FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Romanyalı Ford

28 Mayıs 2013 01:58
Romanyalı Ford
Tweet It! Facebook

“AutoBest 2013 ünvanına sahip B-Max'ın üretildiği Ford Romanya Craiova tesislerinin asıl gücü, Fox ve Sigma motorları... Bu arada 100.000'inci B-Max de artık bantlardan indi!..”

Romanya Avrupa Birliği'ne girmeden önce eski nesil fabrikalarla doluydu ve elbette yedek parça tedarik zinciri de eski nesil sistemlerden oluşuyordu. Dacia'nın Renault ile nasıl bir değişim yaşadığı ortada… Fakat, Romanya'nın artık bir AB ülkesi olmasıyla, yolların inşa edilmesi ve altyapının baştan aşağı yenilenmesi gerçekleşirken, otomotiv için de Doğu Avrupa bölgesinin yeni endüstri merkezi olma yolunda gelişimi de başladı. Avrupa Birliği içinde olmasına rağmen halen ACEA Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği verilerine göre, işçilik ücretleri başlığında, dünyanın en ekonomik otomotiv üretim noktası olmaya devam eden Romanya, özellikle Ford için yeni bir ilgi alanı olmuştu.

1976 yılında Romanya hükümetiyle Citroen'in ortaklığında kurulan Cariova otomobil fabrikası, 1994 yılında Daewoo'nun ortaklığına geçmişti. Yılda 125 bin otomobil ve 200 bin motor üretilen bu tesis, 2006 yılında Daewoo markasının Avrupa'da otomobil işinden çekilmesiyle "boşa" çıkmıştı. 2008 yılında bu dev Craiova fabrikasına gelen Ford, incelemelerini tamamladıktan sonra Romanya hükümetinin yüzde 72.4 hissesi için sadece 57 Milyon Euro ödedi… Önce, Ford Otosan Gölcük'ten giden mühendis ve ustaların eğitmeye başladığı Romen çalışanlar, 2009'da ilk iş olarak Transit Connect'leri üretmişlerdi. 2010 yılında da Automobile Craiova SA'nın yüzde 100 sahibi olan Ford, fabrikanın yenileme çalışmalarını hızla tamamlayıp, dünyanın en modern otomobil üretim tesislerinden birini ortaya çıkardı ve Craiova"ya adeta çağ atlattı!.. 2012 Nisan ayında Fox adındaki 1.0 lt Ecoboost Turbo motorlarının üretimine başlanan Craiova'da Haziran ayından bu yana da B direği olmayan B-Max'ler üretime girdi. Son iki yılını 3 bin eski ve 600 yeni çalışanının motivasyonu ve modern üretim eğitimiyle geçiren Ford yöneticileri, FQOSS (Ford Quality Operating System and Safety) sistemini de Craiova'ya yerleştirmeyi başandılar. Yepyeni bir tam otomatik Press Shop, esnek üretim yapabilen tam robotize Body Shop, 3 WET denilen en gelişmiş Paint Shop, Trim&Final denilen modern son montaj kısmı, motorlar için blok-kapak-krank makine bölümü ile Ford'un Romanya'daki bu üretim merkezine yatırımının 1 Milyar Euro'ya ulaştığı da açıklanıyor!.. Ayrıca en modern üretim teknikleri ve tam 360 robotun tam kapasite çalışmasıyla otomobil üretim kapasitesinin yılda 300 bine ve motor üretim kapasitesinin de yılda 350 bine çıkabileceği söyleniyor. Şu an için saatte 30 araç üretme hızında ilerleyen fabrikanın "dünyada tek" olan bir özelliği de fabrika duvarları içinde tedarikçilere üretim yeri vermiş olması!.. Craiova şehrinin etrafındaki tedarikçilerin yanında üretime anında yetişen Kirchhoff, BBB, Kautex, Siemens Yazaki, Faurecia-Emcon, Lear, JCI, Magna, Cooper Standard gibi dev markalar Ford bayraklı dev tesisin içine yerleşmişler. Gövde parçaları, tampon içleri, birleşim parçaları, yakıt tankı, kablolar, egzost soğuk ucu, koltuklar, tampon ve boyalı dış parçalar, yakıt ve fren bağlantıları Ford içindeki Ford olmayan tedarikler… Fabrikanın hemen dışında 150 kilometrelik bir alanda ise üretim için gerekli diğer tüm yan sanayi de yerleşmiş durumda. Yani, Detroit'ten tam bağımsız olarak üretimi kesintiye uğramadan ilerleyebilecek bir sistem oluşturulmuş. 

Bükreş'in 260 km batısındaki Craiova'da önce iki vardiya olarak başlayan B-Max üretimi, Batı Avrupa'daki düşük talep nedeniyle şimdilik tek vardiyaya düşmüş. Fakat motor üretimi ise tek vardiyadan iki vardiyaya çıkarılmış… Bu sebeple de otomobil üretimindeki çalışanların motor üretiminde de çalışabilmesi eğitimi sağlanarak, yine pek benzeri olmayan bir esnekliğe ulaştırılmış olan Ford Craiova, yeni "çağ"ının 4 yılı tamamlanırken, 500 işçinin bulunduğu motor kısmında Sigma serisi 1.5 EcoBoost benzinli motorun da üretimine 2012 Ocak ayında başladı!.. Otomobil üretiminde de şimdilik 60 bin adetle 2012 yılını kapatan Ford Craiova, 2013'te pazar şartları genişlemezse üretimini 105 bin adetle sınırlayacak!.. Fakat, B-Segmenti yeni bir modelin üretime gireceği de konuşulan Craiova'nın tam kapasitesinin 3 misli olabileceğini de unutmamak lazım!..

Ford Craiova, bu kadar kısa bir sürede bizim Ford Otosan'ın çok ciddi bir rakibi olmuş durumda!..

İşte, eski bir fabrikanın çok ciddi bir fırsat olarak değerlendirilmesi ve ultra modern bir tesise çevrilip, yepyeni bir otomotiv üssü yaratılması!..

 

Bu yazı, 7 Aralık 2012 tarihli AutoShow dergisinde de yayınmlnmıştır.

Etiketler: Ford motor Romanya Craiova B-Max Fox Sigma Ecoboost FQOSS

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..