FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Sırada X4 var!

27 Ekim 2013 03:17
Sırada X4 var!
Tweet It! Facebook

“Geçtiğimiz Shanghai otomobil fuarında konseptini gördüğümüz X4, yepyeni 4-Serisi Coupe’nin yüksek ve ikinci nesil X6’nın küçük hali olarak 2014 yılında yollara çıkmaya hazırlanıyor!..”

Geçmişte, bir sedan, bir sedan idi… Arazi tipli bir araç da, bildiğimiz OffRoader görünümünün dışında değildi… Şimdi ise, tüm model tipleri birbirine karışıyor… Alt segmentlerin yanında çapraz otomobil grupları oluşuyor ve araç tipleri birbirine karışıyor!.. Özellikle Station Wagon’lar ile SUV’ların kaynaşıp ortaya çıkan tiplerine CrossOver demeye başlamıştık… Sonrasında da, sportif Coupe’ler ile bu “light” OffRoader’ler “çiftleştirildi” ve ortaya Infiniti FX ve BMW X6 gibi atletik yapılılar çıkarılmıştı…

Binek tarzda da, CLS, A7 ve GranCoupe gibi örnekler, tüm segmentasyonu alt üst ediyorlar… Hele, son olarak CLA ve A3 Sedan ile tam karşılıklı durmadıklarının da farkındayız!..

Bu farklı tipleri ortaya çıkaran otomobil markalarının tasarımcıları ve pazarlama yöneticileri, “farklı” olmak isteyen müşterilerin karşılarına yepyeni “fikir”lerle çıkıyorlar. Ve, rakip markaların “sürpriz”lerine cevap oluşturmaya çalışıyorlar.

Audi, BMW X6’ya karşı Q6’yı hazırlayacak mı, bilemiyoruz, fakat, Mercedes-Benz tasarım stüdyolarında F25 BMW X3’e karşı GLK’nın büyüğü bir bir GLC konseptinin olduğunu tahmin ediyoruz… Fakat, GLC’nin X6 gibi Coupe tarzı bir tavanı olacağından da fısıltılar arasında bahsediliyor. Bu arada Land Rover’ın Range Rover Evoque modeliyle gösterdiği şaşırtıcı başarı, Lincoln’e varıncaya kadar tüm premium markaların özellikle de lüks Almanların kompakt lüks SUV pazarına “dalmak” üzere olduklarına inanmamıza neden oluyor… Porsche Macan da artık yollara çıkmaya hazır olduğuna göre, BMW’nin X3’ün daha sportif sekli olacak olan X4’ü piyasaya çıkarmak için daha fazla beklememesi gerekiyor!..

X4, aslında X1’den çok daha büyük bir araç olacak… Hatta, ona, aynı 500 litrelik bagaj imkanı sunacağı X3’ün Coupe formlu şekli, diyebiliriz!.. Fakat, emin olduğumuz en önemli nokta, X4’ün kesinlikle bir OffRoader olmayacağı… Bir CrossOver olarak VDA segmentasyonuna gireceği!..

4.64 metrelik uzunluğuyla X6’dan 23 santimetre daha kısa olacak olan X4’ün boyunun tam olarak X3 ile aynı olduğunu söyleyelim. 34 milimetre daha geniş olması ise, ayrı bir önemli değer!.. Fakat, X3’e göre 39 milimetre daha alçak olan boyuna rağmen konseptindeki 21 inçlik jantlar olmasa da, yine X3’ten daha sportif ölçülerde tekerlere sahip olacak olan X4, konseptindeki bu tümüyle LED farlarındaki 6 köşeli “melek gözler”e sahip olmayacak ve yeni 4-Serisi’ndeki farlarla donanacak!.. Yani, X4, 4 Coupe ile başlayan yeni BMW marka yüzüyle kendini gösterecek!.. Arkada ise, X6 ile çok benzer stop lambalarıyla “X” karakterini sergileyecek olan X4, entegre dual egzost çıkışları ve difüzör tarzı arka alt koruma süsüyle sportifliğini vurgulayacak.

X6 gibi yine 4 kapılı olarak hazırlanan bu küçük SAV (BMW’nin SUV’lara daha sportif bir “hava” kazandırmak verdiği isim: Sports Activity Vehicle), X3’te olan motorları taşıyacak.

350 Nm ve 245 HP’lik 4 silindirli 2.0 lt TwinPower Turbo xDrive28i ve sıralı 6 silindirli 400 Nm ve 306 HP’lik 3.0 lt TwinPower Turbo xDrive35i seçeneklerinin yanında 4 silindirli 2.0 lt TwinPower Turbo Diesel’i ise, sadece “dizel hastası” ülkelere özel olarak 184 beygir gücü ve 380 Nm maksimum torklu xDrive20d olarak sunulacak.

M yazılım ve gövde süslemeli paketleri de kısa sürede gösterilecek olan X4’ün, en üstte X6 M’deki gibi 8 silindirli eski nesil M motorunun 555 beygir gücüne ve en altta da 143 HP’lik sDrive18d ile X3’teki xDrive20i’nin 184 beygir gücüne sahip olmayacağını da belirtelim!.. Yani en üst ve alt performans olmazken, 560 Nm ve 258 HP’lik xDrive30d ile muhteşem 630 Nm maksimum torklu 313 beygir gücündeki xDrive35d, X4’ün sanıyoruz en çok beğenilecek versiyonları olacak!.. M logolu olası bir X4’ün performans seviyesinin ise, yeni nesil 6 silindirli M’ler gibi 450 HP’de tutulacağı da dedikodular arasında…

4-Serisi’nin 3 Serisi’ne göre yüzde 10’luk fiyat farkı gibi X3’lerden daha pahalı sunulması beklenen ve ABD Spartanburg tesislerinde üretime girmek üzere olan X4’ün, Almanya satış fiyatının 39.400 Euro’dan başlayacağını ve X6’ların neredeyse tümüyle erkek müşterilerinin yanında kadın sürücülerin ilgi alanına da gireceğini söyleyerek, tam ayrıntılı bilgiler için lansmanını beklemeye başlayalım!..

Bu arada en çok merak ettiğimiz noktasının, X6’da bile dertli olan arka koltuk baş mesafesinin X4’te çözülüp çözülememiş olduğunu da buraya yazalım!..

Etiketler: BMW X4 SAV CUV CrossOver Alman X3 Coupe konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..