FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Modern Navara

08 Mayıs 2016 16:12
Modern Navara
Tweet It! Facebook

“NP300 mü, Navara mı?.. Yoksa sadece D23 mü?.. Ya da boşverin bu tartışmaları... İşte; yeni Nissan Pick-Up!.. Üstelik daha modern, daha sağlam ve çok daha ekonomik!..”

Öncelikle belirtelim; yeni Navara’nın asıl ismi NP300’dür!.. Ve, D22 denilen 1997 ve 2004 yılları arasında üretilen bizlerin çok sevdiği safkan OffRoader olarak da tanımladığımız NP-300’lerin orijinali Nissan Pick-Up’larının gerçek devam modelidir. 

Orijinal Navara ise, D40 jenerasyonu olarak 2004 yılında ortaya çıkmış olan gerçek Navara, Pathfinder’ın pikap şekli olarak Nissan’ın F-Alpha platformunda 1934 yılının Datsun DC-3 pikaplarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Datsun’un İkinci Dünya Savaşı öncesinde başlayan küçük kamyonet üretimi 120, 220, 320, 520, 620 ile devam etmiş ve 720 modeliyle Nissan logosuna kavuşmuştu. 1985 yılında de yerini D21 model koduyla bildiğimiz Navara’ya bırakmıştır. Yani, 1997’de D21 Navara, daha ekonomik olma yolunda yeni neslinde D22 Pick-Up formuna kavuşturulurken, şu anda Türkiye yollarına çıkan D23 serisi, 2014 yılında Tayland’ta Samut Prakan fabrikasında üretime girmişti. Mitsubishi yeni L200 ile aynı platformu paylaşan yeni NP300, yakın gelecekte çıkacak Fiat Fullback, Renault Alaskan ve Mercedes’in Pick-Up’ı ile de kardeş olacak!.. Yani dünyanın en iyi ve en denenmiş Pick-Up alt yapısı üzerinde şu anda 5 marka yeni model hazırlıyor!.. Diğer yanda Isuzu D-Max ve Ford Ranger gibi rakiplerin farklı platformlarının karşısında Toyota HiLux da tek başına kendi platformunda yeni jenerasyonunu ortaya çıkardı… Fakat, yeni L200 ve NP300 yani D23 serisi Nissan Pick-Up’ının, başka markaların da kullanabileceği kadar güven veren bir alt yapı paylaşımı, diğer tüm rakiplerin gözünü korkutmalı…

Motor, donanım ve tasarım olarak çok değişik olan Nissan ve Mitsubishi, kabuğun altındaki benzerliklerle, diğer markalara karşı daha güçlü dururken, sadece kendileriyle rekabet etmenin heyecanını yaşıyorlar.

Bu arada D22’lerin devamı olan D40 yani asıl Navara’nın lüksünü ve daha gösterişli tasarımını bu D23’te bulamamak, bizleri biraz şaşırtıyor. Yani yeni D23 modelinin, aslında pahalı D40’ın yerine değil, biraz daha iyi fiyatlı bir seçenek olarak çıkarıldığının altını çizmeliyiz!.. Fakat, Türkiye ve Avrupa ülkeleri için Barcelona’daki Nissan Iberica fabrikasında üretilen bu yeni Nissan Pick-Up’ının ismini NP300 Navara olarak söylememiz gerekiyor… Her ne kadar, eski Navaracı’lar, bu yeni Nissan Pick-Up’ını biraz “hafif” buluyor olsalar da, yeni NP300 Navara’nın çok iyi bir Pick-Up olduğunu da kabul etmeye başladılar.

SUV segmentinin lideri Nissan’ın 82 yıllık Pick-Up deneyiminin yansıması niteliğinde olan yeni Navara’nın yeni nesli geliştirirken, D22 serilerinin üstün off-road yetenek ve dayanıklılığı ile D40’ların konfor özellikleri geliştirilmeye çalışılmış. Aynı L200’lerdeki gibi sağlam ve güçlü bir şasiye sahip olan yeni NP300 Navara, kullanım kolaylığı ve pratikliği daha da artıran bir dizi yeni mühendislik çözümlerini Mitsubishi ve Nissan mühendislerinin ortaklığında ortaya çıkarmış. NP300 Navara, binek otomobil benzeri stil, konfor ve kalite özelliklerinin yanında 3 yıl veya 100 bin km üretici garantisi gibi sürprizlere de sahip.

NP300 Navara’da Nissan tamamen yeni helezon yay ve amortisörlü beş bağlantılı bir arka aks geliştirmiş. Bu yeni arka süspansiyon, konforlu ve dinamik bir yol tutuş sergilerken, yeni helezon yaylar, daha önce kullanılan yaprak yaylarla kıyaslandığında 20 kg’lık hafiflik avantajı sunuyor. İyileştirilen yaylanma ile daha yüksek manevra kabiliyetine ulaşan yeni NP300 Navara, 50 mm daha kısa dingil mesafesinin de katkısıyla 12,4 metrelik dönüş çapına sahip.

Yeni NP300 Navara’da binek otomobil ve SUV’larda kullanılan; 4 kameralı Çevre Görüş Sistemi (AVM) ile de donatılmış.

Daha güvenli ve yüksek tutunma limitlerine sahip bir sürüş sunmak isteyen yeni NP300 Navara, elektronik sınırlı kaymalı diferansiyeliyle (eLSD) lastik hızını sürekli olarak sensörlerle denetliyor, aynı aks üzerinde tekerleklerden birinin diğerine oranla daha hızlı dönmesi halinde daha hızlı dönen tekerleğin hızını azaltmak üzere fren yapıyor. Böylece yol tutuş ve viraj dengesi arttırılıyor. 

Hız Sabitleme Sistemi, Yokuş İniş Destek Sistemi (HDC), Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HSA), anahtarsız giriş ve geri görüş kamerası da yeni NP300 Navara’nın sürprizleri arasında…

SUV sınıfına has stil ile fonksiyonelliğin harmanlandığı tasarımıyla, çekici ve dinamik hatlarıyla Avrupa pazarının beklenti ve gereksinimlerine doğru direksiyon çevirmiş.  Güçlü ve sportif görünümünü V-şekilli ön panjur ile bumerang formlu LED gündüz farlarıyla tamamlıyor. Daha aerodinamik gövde ve kargo alanındaki akıllıca tasarlanmış detaylar sayesinde hava akışı minimum sürtünmeyle arkaya doğru iletiliyor. 

Kabin içinde de yeni tasarım ön konsol, kalite algısına katkıda bulunuyor. NASA teknolojisi kuvvetli bel desteğine sahip ön koltuklar anatomik yapısıyla sürücü ve beraberindeki yolcunun uzun süreli yolculuklarda dinç kalmasını sağlıyor. Çift bölgeli dijital klimasının arka koltuklar için havalandırma kanalları, standart donanımda!..

Nissan yeni NP300 Navara daha önce de olduğu gibi arkadan itişli ve 4x4 olarak iki farklı çekiş tipi sunuyor. Standart olarak sunulan altı vitesli manuel veya opsiyonel 7 vitesli otomatik şanzıman, Renault’nun büyük ticari araçlarından bildiğimiz 2.3 litrelik dCi motorla buluşturulmuş. D40 Navara’ya göre yüzde 24 daha verimli olan bu tutumlu motorun 160 ve 190 HP olmak üzere iki farklı güç versiyonu bulunuyor. Yüksek güç versiyonunun çift turbo beslemeli olduğunu hatırlatalım…

Yeni NP300 Navara’nın Off-Road yeteneklerinin sırrı dayanıklı dört tekerlekten çekiş sistemi… Vites konsoluna entegre edilmiş çevirme tipi düğmeyle tutunma sorunlarının olmadığı asfalt sürüşlerinde en rahat ve en ekonomik sürüşü elde etmek için 2WD arkadan itiş modu, 100 km/h’ye kadar hızlardaki arazi sürüşlerinde 4HI moduna geçirilebiliyor… Arazi şartlarının daha da zorlaştığı ve tutunma sorunlarının yaşandığı zor arazi şartlarında ise, tekerleklere iletilen torku daha da artıran 4LO modu tercih edilebiliyor. Ayrıca orta konsoldaki bir düğme ile aktif hale getirilen Yokuş İniş Destek Sisteminin (HDC) standartta sunulması ve bir dizi sensörler yardımıyla tutunma sorunu olan veya kayma eğilimi gösteren tekerlekleri algılayıp gerekli durumlarda fren yapması, sizlere bir 4x4 SUV kullandığınızı düşündürecek… Hatta gaz pedalına basarak iniş hızını arttırabilmek de bazı SUV’larda olmayan bir özellik… Yüklü kullanım veya rampalarda römork çekme gibi durumlarda ayağın frenden çekilmesi halinde 2-3 saniye kadar fren yapıyor, aracın geri kaymasını önlüyor. 

Kargo alanını daha kullanışlı hale getirmek üzere 67 mm uzatılmış olan yeni NP300 Navara’nın kargo alanı sınıfının en iddialı değerlerinden biri olan 1.578 mm’ye ulaştırılmış…  Tüm versiyonlarda 1 ton yük taşıma, 3.5 tonluk römork çekme kapasitesi, bu NP300 Navara’yı hafif kamyonetlerin, orta boy Pick-Up’ların sınıfına sokuyor…

Visia, Tekna ve Platinum donanım paketleriyle sunulan yeni NP300 Navara’da Yan Basamaklar, Otomatik Yanan Ön Farlar, Arka Havalandırma Kanalları, Çok Kollu Arka Süspansiyon Sistemi gibi özellikler standart listesinde…

Pick-Up pazarında köklü bir geçmişe sahip olan Nissan, sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimle müşterilerin araçlarını ihtiyaçları doğrultusunda kişiselleştirebilmesini de sağlamak için geliştirilen 125 parça aksesuarlı listede çeki demiri, plastik veya alüminyum zemin kaplaması, sürgülü kargo zemini ve kargo alanındaki yükleri koruyan yeni tasarımlı hard top gibi fonksiyonelliği arttıran aksesuarların yanı sıra, jantlar, yan basamaklar veya krom eklentiler gibi görsel aksesuar da bulunuyor…

Yollara çıkar çıkmaz 2016 yılının Uluslararası En İyi Pick-Up Ödülü (International Pick-Up Award 2016) sahibi olmayı başaran yeni NP300 Navara, uzun yıllardır başarıyla yürüttüğü SUV segmenti liderliğinin yanında, tecrübeli oldukları Pick-Up segmentinin liderliği için de yeniden iddialılar!.. 

İlk Datsun kamyonet günlerinden bu yana 180 ülkede 14 milyonun üzerinde kişiye ulaşan Nissan Pick-Up modelleri, bir “yük katırı” olmaktan çok asıl bir “gezinti atı” olarak yoluna devam etti. Türkiye’de de 45.000 adetten fazla Nissan Pick-Up satılırken aklımıza hep, “bu NP300 Navara için kullanılmış bilgi birikimi ile Pick-Up pazarında tekrar lider olmak istemeleri” geliyordu….

Bildiğimiz büyük Navara ile isim benzerliği dışında tümüyle farklılaşmış olan yeni NP300 Navara, Mitsubishi ile güç birliği yapıp yeni nesil L200’lerin alt geometrileriyle tüm Ar-Ge imkanlarını birleştirmiş… Bu sayede eski Navara’nın hantal iriliği yerine artık dinamik ve modern bir yeni Nissan SUV’u ortaya çıkarılmış…

Etiketler: Navara NP300 D23 Nissan Renault-Nissan yeni Pick-Up pikap hobi 4x4 LCV Utility PickUp OffRoad

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..