FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ders: CLA

11 Kasım 2013 22:07
Ders: CLA
Tweet It! Facebook

“CLA atağıyla Mercedes-Benz, Audi ve BMW ardındaki farkı kapatıyor!..”

Mercedes-Benz'in iki rakibi var! Biri BMW, diğeri Audi!.. Volvo da, bu kapışmaya girebilir, fakat o şimdilik, model ofansında Almanlar kadar etkili değil. 

CLA ile kompakt premium satışlarını ikiye katlayan Mercedes-Benz, 1 Serisinde sedanı olmayan BMW ve A3 sedanı çok geç yollara çıkaran Audi karşısında zemin kazandı!..

Mercedes-Benz'in 2012 ile 2013 aynı dönemlerdeki küresel satışları yüzde 16 yükselirken, rakiplerinin yükselişlerini de sollayabildi…

Her üç Alman "lüks"ü, bu yıl rekor adetlerde satış gerçekleştireceklerini açıklarken, müşterileri de CLA gibi modellerle "ilk bakışta aşık eden" tasarımlarla kendilerine bağlamak istiyorlar. BMW de 4 Serisiyle, müşteri çalmaya çalışıyor. Audi ise A3 Sedan ile satış adetlerinde zirveyi değiştirmeye çalışıyor. Son yıllarda BMW'nin premium otomobil satışlarındaki liderliğini ele geçirmek isteyen ve ekonomik modellere konsantre olan Mercedes-Benz ve Audi, 4 Serisiyle ekonomik bir seçenek oluşturamayan BMW'yi yakalayacaklar gibi…

Özellikle CLA ile kuvvetli bir kuyruk rüzgarı yakalayan Mercedes-Benz, tüm model yelpazesindeki yeniliklerle de kendini baştan aşağı "tazelemiş" oldu!.. Yeni S'in ardından yeni C de, bu dinamizmi çoğaltacak!.. Özellikle, yeni A ve E ile satışların nasıl bir ivme kazandığı da ortada!.. Karlılığı da yükselen Daimler'in bu tempoyu artık kolay kolay bırakmayacağını tahmin edebiliyoruz!.. Ki, ilk 9 ayda 1.06 Milyon adeti de sollamayı başardılar!.. Rakipleri ile arasındaki farkı her geçen ay kapatan Mercedes-Benz, önce Audi'nin 2013 ilk 9 ay performansı 1.18 Milyonu yakalamak istiyor!..

CLA'sız ve A3 Sedansız BMW ise, ilk dokuz ayda 1.21 Milyon adet satışa ulaştı!.. Mercedes-Benz'in 4 Serili BMW'yi sollamak için yeni C'yi de daha fazla bekletmeden yollara çıkarması gerekiyor.

Avrupa'da halen istenildiği gibi yükselmeyen pazar hacmi nedeniyle Çin, ABD ve Güney Amerika'daki satışlarına büyük önem veren "Üç Zengin Alman", büyük adım atabilmek için Gelişmekte Olan Pazarların ihtiyaçlarını daha fazla dikkate alıyorlar.

Belki de o sebeple, astronomik S-Klasse'nin çok altında CLA gibi saf Mercedes-Benz "kokan" modeller ortaya çıkmaya başladı. A ve yeni B de ve yeni gelecek GLA da, kompakt model satışlarındaki "yeni yıldız"lar… Fakat, gerçek Mercedes-Benz olan E-Klasse ile geçtiğimiz Nisan ayından beri gelişmiş pazarlardaki satışlarını yukarı doğru adeta "zıplatan" Mercedes-Benz, BMW"nin "taze" 3 Serisine olan yüksek ilgi seviyesini de yakalamak üzere…

Biraz geç yollara çıkan Audi A3 Sedanın performansını yıl sonunda daha iyi değerlendireceğiz, fakat BMW 4 Serisi'nin yüksek etiketinin karşısında bu kompakt Audi'nin adetlerde daha şanslı olacağını da öngörebiliyoruz…

 

Dünyanın artık en büyük pazarı olan Çin'deki üretim noktaları çoğaltıladursun; Mercedes-Benz'in son kozu olan GLA ve yeni C-Klasse'nin, Brezilya'daki yeni Iracemapolis fabrikasında 2016'dan itibaren üretilmeye başlanmasıyla kapasite sorunun da üstünden gelinmiş olacak ve adetlerde büyük bir artı gerçekleşecek!.. Bunun karşısında Audi de, A3 Sedan ve Q3 modellerini Brezilya'da üretmeye başlayacak. BMW ise, 2014'te üretime başlayacak yeni Brezilya fabrikasından (Santa Caterina) "gazlamaya" devam edecek!..

Elbette, küresel otomobil satışları her yıl yükseliyor. Fakat, "Üç Zengin Alman"ın satış grafiği daha dik yükseliyor. Bunun anlamı, "Üç Zengin Alman", diğer volüm markalardan pazar payı kapıyor!.. 

Şifre ise, kompakt seçenekler!..

Bu değerlendirme, 21 Ekim 2013 AutoShow dergisi AutomotiveInsider sayfasında da yer almıştır.

Etiketler: Mercedes BMW Audi CLA A3 1 kompakt şifre sedan Alman german deutsch Daimler AG Klasse Serie seri Volvo

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..