FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ders: CLA

11 Kasım 2013 22:07
Ders: CLA
Tweet It! Facebook

“CLA atağıyla Mercedes-Benz, Audi ve BMW ardındaki farkı kapatıyor!..”

Mercedes-Benz'in iki rakibi var! Biri BMW, diğeri Audi!.. Volvo da, bu kapışmaya girebilir, fakat o şimdilik, model ofansında Almanlar kadar etkili değil. 

CLA ile kompakt premium satışlarını ikiye katlayan Mercedes-Benz, 1 Serisinde sedanı olmayan BMW ve A3 sedanı çok geç yollara çıkaran Audi karşısında zemin kazandı!..

Mercedes-Benz'in 2012 ile 2013 aynı dönemlerdeki küresel satışları yüzde 16 yükselirken, rakiplerinin yükselişlerini de sollayabildi…

Her üç Alman "lüks"ü, bu yıl rekor adetlerde satış gerçekleştireceklerini açıklarken, müşterileri de CLA gibi modellerle "ilk bakışta aşık eden" tasarımlarla kendilerine bağlamak istiyorlar. BMW de 4 Serisiyle, müşteri çalmaya çalışıyor. Audi ise A3 Sedan ile satış adetlerinde zirveyi değiştirmeye çalışıyor. Son yıllarda BMW'nin premium otomobil satışlarındaki liderliğini ele geçirmek isteyen ve ekonomik modellere konsantre olan Mercedes-Benz ve Audi, 4 Serisiyle ekonomik bir seçenek oluşturamayan BMW'yi yakalayacaklar gibi…

Özellikle CLA ile kuvvetli bir kuyruk rüzgarı yakalayan Mercedes-Benz, tüm model yelpazesindeki yeniliklerle de kendini baştan aşağı "tazelemiş" oldu!.. Yeni S'in ardından yeni C de, bu dinamizmi çoğaltacak!.. Özellikle, yeni A ve E ile satışların nasıl bir ivme kazandığı da ortada!.. Karlılığı da yükselen Daimler'in bu tempoyu artık kolay kolay bırakmayacağını tahmin edebiliyoruz!.. Ki, ilk 9 ayda 1.06 Milyon adeti de sollamayı başardılar!.. Rakipleri ile arasındaki farkı her geçen ay kapatan Mercedes-Benz, önce Audi'nin 2013 ilk 9 ay performansı 1.18 Milyonu yakalamak istiyor!..

CLA'sız ve A3 Sedansız BMW ise, ilk dokuz ayda 1.21 Milyon adet satışa ulaştı!.. Mercedes-Benz'in 4 Serili BMW'yi sollamak için yeni C'yi de daha fazla bekletmeden yollara çıkarması gerekiyor.

Avrupa'da halen istenildiği gibi yükselmeyen pazar hacmi nedeniyle Çin, ABD ve Güney Amerika'daki satışlarına büyük önem veren "Üç Zengin Alman", büyük adım atabilmek için Gelişmekte Olan Pazarların ihtiyaçlarını daha fazla dikkate alıyorlar.

Belki de o sebeple, astronomik S-Klasse'nin çok altında CLA gibi saf Mercedes-Benz "kokan" modeller ortaya çıkmaya başladı. A ve yeni B de ve yeni gelecek GLA da, kompakt model satışlarındaki "yeni yıldız"lar… Fakat, gerçek Mercedes-Benz olan E-Klasse ile geçtiğimiz Nisan ayından beri gelişmiş pazarlardaki satışlarını yukarı doğru adeta "zıplatan" Mercedes-Benz, BMW"nin "taze" 3 Serisine olan yüksek ilgi seviyesini de yakalamak üzere…

Biraz geç yollara çıkan Audi A3 Sedanın performansını yıl sonunda daha iyi değerlendireceğiz, fakat BMW 4 Serisi'nin yüksek etiketinin karşısında bu kompakt Audi'nin adetlerde daha şanslı olacağını da öngörebiliyoruz…

 

Dünyanın artık en büyük pazarı olan Çin'deki üretim noktaları çoğaltıladursun; Mercedes-Benz'in son kozu olan GLA ve yeni C-Klasse'nin, Brezilya'daki yeni Iracemapolis fabrikasında 2016'dan itibaren üretilmeye başlanmasıyla kapasite sorunun da üstünden gelinmiş olacak ve adetlerde büyük bir artı gerçekleşecek!.. Bunun karşısında Audi de, A3 Sedan ve Q3 modellerini Brezilya'da üretmeye başlayacak. BMW ise, 2014'te üretime başlayacak yeni Brezilya fabrikasından (Santa Caterina) "gazlamaya" devam edecek!..

Elbette, küresel otomobil satışları her yıl yükseliyor. Fakat, "Üç Zengin Alman"ın satış grafiği daha dik yükseliyor. Bunun anlamı, "Üç Zengin Alman", diğer volüm markalardan pazar payı kapıyor!.. 

Şifre ise, kompakt seçenekler!..

Bu değerlendirme, 21 Ekim 2013 AutoShow dergisi AutomotiveInsider sayfasında da yer almıştır.

Etiketler: Mercedes BMW Audi CLA A3 1 kompakt şifre sedan Alman german deutsch Daimler AG Klasse Serie seri Volvo

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..