FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

BMW Vision Next 100

07 Mart 2016 15:16
BMW Vision Next 100
Tweet It! Facebook

“Geleceğin otomobili neye benzeyecek, nasıl hareket edecek? BMW 100. Yaşgünü için şekil değiştiren gövdesi ve insansı zekasıyla Next 100 isimli vizyonunu ortaya çıkardı! ”

Münih’in kuzeyinde yer alan küçük bir uçak motoru üreticisi olarak yolculuğuna başlayan BMW Grubu, bugün dünya lideri premium otomobil ve motosiklet üreticisi ve premium finans ve mobilite hizmetleri sağlayıcısına dönüştü.
Bu yolculuk boyunca BMW her zaman değişimi tanımlayan ve geleceğe dönük yenilikçi bir şirket olduğunu ispatlıyordu.
BMW Group 14 ülkede yer alan üretim ve montaj tesisleri ve global satış ağıyla uluslararası bir şirketler grubu haline geldikten sonra artık geleceğin bireysel mobilitesini tasarlamaya yönelik olarak önemli katkılarını sürdürüyor.
BMW Grubu’nun 100. Yıldönümünün Münih OlympiaHalle arenada düzenlenen gösterişli gala etkinliğini aşağıda izleyebilirsiniz...

BMW Grubu, bugün 100. yaşına bastı… Ve bu özel güne özel olarak da Vision Next 100 isimli bir konsept ortaya çıkardı… Yani, gelecek yüzyılda “otomobil” kavramının nasıl değişebileceği hakkında bir fikir ortaya attı…

Önümüzdeki asırda otomobili kimin kullanacağını, ya da bu konseptin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilemiyoruz, fakat BMW’nin bugün ulaştığı seviye bile zaten sektör öncüsü olarak kayda değer!..

Next 100 konseptinde, içindekiler için azami konfor, günümüzü aşan sürüş destek sistemleri ve elbette BMW’nin ulaştığı daha hafif materyal, geliştirilmiş kişiselleştirme ve elbette araçtan dünyaya iletişim gibi son teknolojiler, aracın 4 tekerleğinin üstünde ve 4 koltuğunun etrafında gösteriliyor!..

Alive Geometry denilen yepyeni bir fikirle sanki dijital bir battaniye varmış gibi aracın içindekiler sarılıyor… Tüm kumandalarından dıştaki “olan biten”e herşey sürücünün etrafında oluşturuluyor. Hareket eden üçgenlerin bir uçan kuş sürüsüne benzer bir mozaik içinde bilgi aktarımı gerçekleştiriliyor… Hatta gövdenin dış yapısı bile farklılaşıyor…

Chris Bangle’ın GINA konseptinde özel bir esnek metal/kumaşla yaptığının dijitalleştirilmiş hali gibi!..

30 yıl içinde 4 boyutlu “printing” zamanı geldiğinde martı sürüsü bilgi aktarımı tasarımının prototipten fonksiyonelliğe gerçekleşebileceğini düşünen BMW, ön camın bir ekran günümüz göstergelerinin OLED ekranlara dönüşebileceğini ise şimdiden başarmaya başladıklarını da hatırlatıyor…

Diğer yanda otomobilin kendi başına gidebilmesi için de BMW’nin Boost ve Ease gibi iki farklı modu olacak… Boost, sürücünün kontrolü elinde tuttuğu ve aracın sürüş destek sistemleriyle sürücünün hatalarını giderdiği ve dikkatini yükselttiği bir mod. Ease ise, konseptteki direksiyonun fiziksel olarak ortadan kalktığı, orta konsolun geriye gittiği, koltukların ve kapı panellerinin kabin içini bir lounge’a çevirdiği bir mod… Ve araç tüm kumandayı da bu Ease modunda ele alıyor… Ne frenleme ne de dönüşlerin kabin içinde hissedilmemesi için Alive Geometry’nin 800 parçası harekete geçiyor…

Dışta da aracın hangi modda olduğu BMW böbreğin, far ve stoplarla çevredilere gösterilip uyarılıyor…

Gelecekte ağır makinaları insanların kullanmasına izin verecek kanunlar olur diye de, Next 100 konseptinde sürücünün direksiyonu istediği anda ele almasına izin veriliyor…

Companion isimli autonomous teknolojisini de ilk kez bu 100. Yıl konseptinde gösteren BMW, aracın ilerlerken çevreyi sürekli kontrol etmesinin yanında, yol kenarındaki yayaların aracın önüne doğru olası hareketlerini de hesaplayıp sürücüyü uyarıyor veya aracı yavaşlatıp durduruyor… Aracın hareket etmesinden çekinebilecek yayalara da duracağını veya bekleyeceğinin işaretini veriyor…

Yani Next 100, aslında, dört tekerleği olan bir insan dostu taşıyıcı robot!.. Gövdesindeki yapısal olmayan panellerinin oluşturulmasında karbon-fiber parçaların yapımında artan parçaların kullanılması da BMW tarzı bir “yeşil” düşünce…

Streç kumaş gibi esnek materyalden yapılmış çamurluklarının ön tekerler sağa sola dönerken esnemesi ve aerodinamizmi koruması ise, bu BMW fikir yığınının en çok beğendiğimiz özelliği!..

BMW, elbette 100. Yılı’nı sadece bu konseptle geçiştirmeyecek… Hazırlattığı özel "gelecek" kitabı da, fikirlerinin hangi yönde olduğuna işaret ediyor!.. Fakat, gelecek vizyonunu konseptinde olduğu gibi bu şekilde sergilemesi bile gözleri kamaştırıyor, markaya olan saygıyı arttırıyor!..

Etiketler: BMW 100 Geburtstag Birthday Next Next100 concept vision konsept Alive Geometry Boost Ease companion

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Lamborghini Rekor Kırdı

Ne bir hibrid, ne de Turbo!.. Safkan atmosferik bir V10 motorlu Lamborghini Huracán Performante, Porsche 918'i geçerek Nürburgring Nordschleife pist rekorunu kırdı!.. 6:52.01 !!!

Range Rover Velar

Land Rover, yeni modellerde hız kesmiyor! Şimdi de lüks serisine Evoque ve Range Rover Sport arasına Velar modelini getiriyor!..

Bayburt Of Geçidi

#EgeaDunyaTuru fotoğrafçısı Savaş Yılmaz, 41 bin kilometrelik Devr-i Alem macerasına başlamadan hemen önce, bir Ford Ranger ile, sadece Türkiye'nin değil dünyanın en zorlu dağ geçitlerinden biriyle mücadele etmişti...

Türkiye'de Yılın Otomobili

Otomotiv Gazetecileri Derneği OGD tarafından ilki düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili TYO yarışmasının 2016 Birincisi, tüm zorlu rakiplerini geride bırakmayı başaran Skoda Superb olmuştu!..

Daha Yeni Clio

En büyük üretimi OYAK-Renault fabrikasında gerçekleşen Renault Clio, 4. neslinin en önemli makyajıyla yenilendi!.. Yepyeni full-LED Pure Vision farlarıyla 20 yıldır üretilen 13 Milyon Clio arasında, belki de en güzeli!..

75. Yıl Jeep Kampı

Dünyanın en büyük 4x4 markası Jeep, artık 75 Yaşında... Ve bu devasa OffRoad tutkusu ve tecrübesinin doğum günü de layıkıyla İspanya Pireneleri'nde kutlandı!..

Müthiş F-PACE

F-Pace ile Jaguar hem ilk SUV'sini yapıyor, hem de premium rakiplerine bu işi nasıl yapmaları gerektiğini öğretiyor!.. Hem sportif hem lüks hem de arazici nasıl bir arada olunabileceğini herkese gösteriyor!..

Daha Dinamik Giulietta

Alfa Romeo Giulietta TCT otomatik şanzımanlı yeni 1.6 JTDM 120 HP turbo dizel motorlu ve tüm seride mevcut durumda olan Uconnect sistemiyle, artık sadece yollarda değil pazarda da daha dinamik!