FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

OYAK Renault ve Clio IV

31 Ocak 2013 02:32
OYAK Renault ve Clio IV
Tweet It! Facebook

“Türk Malı otomobili uzaklarda aramaya gerek yok!.. OYAK-Renault, bunu yıllardır yapıyor. Hatta, yeni Clio IV ile bile...”

OYAK-Renault Bursa fabrikalarından çıkan otomobillere eklenen Clio IV, Fransız markanın kurtuluş modeli olarak görülüyor. Yani, Türkiye'de üretilen bir model, dev bir markanın artık en önemli modeli. Fransa'da da küçük adetlerde üretilen yeni Clio'nın asıl üretim üssü Türkiye!.. 

Neden "Türk Malı" sorusunun cevabı da, yeni Clio IV'teki tedarik oranının büyük yüzdesinin Türkiye'den sağlanması!..
Yüksek işçilik kalitesi, hatasız üretim ve Clio IV'e özel varyasyon çeşitliliğini başarıyla gerçekleştiren OYAK-Renault, Clio IV'ün yanına GT serisini ve SW kasa tipini de ekliyor.
Renault-Nissan ittifakındaki en iyi üretim tesislerinden biri olarak görülen OYAK-Renault'ya olan güven o kadar yüksek bir seviyeye ulaşmış ki, Bursa'da yapılan "iş"ler artık tüm dünyadaki grup fabrikalarına örnek olarak gösteriliyor. Hatta, OYAK-Renault'da tecrübe kazanmış mühendisler, dünyanın çeşitli yerlerindeki Renault fabrikalarına veya Ar-Ge üslerine transfer ediliyor.
Bize göre yeni Clio da bir "yerli otomobil"dir!..

OYAK-Renault hakkında:

Yıllık Kapasite/3 vardiya 

:

360 000 otomobil, 450 000 motor

Üretilen Modeller

:

Clio, Mégane HB, Fluence ve Fluence ZE

 

Üretilen Motorlar

:

Benzinli: 1.4 lt 8V , 1.4 lt 16V, 1.6 lt 16V

Dizel: 1.5 lt 8V

Üretilen vites kutuları
:
JB, JHQ, JRQ

 

   
Çalışan sayısı : 6 199
Araç üretimi : 310 602
Motor üretimi : 260 601
Vites Kutusu üretimi : 243 281

1969’da Renault, Oyak ve Yapı Kredi Bankası ortaklığı ile kurulan ve iki yıl sonrasında faaliyete geçen Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Karoseri-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları ile bir uluslararası lojistik merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, Yeni Clio, Fluence, Elektrik Motorlu Fluence ZE ve Mégane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, elektrik motorlu Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi’nde yeni bir çığır açtı. Kullanımda sıfır salımlı elektrikli araç ile Renault herkese sürdürülebilir ulaşım olanağı sunuyor. Çığır açıcı bu çözümde Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, önemli bir rol üstleniyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, çalışanlarına ve üretim tesislerine yatırımlarını kurulduğu günden günümüze aksatmadan sürdürerek Renault Grubu içerisinde stratejik bir konuma yerleşti, Türk Otomotiv Sanayinde ise üretim ve ihracatta  liderlik konumunu 15 yıldır aralıksız sürdürüyor.

292 bin 805 metrekaresi kapalı, 9 bin 576 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 510 bin 575 metrekare üzerinde kurulu olan Bursa üretim tesisleri, imalat sürecinde; pres, kaporta, boya, montaj ve mekanik olarak tam anlamıyla bir bütünlüğe sahip.

Türkiye’deki 44 yıllık tarihi boyunca Renault ve imalatçıları, ortak çalışmalarında kalite standartlarını ön planda tutmalarıyla dikkati çektiler. Bu doğrultuda Oyak-Renault, Kalite Güvence Sistemi’ni 1996 yılında ISO 9001 belgesiyle onaylatan ilk Türk otomobil üreticisi oldu.

Oyak-Renault, Renault Grubu’nun tüm fabrikaları gibi çok bilinçli bir çevreci tutum çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Harcanan çabalar fabrikanın Eylül 1999’da “sıfır hata” ile ISO 14001 belgesini almasını sağladı.

Etiketler: OYAK Renault Clio yeni motor otomobil

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..