FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Başkan Otomobilleri

23 Mart 2013 06:00
Başkan Otomobilleri
Tweet It! Facebook

“Obama'nın US 1 plakalı Cadillac'ına dizel yerine benzin konulunca, aklıma geldi... Car dergisi Nisan 2012'de yayınlanmış bu yazım, sanıyorum, "sıcak gündem"e ek bilgi sağlayacaktır...”

Bir bizim bindiğimiz normal otomobiller, bir de "Başkan"ların otomobilleri vardır!..
"Halk" olan normal müşteriler, bütçe, beğeni ve ihtiyaçlarına göre otomobillerini seçerler. "Başkan"lar ise, elbette önce ülkenin en yüksek makamının güvenliği ve prestiji için adeta tekerlekli başkanlık ofislerine layık görülürler.
2012 Cenevre Fuarı, "Başkan"lar içir hazırlanmış otomobiller ile de doluydu. Şimdi, hemen Maybach 57 S mi, Bentley Mulsanne Mulliner mi, yoksa Rolls-Royce Phantom Series II mi diyeceksiniz?..
Kesinlikle, hayır! Bir "Başkan" ne de olsa, bir "seçilmiş" kişi olduğu için, "kral"ların otomobillerine de binmemelidir!.. "Para"nın gerçek sahiplerinin otomobilleridir, onlar!
O zaman, biz hemen bakışlarımızı Mercedes S600 Pullman Guard ve BMW 760iL'e çevirebiliriz… İşte, bu ikisi, modern zamanların "Başkan" otomobilidir.
20. Yüzyılın "Başkan"larının otomobillerinin listesini de her yerde bulabilirsiniz, burada uzun uzun yazmayalım…
Geçmişte ise, normal demokrasiler olmadığı ve normal "Başkan"lar da olmadığı için, "Başkan" otomobilleri de biraz farklıydı. Biraz bunları, hatırlatmak istiyorum...
İlk otomobilli ABD Başkanı Thomas Jefferson'ın kullandığı Oliver Evans'ın hazırladığı 1805 model buhar gücüyle çalışan yüzer Oruktor Amphibolos örneğinden olduğu gibi… Elbette, bu bir otomobil değildi! Fakat, 1899 yılında bir otomobilin arka koltuğundaki ilk "Başkan" McKinley idi, ancak bu da buhar gücüyle çalışan bir Locomobile idi! Bir Packard Twin Six ise, "Başkan"lık devir tesliminde kullanılmış ilk otomobil olmuş… Kendisine ait otomobilden bir "halka sesleniş" konuşmasında bahseden ilk Başkan da Nixon'muş. "Benim bir 1950 model, Oldsmobile'im var" demiş!.. "Başkan" Johnson ise tam bir arkadan motorlu araç hastasıymış. Bir Amphicar ve bir Fiat 500 Jolly'si varmış. 
Peki, "Başkan"lar, hep arkada mı oturdular? Hiç mi, bu "Başkan" otomobillerini kullanmadılar? Çok ilginç; hiçbir ABD "Başkan"ı, kendisinin makam aracı olan "Başkan"lık otomobilini kullanmamış. Bu zırhlı ve iri limuzinleri kullanan şoförlerin, Gizli Servis tarafından eğitilmiş olması ve ileri sürücülük ustası olması gerektiğini de tahmin edebilirsiniz...
Bu arada çok ilginç bir veri: ABD "Başkan"larından 7'inin ismi, 8 otomobil markası olmuş! Ford, Lincoln, Cleveland, Davis, Monroe, Grant ve Franklin Pierce…
İlginç değil mi?.. 

Etiketler: President Başkan Presidential Limousine guard guarded zırhlı limuzin

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..