FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Tavansız TT ve TTS

25 Eylül 2014 02:34
Tavansız TT ve TTS
Tweet It! Facebook

“TT ve TTS olarak sadece 2.0 litrelik motorlarla yollara çıkmaya hazırlanan Audi roadster'ı, ön yüzünden yeni tavan materyaline, çok sayıda üstünlüğe sahip...”

Paris Mondial de l’Automobile otomobil fuarı, sadece Fransızların değil tüm markalar için çok önemli bir gösteri merkezi!..

Neredeyse herkesin en önemli yeniliklerinin sahne alacağı Paris salonlarına, pek geniş olmasa da arka koltukları ve metal tavan yerine açılabilir kumaş tavana sahip, yani üstsüz, roadster Audi TT de geliyor!..

50 km/h hızlara kadar 10 saniye gibi gerçekten çok hızlı bir şekilde üstünü açan ya da kapatabilen yeni iki kişilik Audi TT roadsterın çok renk seçeneği olan bu kumaş tavanı çok katlı özel bir materyalden hazırlanmış. İçindeki iskeletten mekanizmasına magnezyum, aluminyum, çelik ve plastik bulunan bu tavanın 3 kg daha hafifleyerek 39 kg olmasının altı çiziliyor…

Asıl ilginç olan ise 50 litre büyüyerek 280 litreye ulaşan bagaj kapasitesi!.. Üstelik tavan açılıp koltukların arkasındaki aluminyum rafına yerleşince, artık bagaj da daralmıyor!..

Tüm bu pozitif değerlerin yanında 4.177 mm boyundaki yeni TT roadster’ın eski halinden 21 mm daha kısa olması da kafaları karıştırıyor!.. Diğer yanda dingil mesafesi de 37 mm daha uzun!.. 1.832 mm ile 10 mm daha dar gövdesinin 1.355 mm’lik yüksekliği de, eski haline göre 3 mm daha alçak!..

Fakat, Audi mühendis ve tasarımcılarının “ne yaptıklarını” çok iyi bildiklerine eminiz!..

Biri dizel ikisi benzinli üç farklı 4 silindirli Turbo motorla donanacak olan TT roadster, sadece önden çekerli olacak 184 HP 380 Nm’lik 2.0 lt TDI Ultra dizelle yola çıkıyor ve tüketimde 4.3 lt/100 km emisyonda 114 gr/km CO2 gibi şaşırtıcı değerler ortaya çıkarıyor!..

quattro olarak da sunulabilen 2.0 lt TFSI benzinlinin 230 HP 370 Nm potansiyeli göz doldururken; 0-100 km/h hızlanması 4.9 saniye olan 310 HP 380 Nm’lik TTS quattro, baş döndürüyor!..

6 ileri manuel ve çift debriyajlı 6 ileri S-tronic şanzımanla yollara çıkacak olan TT ve TTS roadster’ların Almanya başlangıç fiyatı, 37.900 Euro olacakmış…

Son olarak TT-RS’in 2016’da kendini göstereceğini de hatırlatırken, TT Coupe’lerin 4 kapılı bir seçeneğinin de düşünüldüğüne dair sektör dedikodularının artık fısıltılarda kalmadığını da belirtelim…

Etiketler: Audi TT TTS Roadster VW Gruppe group Ingolstadt Bayern Bavyera Bayern

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.