FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tahminlerin Ötesinde

09 Aralık 2013 18:36
Tahminlerin Ötesinde
Tweet It! Facebook

“Rakiplerine göre bu çok yüksek donanım seviyesiyle fark yaratacak olan yeni i10, sessiz kabini ve estetik kokpit dizaynıyla da ön plana çıkıyor. “Yeni Yerli"miz i10, artık yollarda. Fakat, i10’nun asıl sürprizi, otomatik versiyonu…”

Şehirler büyüyor, kalabalıklaşıyor… Trafik, park sorunu ve egzost kirliliği, modern dünyanın en ciddi sorunu… Otomobil markalarının, özellikle “şehir” otomobili olarak hazırladıkları minik otomobiller, yani A segmenti, şehrin yoğunluğu içinde araçların kapladıkları ortalama 10 metrekarelik alanı küçültmeye çalışıyorlar. Gelişmekte olan ülkelerin en ekonomik en kolay ulaşılabilir otomobili olan bu Minik Sınıf, gelişmiş pazarlarda ise, en genç kesimin, ya da şehir içinde pratik bir çözüm arayanların tercihi oluyor.

Geçmiş zamanların Fiat 500 ve Mini’leriyle başlayan bu trend, 80’lerin sonundan itibaren özellikle Uzak Doğuluların çok küçük seçenekleriyle yaygınlaştı.

Hyundai ise, dünyanın en genç otomotiv gruplarından biri olmasına rağmen, her segmentte en iddialı modeller ile küresel pazarlardaki en güçlü markalardan biri olurken, bu minik şehirli otomobil dünyasına da 1999 yılında Atos modelini sunmuştu. Ardından 2007’de i10 ismiyle Avrupai özellikler ile yenilenen bu en küçük Hyundai, şimdi ise ultra modern bir havaya büründü!.. Üstelik en yeni “yerli” olma özelliğiyle…

Hyundai Assan tarafından i20'nin yanında sadece Avrupa için üretilmeye başlanan yeni i10, eski şekline göre çok daha "mantıklı" bir forma sahip!.. Bir önceki i10 yollara çıkalı sadece 6 yıl olmuştu, fakat Hyundai değişen ve yenilenen tüm ürün yelpazesi içinde, bugüne kadar Hindistan'da üretilen i10'u, Hyundai Avrupa tarafından Almanya'da Rüsselsheim'da geliştirdi. Baştan aşağı yeniledi ve Avrupa için üretimini de Türkiye'ye vererek yeni i10'u yollara çıkardı.

Eski hali gibi, sadece bir basit minik gibi durmayan yeni i10, modern ve şık yapısıyla, A segmentinin tüm gereklilikleri ve müşterilerin ihtiyaçları karşısında eksiksiz, hatta fazlalıklarıyla duruyor. 

Daha geniş iz açıklıkları ve 2.385 milimetrelik dingil mesafesinin üstünde; 8 cm daha uzun,  6.5 cm daha geniş ve selefinden 4 cm daha alçak olan yeni i10, eskisinin 225 litrelik bagajını da 252 litreye büyütüyor!.. Bu bagaj hacminin sınıf lideri bir büyüklük olduğunun da altını çizelim.

Yeni i10'un tüm ayrıntılarında modern Avrupalıların hoşuna gidecek özellikler saklanmış. Öncelikle, üretim kalitesi ve materyal nitelikleriyle, minik otomobillerin “ucuzluk”undan eser olmayan i10, herkes için kolay beğenilecek bir küçük ölçülü seçenek oluyor.

Kullanıcıya işçilik ve donanım başlıklarında bugüne kadar hiçbir minik otomobilde görülmemiş bir değer sunduğu iddia edilen yeni i10, ayrıntılarına bakıldıkça iddiasının altının dolu olduğunu gösteriyor. Hatta, modern, sportif ve minik bir otomobilden çok daha büyük olduğunu vurguluyor. Bir önceki i10’a çok küçük diyenler, yeni i10’un 3.665 mm uzunluğu ve 1.660 mm genişliğiyle aslında kabin içinde rahatça otururken “büyümüş” olduğunu görecekler. 1.500 mm’lik yüksekliği öncekine göre biraz kısa olsa da, kabin içindeki baş mesafesinin yeterliliği de, sorunsuz olarak notlarımıza giriyor. Çok fonksiyonlu direksiyon simidini bırakmak istemiyorsunuz… Virajlarda bile vücudu “tutan” koltuklarını beğenmemezlik edemiyorsunuz. Eksik yok mu?.. Elbette, var… Ön yolcu koltuğunda yükseklik ayarı olmaması ve direksiyonda derinlik ayarı olmaması, “eksi” olarak yazılabilir. Fakat, i10’in A segmenti olduğu ve A segmentinde kimlerde bu özelliklerin olduğuna da bakılmalı!..

Fakat, kabin içinin ferahlık veren kırmızı panellerle renkli şeritli döşemeler ile çift renkli dekorunun çok şık durması, mat plastik, az da olsa krom ve aluminyum ayrıntılar,  otomatik klima, direksiyonda ve koltuklardaki ısıtma özelliği, anahtarsız giriş sistemi ve marş tuşu, yükseklik ayarlı koltuk kafalıkları… Ve ESP’den lastik basınç kontrol sistemine ve LED gündüz ışıklarına tüm elektronik donanım… Standart merkezi kilit sistemi ve eksiksiz hava yastık donanımı… Sanki C segmenti bir otomobilin zenginliği… Tümüyle “taze” ve yepyeni duran bir otomobil… Üstelik, “Türk Malı”!..

67 HP’lik 3 silindirli 1.0 lt baz versiyonundan başka 87 HP ve 120 Nm’lik 4 silindirli 1.2 lt motorlu i10, 3 silindirlide kalın bir titreşim ile ileri fırlarken, 4 silindirlide ise çok daha alışkın olduğumuz bir hırıltı ile hareket ediyor. 1 tonluk i10’u kıpırdatmak için ise, ekstra bir efor harcamadan, zorlanmadan, çalışan bu iki minik motor, 4 ileri otomatik şanzımanıyla, asıl keyfini ortaya çıkarıyor. Kabin içinde dış seslerden izole bir sürüş yaşarken, gürültüye karşı izolasyonun ne derece başarıyla uygulanmış olduğuna şaşırıyorsunuz. Otomatik şanzımanın bu küçük motorları, adeta kesintisiz güç sağlayan elektrikli motorlu bir araçmış gibi dinamizm sunması da, bu miniğin sürprizlerinden…

Arka koltuklarını yatırdığınızda 1.046 litrelik bir yükleme hacmine kavuştuğunuz i10, yük ağırlığı olarak da 434 kg’a kadar izin veriyor.

Minik otomobillerden alışkın olduğumuz stresli ve titreyen bir suspansiyonun yerine, neredeyse i30 kadar “oturaklı” bir yürür aksama sahip olan i10, sanki sadece şehir içi için değil, uzun yola çıksa da “yorucu” olmayacak bir yaylanma konforu sunacak gibi hissettiriyor.

Hyundai i10’a sınıf atlatan donanım: Klima, lastik basınç sensörü, ESP, VSM, elektrikli ön ve arka camlar, USB-AUX girişleri, acil durum fren sinyali, yokuş kalkış destek sistemi, viraj içi aydınlatmalı farlar, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, LED gündüz farları, sis farları ve 15 inç çift renkli alüminyum alaşımlı jantlar...

Kia Picanto, Chevrolet Spark ve Suzuki Alto gibi rakiplerinin karşısında Hyundai’nin minik “büyüğü” i10 için, açılır tavanlı, cruise control’lü ve premium elektronik donanımlı en üst versiyonuyla sol şeride çıkabildiğini söylemeliyiz!..

Bahsettiğimiz gibi bu minik otomobillerin özellikle şehir içi yoğunluğunda asıl avantajlarını ortaya koyduklarını hatırlarken, sıkışık trafiğin olmazsa olmazı otomatik şanzıman, en önemli ayrıntı!.. Hyundai i10’un 5 ileri manuelinin yanında 4 ileri otomatik opsiyonunun da çok yakında sunulacak olması, en büyük kozu olacak. Ve, bu otomatik sürüş kolaylığıyla da yeni i10, sanıyoruz, şık tasarımıyla tam uyum gösterecek ve herkesin kalbini çalacak!..*18 Kasım 2013 Auto Show dergisi ve Aralık 2013 FAST&BOLD programında da yayınlanmıştır.

Etiketler: Hyundai AutoBest 2014 Türk Malı i10 Avrupa Assan city

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..