FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Orijinal Volvo

23 Aralık 2013 11:56
Orijinal Volvo
Tweet It! Facebook

“Volvo Otomobilleri, tümüyle kendine ait Volvo Motor Mimarisi VEA ve Ölçeklenebilir Platform Mimarisi SPA ile %100 Volvo'ya başlıyor!..”

Volvo, artık kendi yoluna çıktı!..

Başka markalardan gelen teknolojiler ve yedek parça bağımlılığı, yavaş yavaş yerini tümüyle Volvo’ya ait mühendisliğe bırakıyor!..

Volvo Otomobil Grubu Güç Üniteleri Mühendisliği Başkan Yardımcısı Derek Crabb, bu "yeni yol"un ilk adımı olan yeni 4 silindirli motorlarının yüksek niteliklerini anlatıyor...

Ve Volvo nihayet, tümüyle kendine ait Drive-E isimli motorlarını 60 serisine koyarak, yeni "yol"una çıktı!.. 

4 silindirli ve 2.0 litre sia hacimli bu yeni motor ailesi, yavaş yavaş tüm modellere yayılacak.

Artık kullanılmayacak olan 5 ve 6 silindirli motorların performansını ve hatta V8'lerin gücünü bu kompakt Drive-E motorlarıyla garantileyen Volvo, asıl çevrecilik başlığında tüm otomobil markalarına büyük bir fark atmak üzere… 

Hem Turbo hem de Supercharger'lı 4 silindirli 2.0 litrelik bir versiyonunu da 306 beygir gücüne kadar yükseltebilmiş olan Volvo, "iş"in henüz başlangıcında bile çevrecilik için güçten ödün vermeyeceğini bizlere göstermiş oldu.

Her markanın çok iddialı "çevreci ve güçlü" yeni motor iddiaları olsa da, Volvo kendine ait en büyük motor platformunu Drive-E başlığı altında başlatmış oldu. 

Eğer bir müşteri, çok daha "fazla"sını istiyorsa da, Plug-In Hybrid ile içten yanmalı bu yeni motor ve şanzıman arasındaki elektro güç ünitesi sunulacak ve high-end teknoloji ve performans ortaya çıkarılacak.

Fakat, öncelikle S60, V60, V70 ve XC60’de kullanılmaya başlanan Drive-E motorlar,  özellikle eski T5 ve T6 modellerinin güçlerine sahip oldukları için 4 silindirli olmalarına rağmen aynı isimlerle sunulmaya devam edecekler. 

Yani, gerçek 5 ve 6 silindirlilere artık veda ediyoruz.

Örneğin; XC60 Drive-E T6 ile başlayacak olursak, 2.100 1/min devirden itibaren 400 Nm'lik muhteşem bir tork değeriyle eskisindeki 3 litrelik 6 silindirlinin tüm kuvvetine sahip!..

Şimdi sadece logosu T6 olsa da, 3.500 devire kadar yanma odalarını en kuvvetli basınçla dolduran Supercharger'ın yanında motorun çıkışındaki Turbo, neredeyse rölantiden itibaren tüm gücün sürekli devrede kalmasını sağlıyor!.. 

Yüksek devirlerde bile titreşimini hissettirmeyen 4 silindirli T6'nın 8 ileri Aisin otomatiğiyle muhteşem uyumu, sürüş keyfinin eski T6 ile bire bir aynı olduğunu da gösteriyor. 

Üstelik 100 km'de 7 litre gibi şaşırtıcı bir düşük tüketim keyfini de ekleyerek. 

Diğer yanda daha da büyük ekonomi isteyenler, 181 HP ve 400 Nm performansındaki Drive-E D4 seçeneğine doğru yönelebilirler

3.7 lt/100 km minimum tüketim ve 99 gr/km CO2 emisyon değeri, Volvo'nun çok ciddi bir sürprizi!.. 

Bunun da Aisin 8 ileri otomatik şanzımanla birleşimi, Volvo müşterilerinin en çok hoşuna gidecek kombinasyonu oluşturacaktır.

Hem yeni T6 hem de yeni D4 olarak, şaşırtıcı bir dinamizm sergileyen 60 serisinin en irisi XC60, özellikle elastisitede yani ara hızlanmalarda eski nesil V6'ların çok üstünde bir enerjiye sahip olduğunu kanıtlıyor. Direkt enjeksiyonlu motorun devri, en hızlı şekilde yükselebiliyor, 8 ileri otomatiği de, bu çevik sürüş tarzına tam uyum gösterirken, bazen milimetrik bir gaz pedalı hareketinde bile bir yukarı bir aşağı hızla vites değiştirerek, kullanıcısını heyecanlandırıyor. 

Yapısal olarak da benzinli ve dizel Drive-E'ler arasında fark, yok denecek kadar az. Çapları aynı olan motorların strokları da benzer hazırlanmış. Sadece dizellerin daha güçlü bir yapıya ve biraz daha yüksek pistonlara sahip olduğunu ve böylece farklı göründüklerini söyleyebiliriz. 

Benzinlilerin elektrikli su pompası, dizellerde mekanik olması, belki de tek ciddi fark!..

Volvo otomobillerinin mühendisleri, odaklandığı dört silindirli Drive-E güç üniteleriyle; arzu edilen güç, sürüş keyfi ve yakıt verimliliği açısından doğru yolda olduğuna kesinlikle eminler. 

Geliştirme aşamasında Volvo Motor Mimarisi (VEA) olarak adlandırılan Drive-E motor yelpazesi, 306 HP benzinli supercharger’lı turbo T6, 245 HP T5 ve 181 HP D4 turbo dizel olarak açılıyor! 

Bu motorlar, tamamen Volvo Otomobilleri motor uzmanları tarafından geliştirildikten sonra şimdi Volvo Otomobil Grubunun İsveç-Skövde’de bulunan yüksek teknolojili motor fabrikasında üretilmeye başlanmış.

Yakıt ekonomisi için yeniden ayarlanmış altı ileri Getrag manuel şanzımanla da sunulan "Sofistike Drive-E teknolojisi, yüksek performans, geliştirilmiş yakıt ekonomisi, önemli ölçüde daha düşük emisyon ve güçlü bir ses karakterini yüksek enjeksiyon basıncı ve i-Art teknolojisinin birleşimine borçlu!.. 

Volvo Otomobilleri, 2014’ün ilk çeyreğinde Türkiye’de S60, V60, XC60, S80 ve XC70 modellerinde pazara sunacağı yeni Drive-E güç ünitesi ile verimli sürüş keyfini yeni bir boyuta taşıyacak. 

Yenilenen modeller ve yeni motorların yatırımı için şimdiye dek 1 milyar USD harcayan Volvo Otomobilleri, tüm motor ailesinin yenilenmesi ile ilgili çalışmalarını 2015 ortasında tamamlamış olacak.

Etiketler: Volvo VEA SPA Environment Technology Sustainability otomobil motor i-ART Drive-E

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..