FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Otomobil Fuarı Gibi

27 Mayıs 2013 23:43
Otomobil Fuarı Gibi
Tweet It! Facebook

“2013'te yani bu yıl, Türkiye'de otomobil fuarı olmuyor diye üzülmeyin! 2013, Detroit, Cenevre, Chicago, Bangkok ve şimdi de New York ve Shanghai otomobil fuarlarıyla son sürat devam ederken, CarsNews.TV tüm yeni modellerle Sizlerle!..”

Otomobil fuarları, yeni ürünlerin modellerin versiyonların tanıtılmasının yanında, asıl satış yapmak için düzenlenir. Yani, uzun vadeli imaj çalışmasının yanında, asıl amaç müşteriyi ikna etmek ve ona en hızlı şekildi yeni otomobili vermek, markalar için önceliklidir.

Elbette, her büyük fuarın öncesinde olduğu gibi, adeta birer VIP gibi ağırlanan otomobil gazetecileri için düzenlenen "basın günleri" de, aslında fuara daha çok otomobil müşterisinin ilgi göstermesi için "ücretsiz reklam" gibidir, otomobil firmaları için…

Otomobil basını, tüm yenilikleri herkesten önce göstermek, en güzel söyleşi ve görüntülerle fuar yeniliklerini meraklılara ulaştırmak için savaş verirken, bilerek yeni model satışlarının artmasına yardım etmiş olurlar.

Markaların standlarındaki 5-7 yıl sonrasına ait kavram araçları ise, o markalara olan güvenin artmasını, yakın gelecekteki modeller hakkında fikir oluşması için gösterilir. Halbuki, günümüzde olan bir otomobilin geleceğinin gösterilmesi, müşterinin "yakında değişecek" diye düşünmesine neden olmaz! Tam aksine, "elindeki"nin değerini bilir, yenisi için beklentiye girer. Konsept otomobillerin sergilenmesinin diğer bir sebebi de, markaların "benim vizyonum daha güzel, daha mantıklı, daha çevreci ve daha heyecan verici" iddiasıdır…

2013, Detroit ile, "yeni" dünyanın kuzey köşesindeki çok farklı ürünlerin öne çıktığı dev bir fuar ile başlamıştı… Ardından gelen Chicago ise, biraz daha yerel pazarlarına hitap ediyordu. Aslında New York ve Shanghai fuarları da iki dev pazar, ABD ve Çin için uluslararası niteliğe ihtiyaç duymayan iki dev "yerel" fuar… Fakat, özellikle Cenevre ve Bangkok, diğerlerinden ayrılıyor… Bangkok, tüm dünyaya küçük ve ticari onlarca markanın ürününü gönderen bir ülkenin fuarı; Cenevre ise, otomotivin Birleşmiş Milletleri gibi, her markanın küresel modellerini ortaya çıkardığı bir buluşma noktası!..

Fakat, ne olursa olsun, uluslararası basının ziyareti biter bitmez, tüm bu fuarlar, hemen standlarındaki otomobilleri "yerel pazar" ilgisine göre değiştiriyor ve stand hostesleri yerine bayilerinin satış temsilcilerini yerleştirerek satış telaşına girişiyorlar…

Super Sport markalar, Bugatti, Pagani, Koenigsegg, Lamborghini, Ferrari, McLaren, süper tuningçiler Gembala, Ruf, Brabus, Alpina, süper lüksler Maybach, Rolls-Royce, Bentley, yani dünyanın her ülkesinde her şehrinde bayiliği olmayan markalar, bu dev fuarlara aslında müşterileriyle buluşmak için gelirler… GM, Ford, Toyota kadar çok para harcarlar ve dev bir showroom avantajı yaşarlar…

Sonuçta, bu çok büyük otomobil fuarları, uluslararası niteliğe sahip olsalar da, aslında bizim OYDER gibi otomobil bayilerinin oluşturduğu birlikler tarafından organize edilir!.. Kısaca; bir otomobil fuarı yeniliklerin gösterildiği yer olmaktan çok daha fazla bir satış noktasıdır!..

Biz otomobil dergicileri, gazetecileri, yazarları ve televizyoncuları da, bu dev showroom içinde, otomobil markaları daha çok satış yapabilsin diye mücadele etmeye devam ederiz!..

Ancak; teknolojinin getirdiği avantajlarla, artık fuarları beklemeye de gerek kalmadığını da söylemek zorundayız!.. Türkiye'de bu yıl Auto Show binek otomobil fuarı düzenlenmeyecek olsa da, CarsNews.TV ve benzeri birçok otomobil haber sitesi, Sizlere otomobil fuarı keyfi yaşatıyor ve dokunamasanız bile, Sizleri orlara "götürüyoruz"!.. Hatta, çoğunlukla fuarlardan çok daha önce, otomobil dünyasının "en yeni"leriyle Sizleri buluşturabiliyoruz!..

"Sadece, bizlerle kalın!.."

Etiketler: automobile araba otomobil car auto taşıt vehicle Cars News otomotiv automotive haberler yeni yenilik model konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..