yanda CC100, yakın gelecekte ortaya çıkacak yeni Aston Martin modellerinin tasarım detaylarına da "göz kırpıyor"!..
Karbon fiber gövde, 6 ileri otomatikleştirilmiş manuel şanzıman, 4 saniyede 0-100km/h hızlanma, 290 km/h'de sınırlandırılmış maksimum hız, 4.5 m uzunluk, 2 m genişlik ve 1.2 tondan daha hafif bir ağırlık gibi verilere sahip olan CC100 Speedster konsepti, sadece 6 ay gibi çok kısa bir sürede Aston Martin'in "kale"si Gaydon'da geliştirilmiş ve sadece tek bir adet üretilmiş.

Keşke her marka, 100. Yıl'ını bu kadar ihtişamlı tasarımlarla kutlayabilse!..

 

Etiketler: Aston Martin CC100 DBR1 Speedster konsept concept centenary tek one-off

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.