FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Otomobil Fuarı Gibi

27 Mayıs 2013 23:43
Otomobil Fuarı Gibi
Tweet It! Facebook

“2013'te yani bu yıl, Türkiye'de otomobil fuarı olmuyor diye üzülmeyin! 2013, Detroit, Cenevre, Chicago, Bangkok ve şimdi de New York ve Shanghai otomobil fuarlarıyla son sürat devam ederken, CarsNews.TV tüm yeni modellerle Sizlerle!..”

Otomobil fuarları, yeni ürünlerin modellerin versiyonların tanıtılmasının yanında, asıl satış yapmak için düzenlenir. Yani, uzun vadeli imaj çalışmasının yanında, asıl amaç müşteriyi ikna etmek ve ona en hızlı şekildi yeni otomobili vermek, markalar için önceliklidir.

Elbette, her büyük fuarın öncesinde olduğu gibi, adeta birer VIP gibi ağırlanan otomobil gazetecileri için düzenlenen "basın günleri" de, aslında fuara daha çok otomobil müşterisinin ilgi göstermesi için "ücretsiz reklam" gibidir, otomobil firmaları için…

Otomobil basını, tüm yenilikleri herkesten önce göstermek, en güzel söyleşi ve görüntülerle fuar yeniliklerini meraklılara ulaştırmak için savaş verirken, bilerek yeni model satışlarının artmasına yardım etmiş olurlar.

Markaların standlarındaki 5-7 yıl sonrasına ait kavram araçları ise, o markalara olan güvenin artmasını, yakın gelecekteki modeller hakkında fikir oluşması için gösterilir. Halbuki, günümüzde olan bir otomobilin geleceğinin gösterilmesi, müşterinin "yakında değişecek" diye düşünmesine neden olmaz! Tam aksine, "elindeki"nin değerini bilir, yenisi için beklentiye girer. Konsept otomobillerin sergilenmesinin diğer bir sebebi de, markaların "benim vizyonum daha güzel, daha mantıklı, daha çevreci ve daha heyecan verici" iddiasıdır…

2013, Detroit ile, "yeni" dünyanın kuzey köşesindeki çok farklı ürünlerin öne çıktığı dev bir fuar ile başlamıştı… Ardından gelen Chicago ise, biraz daha yerel pazarlarına hitap ediyordu. Aslında New York ve Shanghai fuarları da iki dev pazar, ABD ve Çin için uluslararası niteliğe ihtiyaç duymayan iki dev "yerel" fuar… Fakat, özellikle Cenevre ve Bangkok, diğerlerinden ayrılıyor… Bangkok, tüm dünyaya küçük ve ticari onlarca markanın ürününü gönderen bir ülkenin fuarı; Cenevre ise, otomotivin Birleşmiş Milletleri gibi, her markanın küresel modellerini ortaya çıkardığı bir buluşma noktası!..

Fakat, ne olursa olsun, uluslararası basının ziyareti biter bitmez, tüm bu fuarlar, hemen standlarındaki otomobilleri "yerel pazar" ilgisine göre değiştiriyor ve stand hostesleri yerine bayilerinin satış temsilcilerini yerleştirerek satış telaşına girişiyorlar…

Super Sport markalar, Bugatti, Pagani, Koenigsegg, Lamborghini, Ferrari, McLaren, süper tuningçiler Gembala, Ruf, Brabus, Alpina, süper lüksler Maybach, Rolls-Royce, Bentley, yani dünyanın her ülkesinde her şehrinde bayiliği olmayan markalar, bu dev fuarlara aslında müşterileriyle buluşmak için gelirler… GM, Ford, Toyota kadar çok para harcarlar ve dev bir showroom avantajı yaşarlar…

Sonuçta, bu çok büyük otomobil fuarları, uluslararası niteliğe sahip olsalar da, aslında bizim OYDER gibi otomobil bayilerinin oluşturduğu birlikler tarafından organize edilir!.. Kısaca; bir otomobil fuarı yeniliklerin gösterildiği yer olmaktan çok daha fazla bir satış noktasıdır!..

Biz otomobil dergicileri, gazetecileri, yazarları ve televizyoncuları da, bu dev showroom içinde, otomobil markaları daha çok satış yapabilsin diye mücadele etmeye devam ederiz!..

Ancak; teknolojinin getirdiği avantajlarla, artık fuarları beklemeye de gerek kalmadığını da söylemek zorundayız!.. Türkiye'de bu yıl Auto Show binek otomobil fuarı düzenlenmeyecek olsa da, CarsNews.TV ve benzeri birçok otomobil haber sitesi, Sizlere otomobil fuarı keyfi yaşatıyor ve dokunamasanız bile, Sizleri orlara "götürüyoruz"!.. Hatta, çoğunlukla fuarlardan çok daha önce, otomobil dünyasının "en yeni"leriyle Sizleri buluşturabiliyoruz!..

"Sadece, bizlerle kalın!.."

Etiketler: automobile araba otomobil car auto taşıt vehicle Cars News otomotiv automotive haberler yeni yenilik model konsept concept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..