FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Küçük Hyundai SUV'u

15 Mart 2015 15:29
Küçük Hyundai SUV'u
Tweet It! Facebook

“Türkiye'de Hyundai Assan'da da üretilmesi beklenen, küçük Hyundai SUV'u i20 Active, Hindistan versiyonuyla ilk kez gösterildi.”

Hyundai'nin merakla beklenen B-Segmenti CrossOver modeli, i20 Active ismiyle Hindistan üretimi olarak kendi gösterdi.Yerden 20 mm daha yüksek, daha kalın ve yüksek ön ve arka tamponları, alt kısımlardaki plastik koruma panelleriyle Avrupa için Türkiye'de de üretilen normal yeni i20'den farklılaşan bu küçük Hyundai SUV'u, eğer Türkiye'de de yine Avrupa pazarları için üretime girerse, müthiş bir gelişme gerçekleşmiş olacak.
Türkiye, artık sadece ticari ve volüm modellerin değil, artık daha niş modellerin de üretimini gerçekleştiren bir otomotiv merkezi yolunda çok önemli bir adım atmış olacak...

Tümüyle yeni i20 zemini üzerinde geliştirilmiş olan i20 Active, Türkiye ve Avrupa için ix20 isminde yollara çıkabilir...

Görünümü bir SUV şeklinde olsa da, sadece önden çekerli ve sadece yeni i20 motorlarıyla mhendisliği tamamlanmış olan i20 Active, 220 Nm ve 90 HP'lik 1.4 lt dizel motoruyla otomatik şanzıman seçeneği olmamasına rağmen Türkiye pazarını alt üst edebilir!..
Ayrıca 114 Nm ve 83 HP'lik 1.2 lt benzinli motoru da olacak olan i20 Active'in şanzımanı 5 ileri manuel... Sadece dizel için 6 ileri manuel şanzıman da sunulduğunu hatırlatalım...
Dizelin 4.7 lt/100 km ve benzinlinin 5.8 lt/100 km yakıt tüketim değerleri de göz doldururken, i20 Active'in son dişli tahrik oranının geliştirilmiş olmasıyla benzinlide yüzde 6 ve dizelde yüzde 11 oranında daha hızlı devirlenme potansiyeli ortaya çıkarılmış...
Yeni i20 hatchback ile karşılaştırıldığında 10 mm daha uzun, 26 mm daha geniş ve 50 mm daha yüksek olan i20 Active'in dingil mesafesi ise aynı yeni i20'deki gibi bırakılmış... Aynı şekilde 285 desimetreküplük bagaj kapasitesi de değiştirilmemiş. 
LED gündüz farları, 8 hoparlörlü USB/Aux girişli müzik sistemi, Bluetooth bağlantı imkanı ve 1 GB dahili audio belleği de, i20 Active'in otomatik klima, aluminyum pedallar, 16 inçlik elmas kesim alaşım jantlar, ön hava yastıkları ve ABS gibi temel özelliklerinden...
Türkiye'de ismi Active olmayacak olsa bile baştan aşağı aktif görünen bu küçük Hyundai SUV'u, umarız planlandığı gibi bu yıl içinde Hyundai Assan fabrikasının kapılarından da çıkar ve gururla Avrupa ihracat listemize girer!..

Etiketler: Hyundai Assan i20 Active SUV CrossOver Made In Turkey India Hindistan Türkiye Europe Avrupa ix20

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.