FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

En Son Discovery

07 Aralık 2013 13:51
En Son Discovery
Tweet It! Facebook

“Başta Discovery olmak üzere Land Rover, 2014 model yılı için tüm serisini en yüksek teknolojiler ile bir kez daha yeniledi!”

Safkan Land Rover olarak tarzını koruyan Discovery de daha sert bakışlı olarak "tazelendi"!..
İngiltere’de Bentley ve Aston Martin, İtalya’da Maserati ve Lamborghini, bugüne kadar hiç olmadığı gibi lüks SUV’lar hazırlıyorlar. Mercedes-Benz GL’sini, BMW X5’ini ve Cadillac Escalade’sini çok daha lüks ve teknolojik olarak yeniledi. Rolls-Royce bile bir SUV yapıp yapamayacağını değerlendiriyor. Çünkü, lüks otomobil pazarında artık en ekstrem donanımların yanında, en büyük gövdelerin içinde “salon konforu” da talep ediliyor…

Arazi kabiliyetli en lüks SUV’ların lider üreticisi Land Rover da, yıllarca Lincoln ve Cadillac ile Lexus, Infiniti ve Acura gibi lüks Amerikan SUV’larının karşısında yegane İngiliz olarak duruyordu. BMW ve Mercedes hariç kendine has stiliyle “tek” lüks SUV idi. Fakat, artık ultra lüksler de bu pazara girmek üzereler. Hatta en sportif markalar bile hayatlarında ilk kez SUV yapmaya çalışıyorlar… Diğer yanda Porsche Cayenne ve Audi Q7 de, iri 4x4 pazarının lezzetini yıllar önce almışlar ve şimdi varyasyonlara yoğunlaşıyorlar. Tüm bunların karşısında Land Rover’ın artık tüm modelleriyle güncel ve yakın gelecekteki rakiplerine karşı göğüs göğüse savaşabilmesi gerekiyor…

Land Rover’ın lüks birimi Range Rover, yeni kasasına geçerken, aluminyum teknolojileriyle toplam ağırlığının yüzde 20’sini üstünden sıyırmıştı. Bu diete şimdi yürür aksamda devam eden büyük Range Rover, V6 dizel motorunu bir elektrik motorla destekledi ve ilk dizel/hibrid SUV’u ortaya çıkardı.

Diğer yanda 9 ileri otomatik şanzımanla ve yeni bir çekiş sistemiyle donanan 2014 model Evoque da, yakıt tüketimini yüzde 11.4 düşürdü. Yepyeni bir özellik olan Active Driveline da, Evoque sürprizlerinden. Range Rover Sport ise, sportiflikle ekonomiyi bir arada zirveye taşıyabilmek için SDV8 seçeneğini gün yüzüne çıkarırken, safkan Land Rover olarak tarzını koruyan Discovery de daha sert bakışlı olarak “tazelendi!..

2014 Discovery

Revize bir görünüm ile 2014 yılına girmeye hazırlanan Discovery, artık Land Rover’ın altındaki iki alt markadan biri oldu. Bir tarafta motor kaputunun önünde Range Rover yazılı seri, diğer tarafta da aynı yerde artık Discovery yazan seri… Freelander’ın üretimi artık biteceğine göre, onun yerine geçecek daha çok OffRoad’a yönelik özelliklere sahip daha küçük bir Land Rover’ın önünde de Discovery yazacak. “Baby” Discovery”ye daha çok var!.. Fakat, büyük Discovery’deki yenilemenin bu yöne doğru olduğunu tahmin ediyoruz… Yani geleceğin kompakt Land Rover’ının tarzına doğru değişiklikleri görüyoruz. Güçlü şeritlerle LED gündüz ışıkları, yeni ön tampon ve panjur, yepyeni bir 8 ileri şanzımana bağlanmış 256 HP’lik SDV6 dizel motor ve emisyon oranlarının azaltılarak CO2 ile paralel vergilerin hesaplandığı ülkelerde daha ekonomik fiyat, 2014 Discovery’nin farklılıkları…

Bu yeni şanzımanla Zürih’ten Fransa’ya yaptığımız yüksek hızlı otoban sürüşünde, ilk fark ettiğimiz, Discovery’nin artık bir büyük Range Rover konforunda vites değişimlerini neredeyse hiç hissettirmeden ilerlemesiydi. Fakat, arazi kabiliyetlerini sınamaya giriştiğimizde, bildiğimiz ve alıştığımız 4x4 ustalığından da hiç ödün vermemeye devam ediyordu. Direksiyon, normal binek otomobillerden yine çok farklı şekilde yavaş çalışıyor ve OffRoad için gerekli olacak fazla tur gerektiriyordu. Elbette, 2010 yılından bu yana aynı gövdeye sahip olan Discovery’nin yenilenmesinde konfor ve pratiklik de, yine geri plana atılmamıştı. Çok daha pahalı görünen yeni kabin içi ve daha zengin duran dış görünüm ise cabası… Hatırlatmakta fayda var: 2.7 litrelik eski V6 dizelin yerinde artık 245 HP’lik 3.0 lt TDV6 bulunuyor.*

*Yeni Discovery yazısı, 18 Kasım 2013 Auto Show dergisinde de yayınlanmıştır.

Etiketler: Land Rover Discovery 2014 TDV6 SDV6

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..