FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

California Dreamin’

11 Aralık 2013 01:50
California Dreamin’
Tweet It! Facebook

“Porsche Macan, beklenildiği kadar iyi! Hatta, daha da iyi görünüyor!..”

Uzun plajlar, dalga sörfü, sağlıklı ve güzel gençlik, dans ve eğlence… Rüyaların gerçeğe dönmesi… Los Angeles, California’nın başkenti, “meleklerin şehri”!.. Burada ilk kez gösterilen otomobillerin Hollywood’tan çıkacak ve tüm dünyada tanınacak yıldızlar gibi olması, çok olağan… Belki bu yüzden, MINI 4. nesline, Porsche 5’inci model serisine ve Land Rover da Range Rover Long gibi fazlasıyla önemli modelinin dünya prömeyri için Los Angeles’ı seçmişti…

Gösterişte sınır tanımayanların satın alacağı Range Rover Autobiography’nin Black Edition’ının uzun dingil mesafeli “L” şekli, ultra modern fakat safkan gerçek bir İngiliz spor otomobiline ulaşmanın en kolay yolu olarak kuşanmış F-TYPE Coupe, her ne kadar büyük ilgi çekse de, Los Angeles haberlerinde Porsche Macan’ın gölgesinden çıkamadılar. 5 Nisan’dan itibaren Türkiye’de de satışına başlanacak olan Porsche Macan, 340 HP 3.0 lt BiTurbo V6 motorlu “S” haliyle Almanya’da 57.930Euro fiyat etiketiyle yollara çıkacak. Aynı fiyata 258 HP’lik dizeli de olacak olan Macan’ın fiyatına yarım misli eklerseniz 550 Nm 400 HP’lik yeni 3.5 lt V6 BiTurbo motorlu seçeneğe de ulaşılabilir…

Tüm bunlar, elbette ÖTV derdi olmayan ülkelerde büyük sempati toplayacaktır. Fakat, Türkiye için Macan”ın asıl atağının 2.0 yt benzinliyle birlikte 2015 ilk çeyrekte başlayacağını belirten Doğuş Otomotiv distribütörlüğündeki Porsche ve SEAT markalarıyla DOD’un Genel Müdürü Anıl Gürsoy, 2015 son çeyrekte yollara çıkacak 2.0 lt dizel ile ise, rekor satış adetlerine ulaşılabileceğini belirtiyordu, Los Angeles fuarındaki buluşmamızda… Hatta, tüm dünyada olduğu gibi, Macan’ın Porsche satışlarını iki misline çıkarma gibi bir iddiası da söz konusuyken, satışların Türkiye’de de iki misli olabileceğini belirten Anıl Gürsoy, bunun için 2.0 lt motorların geliş zamanı ve üretilecek Macan’ların Türkiye için rezerve edilebilmesinin çok önemli olduğunu anlatıyordu. 2.0 lt motorlu tüm lüks SUV’leri, Macan için rakip olduğunu düşünen Anıl Gürsoy’u rakipsiz Boxster, Cayman ve 911’lerden sonra heyecanlı günler beklediğini tahmin ediyoruz.

Audi Q5 platformunda Cayenne’in küçüğü olarak hazırlanmış olan Macan, geniş ve alçak yapısıyla, aslında tavan formu ve arka tampon hattıyla 911’leri, hatta farlarıyla 918 Spyder’ları bile hatırlatıyor. Yani, tüm en iddialı Porsche’lerin en güzel yerlerini üstüne taşımış olan Macan, kontür oluşturan motor kaputu, kaslı yan panelleri, iri tekerlekleri, tavanının arka ucundaki spoiler, üç boyutlu ince arka stop lambaları ile sanki iri bir süper sportif hatchback gibi duran Macan, dörtlü egzost çıkışı ve difüzörüyle de arkadan geleni aşık edecek kadar çekici duruyor.

Kabin içinde ise yine 918 Spyder’ı hatırlatan ayrıntıların başında tam sportif direksiyon geliyor.

Ağırlığı 1.8 ton olacak olan 2.0 litrelik Macan’ların 1 yıl sonraki macerası başlayıncaya kadar, Porsche bu “CUV” modeli için büyük ilgi göreceğini bildiği 258 HP 580 Nm 3.0 lt V6 Turbodiesel Macan S modeliyle satış grafiklerini dikleştirmeye başlayacak. 

Yerden 23 cm yüksek alt yapısıyla hafifçe araziye bile girebilecek olan bu kompakt Porsche’nin 500 litrelik bagajı, 6.11 lt/100 km’ye kadar azalan yakıt tüketimi, 4.8 saniyeye kadar inen 0-100 km/h akselerasyonu, güverliği, teknolojik donanımı, vesaire tam ayrıntılarında beğenilmeyecek bir nokta ya da bir eksik yok!..

Cayenne, nasıl ilk çıktığında herkesi ve tüm SUV dünyasını şaşırtmayı başardıysa, şimdi Macan da şu andan itibaren tüm dünyadaki otomobil sohbetlerini ve yeni araç rüyası kuranların hayallerini alt üst etmeye başladı!..

Macan ile Cayman ve Boxster'da da kullanılacak olan yeni küçük Porsche motoru, 2.0lt ve en az 220HP olacak! Porsche egzost sesi de cabası... 
Porsche Macan 4 silindirlileri, tam 11 ay sonra, 2014 Kasım ayında yollara çıkıyor! 
Tavsiyemiz; çok geç gelecek diye yüksek vergililerin sırasına girmeyin!.. 

Etiketler: Porsche Macan CrossOver CUV 4x4 Doğuş Alman

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.