FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

OYAK Renault ve Clio IV

31 Ocak 2013 02:32
OYAK Renault ve Clio IV
Tweet It! Facebook

“Türk Malı otomobili uzaklarda aramaya gerek yok!.. OYAK-Renault, bunu yıllardır yapıyor. Hatta, yeni Clio IV ile bile...”

OYAK-Renault Bursa fabrikalarından çıkan otomobillere eklenen Clio IV, Fransız markanın kurtuluş modeli olarak görülüyor. Yani, Türkiye'de üretilen bir model, dev bir markanın artık en önemli modeli. Fransa'da da küçük adetlerde üretilen yeni Clio'nın asıl üretim üssü Türkiye!.. 

Neden "Türk Malı" sorusunun cevabı da, yeni Clio IV'teki tedarik oranının büyük yüzdesinin Türkiye'den sağlanması!..
Yüksek işçilik kalitesi, hatasız üretim ve Clio IV'e özel varyasyon çeşitliliğini başarıyla gerçekleştiren OYAK-Renault, Clio IV'ün yanına GT serisini ve SW kasa tipini de ekliyor.
Renault-Nissan ittifakındaki en iyi üretim tesislerinden biri olarak görülen OYAK-Renault'ya olan güven o kadar yüksek bir seviyeye ulaşmış ki, Bursa'da yapılan "iş"ler artık tüm dünyadaki grup fabrikalarına örnek olarak gösteriliyor. Hatta, OYAK-Renault'da tecrübe kazanmış mühendisler, dünyanın çeşitli yerlerindeki Renault fabrikalarına veya Ar-Ge üslerine transfer ediliyor.
Bize göre yeni Clio da bir "yerli otomobil"dir!..

OYAK-Renault hakkında:

Yıllık Kapasite/3 vardiya 

:

360 000 otomobil, 450 000 motor

Üretilen Modeller

:

Clio, Mégane HB, Fluence ve Fluence ZE

 

Üretilen Motorlar

:

Benzinli: 1.4 lt 8V , 1.4 lt 16V, 1.6 lt 16V

Dizel: 1.5 lt 8V

Üretilen vites kutuları
:
JB, JHQ, JRQ

 

   
Çalışan sayısı : 6 199
Araç üretimi : 310 602
Motor üretimi : 260 601
Vites Kutusu üretimi : 243 281

1969’da Renault, Oyak ve Yapı Kredi Bankası ortaklığı ile kurulan ve iki yıl sonrasında faaliyete geçen Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları ile bir uluslararası lojistik merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, Yeni Clio, Fluence, Elektrik Motorlu Fluence ZE ve Mégane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, elektrik motorlu Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi’nde yeni bir çığır açtı. Kullanımda sıfır salımlı elektrikli araç ile Renault herkese sürdürülebilir ulaşım olanağı sunuyor. Çığır açıcı bu çözümde Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, önemli bir rol üstleniyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine yatırımlarını kurulduğu günden günümüze aksatmadan sürdürerek Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma yerleşti, Türk Otomotiv Sanayinde ise üretim ve ihracatta  liderlik konumunu 15 yıldır aralıksız sürdürüyor.

292 bin 805 metrekaresi kapalı, 9 bin 576 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 510 bin 575 metrekare üzerinde kurulu olan Bursa üretim tesisleri, imalat sürecinde; pres, kaporta, boya, montaj ve mekanik olarak tam anlamıyla bir bütünlüğe sahip.

Türkiye’deki 44 yıllık tarihi boyunca Renault ve imalatçıları, ortak çalışmalarında kalite standartlarını ön planda tutmalarıyla dikkati çektiler. Bu doğrultuda Oyak-Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi oldu.

Oyak-Renault, Renault Grubu’nun tüm fabrikaları gibi çok bilinçli bir çevreci tutum çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Harcanan çabalar fabrikanın Eylül 1999’da “sıfır hata” ile ISO 14001 belgesini almasını sağladı.

Etiketler: OYAK Renault Clio yeni motor otomobil

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Yeni 8 Serisi

Efsane geri döndü!.. Yeni 8 Serisi büyük BMW sporcusu, ilk 8'lerin üretilmesinin durdurulmasından tam 19 yıl sonra yeniden ortaya çıkarıldı!.. Üstelik, gerçekten seksi bir tasarım ve müthiş bir motorla...

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..