FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Otomatik Sürüşe Doğru

13 Temmuz 2013 01:00
Otomatik Sürüşe Doğru
Tweet It! Facebook

“Kitt, gerçek oluyor! Bosch, otomotiv teknolojilerindeki tüm yeniliklerin, "elektronik şoför"de buluşması yönünde gelişmeye devam ettiğini açıkladı! Herşey sürücüsüz "Otomatik Sürüş" için!..”

Şu an için otobanların üzerinde, fakat çok yakında şehir içinde ve yakın gelecekte tüm dünya haritaları üzerindeki yollarda kendi başına gidecek otomobiller, geliştirilmeye devam ediyor. Fakat, nasıl bir otomobil binlerce parçadan oluşuyorsa, otomobillerin "elektronik şoför"leri de yüzlerce ayrıntıdan ve her biri kendi başına bir süper tekniğe sahip olan sensör, aktuatör, kontrol üniteleri, radar ve kamera sistemlerinden oluşuyor.

Bosch mühendisleri, adaptive cruise control ve şerit takip sistemini bildiğimiz fonksiyonlarını çok daha hassaslaştırıp, otomobillerin otobanlarda neredeyse sürücüsüz gidebilmelerine kadar ilerlemiş. 2020 yılında ise bu "elektronik şoför"lerin otobanlarda güvenle kullanılmaya başlayacağını ve otomobillerin donanım listelerine gireceğini söylüyorlar… 2023 yılında da "elektronik şoför"lerin şehiriçlerinde dolaşabileceğini de açıklamalarına ekliyorlar!..

Bosch, "otomatik sürüş" hayalini gerçekleştirmek üzere, otomobillerdeki tüm sistemlerin en güvenilir ve en doğru çalışan şekilde birleştirilmesi gerektiğini açıklarken, otomobillerin çok yakın vadede kazanacakları yeni fonksiyonların da, bu "elektronik şoför" başlığı altına yerleşeceğini belirtiyor. Otomobilin tüm sistemlerinin birbirine entegre olması gerektiği, adeta bir tekerlekli "akıllı" robotun oluşturulması gerektiğinden bahsediyorlar.

Bosch'un en büyük avantajı da, tüm bu sistemleri kendi başına ya da otomobil markalarıyla birlikte geliştirdiği için entegrasyonu diğer otomotiv tedarikçilerinden daha hızlı yapabilmeleri… 

"Elektronik şoför" konusunda Bosch'un fonksiyonları geliştiren Palo Alto mühendislik grubu ve sistemlerin geliştirmesinden sorumlu Abstatt mühendis takımı, 4 ayrı proses üzerinde yoğunlaşmışlar:

1- Havacılık endüstrisinde kullanılan orijinal  metodların, otomobillerin trafiğinde en verimli şekilde güvenlik ve kullanılabilirlik olarak aktarılması…

2- Aracın çevresini çok daha hassas ve 3 boyutlu olarak tanımlayabilecek yepyeni bir sensörler kavramının oluşturulması…

3- Çift veri yolu sistemleriyle ve anlık sensör datalarının kesintisiz takibiyle oluşturulacak sanal "çevre" için elektronik alt yapının hatasız çalışması…

4- Otomobilin çevresini gösterecek haritaların, çok daha ayrıntılı bilgiyle 10 santimetreye kadar hassaslaştırılabilmesi… Hatta bunların saatlik veya dakikalık bazda güncellenmesi…

Elbette, böyle dakikada bir güncellenebilecek yol bilgileri için, otomobillerinin kendi aralarında çevreleriyle ilgili anlık olarak veri paylaşımında bulunabilmesi gerekiyor!.. Örneğin, yolun bir anda kayganlaşması, yanından geçilecek bir yol çalışması gibi verilerin, otomobilden otomobile aktarılabilmesi gerekiyor… 

Başka bir deyişle, "otomatik sürüş", bir "sürüş iletişimi"dir!.. Otomobillerin geleceğindeki fonksiyonların çok büyük çoğunluğu, araçtan araca iletişim ile ancak mümkün olabilir!.. Bir elektronik kavşak destek sisteminin çalışabilmesi için, önde akan trafikteki araçların en azından yarısının birbirleriyle veri paylaşıyor olması gerektiği de, Bosch mühendislerince anlatılıyor.

Fakat, hepsinden önce otomobilin gerçek sürücüsünün de, bu anlık verilerle şaşırtılmaması gerekiyor!.. Yol bilgileriyle dikkati çok fazla dağılmayacak sürücü, bu "otomatik sürüş"ü kontrol etmeli!.. Yönlendirebilmeli!.. Ancak minimum efor ile!.. Yani, sadece doğal sesiyle tüm bu "otomatik sürüş" fonksiyonuna kumanda edebilir, öndeki Head-Up ekrandan sadece gerekli bilgileri göz ucuyla takip edebilirse, "elektronik şoför"ün doğru yolda gittiğini denetlemiş olur!..

Kısaca, otomobil sürüşünün zorlanmadan, en basit, konforlu ve güvenli şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor! Otomobillerin aktif çalışan sürüş destek sistemleri gibi aynı efekte sahip bu "elektronik şoför" ara yüzleri, sürücü koltuğunda oturan gerçek kişi için otomobil kullanmayı kolaylaştırması gerekiyor.

İşte burada Bosch'un güç aktarma organları, elektrikli araçlar için tüm ürünler, hidrolik hibrit gibi en yüksek teknolojilerle hazırlanmış otomotiv tedariğinden en yeni sürücü destek sistemlerinin ve birbirleriyle iletişim ağı oluşturan araçlara yönelik Ar-Ge'sinin önemi ve değeri ortaya çıkıyor. Tümden tekile, tekilden tüme doğru tüm ayrıntıları araştırıp geliştiren ve otomobil markalarıyla paylaşan Bosch, geleceğin "elektronik şoför"ünü oluşturma yönünde hızla ilerliyor.

Bu görüşler, 1 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinde yer almıştır.

Etiketler: Bosch electronic elektronik sürücüsüz automated automatic future concept Ar-Ge R&D konsept prototip prototype

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..