FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Lüks HiLux

12 Ekim 2015 04:17
Lüks HiLux
Tweet It! Facebook

“Hi-Cruiser versiyon ismiyle, adeta Land Cruiser'ların Pick-Up şekli olan yeni HiLux, artık gösterişli SUV piyasasında bile seçenek!..”

Bir motorlu araç düşünün, Corolla’dan sonra en çok satılan Toyota olsun… Kuzey Kutbundan Antartika’ya, Dakar Rallisi’nden yanardağlara kadar dayanıklılığını ve kullanışlılığını kanıtlamış olsun…

Evet, o bir Pick-Up!.. Logosu Toyota ve ismi HiLux!..

Yeni HiLux, yarım asırdır üretiliyor ve şimdi 8. nesline ulaşıyor… Güvenilir ve sağlam olarak ünlenmiş, sadece asfalt üstünde hafif yük taşımacılığında değil, zorlu arazi koşullarında da maceracıların tercihi olmuş… Yeni HiLux ise, artık, teknolojik özellikleri, sofistike tasarımı, yüksek Off-Road yetenekleri ile birlikte SUV tarzı bir sürüş konforuyla sunuluyor…

1968’den bu yana 16 Milyondan daha fazla satmış, Avrupa pazarında %23.5’lik pay ile en çok satan pick-up ünvanına da ulaşmış. Türkiye’de bile 35.400 HiLux, halen yollarda!.. 

Artık 70 mm daha uzun (5,330 mm), 20 mm daha geniş (1,855 mm) ve 35 mm daha alçak (1,815 mm) olan Yeni Hilux’ın pratikliği artırılmış ve taşıma kapasitesi de fazlalaştırılmış,

Toyota'nın “Keen Look- Keskin Bakış” tasarımıyla şekillendirilmiş panjur ve farlar, sis farlarını taşıyan geniş tampon ve "Under Priority- Öncelikli” tasarım felsefesiyle oluşturulmuş alt ızgara ile Yeni Hilux, bizlere Sapanca’daki test sürüşlerinde merhaba dedi… Büyütülmüş logo, yeni kromaj ayrıntılar ve güçlü duruş kazandıran çamurluklar, geriye doğru uzatılmış farların içindeki 12 beyaz LED'e sahip Gündüz Sürüş ışıkları, Yeni Hilux'ın dikkat çekici detaylarıydı…

18 inçlik alaşım jantlarla kabinin bel çizgisinde yer alan krom çıtalar ise, yeni HiLux’ın gösterişini süslüyorlardı… 

Güçlü duruşunun yanında aerodinamik olarak da hazırlanmış olan HiLux, tavanındaki V şekilli hattıyla, hava akışını tavanın üzerinden aracın yanlarına doğru kanalize ediyor. 

Daha alçakta konumlandırılmış arka çelik tampon, sağlam menteşe bağlantıları ve dayanıklı çelik panellere sahip arka kapak kapalıyken dahi üzerine basıp arka bölüme ulaşmayı kolay hale getirmiş. Geri görüş kamerası ise arka kasa kapağı kolunun olduğu bölüme entegre edilmiş. Arka kasa yatağında kullanılan özel kaplamayla yükleme ve boşaltma sırasında hasar alma ve yıpranma olasılığı da azaltılmış.

HiLux’ı SUV’leştiren özellikler ise asıl kabin içinde… Orta konsoldaki 7 inçlik tablet tarzı dokunmatik multimedya ekranı, sürücünün önünde yer alan yeni hız ve devir saati göstergelerinin ortasındaki renkli 4.2 inçlik TFT çok fonksiyonlu ekran, direksiyon üstü çoklu kumanda düğmeleri, yeni teleskopik ayarlı direksiyon kolonu, daha kısa vites kolu, daha geniş ve daha konforlu koltuklar, arttırılmış baş ve diz mesafeleri, daha geniş arka yolcu bölümü, adeta bir otomobil rahatlığı getirmiş. Üstelik hafif yapılı arka koltukları 60:40 oranında katlamak da mümkün…

Ayrıca motor, yol ve rüzgar gürültü seviyelerinin kabin içinde minimuma indirilmesi de, HiLux’ın eski nesillerinden önemli bir farkı… 

Pick-Up piyasasında çıtayı yükseltmek isteyen yeni Toyota Hilux’ın motor seçenekleri olarak 150 HP 400 Nm 2.4 D-4D ve 177 HP 450 Nm 2.8 D-4D dizeller yakıt verimliliği yüzde 9 oranında artırılmış olarak sunuluyor… Dört çekerli halde bile 7.3 lt/100 km’lik tüketim ortalaması da oldukça iddialı!..

2.4 D-4D motora sahip Hilux, 6 ileri manuel ile sunulurken, yeni 2.8 D-4D ise dört tekerlekten çekiş ve elektronik kontrollü yeni 6 ileri Süper ECT otomatik şanzımanla donatılmış… 6 ileri manuel ile 6 ileri Süper ECT otomatik şanzıman büyük ölçüde revize edilmiş ve dayanıklılıkla düşük hız sürüş performansı artırılmış. ECT otomatik şanzıman, daha akıcı vites geçişleri ve sessiz bir sürüş özelliğine sahip.

Diğer Toyota’larda olduğu gibi ECO ve POWER olmak üzere iki farklı sürüş mod tercihi sunan HiLux, ECO modunda hızlanma, ısıtma ve soğutma ayarlarını değiştirerek yakıt tasarrufu sağlarken, POWER modunda sürücüye daha keskin gaz tepkileri sunuyor.

Fark edilen yüzde 20 oranında artırılmış burulma direncine sahip şasi yapısıyla daha iyi yol tutuş, sürüş konforu ve çarpışma güvenliği sağlanırken önceki jenerasyona göre 120 adet daha fazla kaynak noktasıyla (toplamda 388) gövde sağlamlığının da artırıldığını öğreniyoruz. Bununla birlikte suspansiyon bağlantı parçalarının güçlendirilmesiyle beraber, çekme kapasitesi 3.2 tona çıkarılarak önemli bir iyileştirme yapılmış. Bu geliştirilen suspansiyon sistemiyle birlikte SUV tarzı sürüş konforu ve yol tutuş dengesi kullanım keyfini arttırıyor!.. Bununla birlikte, arka aks ve arka tekerlek dikey hareketinin 52 santimetreye kadar artırılması sayesinde taşlı ve keskin eğimlere sahip zeminlerde çok daha iyi yol tutuş sağlanmış ve Off-Road özellikleri gerçek br arazi aracı seviyesine çıkarılmış.

Ayrıca yeni fren kontrol sistemleri sayesinde arazi yeteneklerini Land Cruiser’lara benzetmeye de başlayabiliriz… 

Aktif Çekiş Kontrol Sistemi (A-TRC) fren sıvı basıncını ve motor kontrolünü kullanarak dört tekerleğe gerekli olan torku dağıtıyor. Bir veya daha fazla tekerlekte çekiş kaybı tespit edildiğinde, sistem otomatik olarak ilgili tekerleğe fren uyguluyor ve tork dağılımı yeniden yapılıyor. Bu da kayaların olduğu zeminlerde veya kaygan yüzeylerde Yeni Hilux'ın off-road kapasitesini büyük ölçüde artırıyor.

Yokuş İniş Asistanı (DAC), kaygan ve tümsekli eğimlerde sürücünün güvenli biçimde istediği yere gitmesini sağlıyor. Yokuş Kalkış Asistanı (HAC) ise, sürücünün fren pedalını bıraktığı anda iki saniye boyunca dört tekerleğe fren uygulayarak aracın geri kaymasını ve güvenlik sorunu yaratmasını engelliyor.

Güvenlik başlığında da, daha güçlü şasi yapısı ile önceki jenerasyona göre enerji absorbe etme özelliği yüzde 15 oranında arttırılmış Yeni Hilux’ın sürücü ile yolcu koruma performansı standart 7 hava yastığı, EBD ile desteklenmiş ABS fren sistemi, Brake Asist, Acil Fren Uyarı Sinyali (EBS), Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC) ve Römork Savrulma Kontrol sistemi (TSC) ile hem aktif hem de pasif güvenliğin üst seviyeye ulaşmasını sağlıyor.

1979 yılından bu yana 4x4 tekniğiyle ve 83’ten bugüne kadar da çift kabinli şekliyle hep zirvede olmaya çalışmış HiLux, son şeklinde 31 derecelik yaklaşma, 27 derecelik karın ve 26 derecelik uzaklaşma açılarının yanında 286 mm’lik yerden yüksekliğiyle gerçek bir arazici olmaya çalışıyor… LCV piyasasını tam uyumlu Active ve ideal Pick-Up’lar arasında iddialı Adventure donanım seviyelerinin yanında HighCruiser donanım paketi ise, yeni HiLux’ı lüks SUV’lerin parkına sokacak kadar gösterişli!..

Yeni HiLux’ta Off-Road yeteneği, geliştirilmiş sürüş dinamikleri, güvenlik donanımı ve SUV konforu, sınıfının gelişen standartlarına uyum gösteriyor… Fakat, Türkiye’de hedeflenen iki misli satış ve pazar liderliği için karşısında çok zorlu rakipler var!..

*Bu değerlendirme, 28 Eylül 2015 tarihli Auto Show dergisinde de yer almıştır.

Etiketler: Toyota HiLux OffRoader Off-Road izlanda iceland Pick-Up pickup pikap LCV hafif ticari 4x4 arazi hobi lüks

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..