FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ucuz Fakat Yeterli

27 Temmuz 2013 15:31
Ucuz Fakat Yeterli
Tweet It! Facebook

“Renault Nissan ittifakının yeni bebeği Datsun GO, nihayet yüzünü gösterdi. Ultra Low Cost Vehicle olarak, hem markası hem de müşteriler için düşük maliyetli bir otomobil olacak!..”

Artık, tüm söylentiler, farklı fikirler bitiyor!.. İlk yeni Datsun, hazırlandı!.. Markanın eski zamanlardaki gibi Toyota rakibi gibi olmasa da, Renault Nissan ittifakının yeni küresel kozu olarak, değişik ülkelerdeki değişik müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik, değişik özellik ve tasarımlarla üretilecek olan Datsun, önce GO isimli minik hatchback'iyle dünyaya yeniden merhaba diyor.

Markalar birleştikçe, tedarikçilerle daha ucuza çalışabiliyor ve eski platformlar üzerine yeni "gövde"ler, çok daha kolay "yaratılabiliyor"!.. Renault Nissan ittifakının 30 yıl sonra yeniden canlandırılan "modern" Datsun projesi, ne ilk, ne de son!.. Fakat, Dacia ile müthiş bir tecrübe elde eden Fransız Japon ortaklığındaki grubun, Güney Kore'deki gibi Hindistan'daki iştiraklerine de yeni bir kapasite eklemesi hiç zor olmadı… Küresel faaliyetlerine yeni bir ekonomik dünya markası oluşturarak devam etmek isteyen Renault Nissan, marka olarak bir zamanların en güçlü markası Datsun'u seçmişti!..

Farklı ülkelerin, farklı beğeni ve ihtiyaçlarına göre tasarımı bile farklılaştırılacak, çok çeşitli donanım ve versiyonlarda üretileceği açıklanan GO, Renault Nissan ittifakının yeni ekonomik markası Datsun'un ilk yeni modeli oluyor.

Dacia'ya olan talebin zirveleri aşması nedeniyle, nitelik ve nicelik seviyeleri yükseltilen Dacia'nın altına yerleştirilecek olan "modern" Datsun'un bu ilk yeni modeli için 5.150 Euro'luk bir fiyat etiketi de öngörülüyor.

2014 ilk çeyreğinde Hindistan'da yollara çıkacak olan 5 kapılı hatchback Datsun GO'nun, daha sonra sedan şekliyle Rusya ve 3 kapılı ve bir de yeni Hyundai i10 tarzı yüksek tavanlı bir versiyonuyla Endonezya ve Güney Afrika'dan başlayarak, tüm dünyaya yayılması bekleniyor…

Gelişmiş ve satışların gelişmediği pazarların dışında özellikle Gelişmekte Olan Pazarlar'da büyük bir iddia ile yollara çıkacak olan Datsun GO, "global" markanın ilk "lokal" ürünü oluyor. 

Dacia Renault'nun alt markası olması gibi, Datsun'u da Nissan'ın alt markası olarak düşünmeye başlarken, Datsun yöneticileri, kendi müşterileri için "Risers" kelimesini kullanıyor. Yani geleceğe ümitle bakan, eski bir otomobil düşünmeyen, modern bir ekonomik fakat dinamik bir otomobil sahibi olmak isteyen, modern yaşam stillerine sahip olan yeni nesilden bahsediliyor…

Aynı zamanda gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerdeki optimist kitleler için Datsun'un tam uygun olduğu belirtiliyor. Ailelerini konfor ve güvenlik içinde gezdirmek isteyenler için… Yakıt ekonomisi derdi olmayan, klimasının yakıt sarfiyatı yaratmayacağı, sıkışık trafikte hantal kalmayacak, çocuklarla birlikte 6 kişiye (önde 3 kişi oturabilecek) bile yer sunacak olan Datsun GO, günümüzün en yeni iletişim teknolojilerini de küçük gövdesinde kullanıcılarına sunmaya çalışacak.

Önce 1.2 litrelik motor ve 5 ileri manuel şanzıman kullanılacak olan GO'nun 3.785 mm uzunluk, 1.635 mm genişlik, 1.485 mm yükseklik ve 2.450 mm dingil mesafesi ölçülerinin Nissan Micra ile benzemesi ise, herkesi şaşırttı… Çünkü yeni Datsun "minik"inin daha küçük olması bekleniyordu. İki önceki nesil Micra ve Clio'nun boyutlarının kullanılacağı düşünülürken, en yeni platformun deneneceğini kimse düşünmüyordu… Üstelik gerçekten modern ve kabul edilebilir bir tasarımla…

Yalın ve zor olamayn bir tasarım, sağlamlık, farklı ülkelerin beklediği donanım gibi ilkelerle hazırlanan ilk "modern" Datsun, tüm dünyadaki müşterilerin satın alacağı "ilk" otomobil olma iddiasını da taşıyor.

Bu sebeple de "boş" bir otomobil yerine, karakter sahibi, çevik, hızlı ve özgün bir stile sahip olması, yani kullanıcılarının mecbur kaldıkları için değil, beğendikleri için satın aldıkları bir otomobil olması hedeflenmiş olan Datsun GO, Renault Nissan ittifakının ve Carlos Ghosn'un en önemli "test"lerinden biri olacak!.. Yıllardır bahsedilen ULCV yeni ULTRA LOW COST VEHICLE projesi başarılmış olacak!.. Eğer, Carlos Ghosn'un "modern" Datsun'u, Louis Schweitzer'in yeni Dacia'ları kadar başarılı olabilirse, Fransız Japon evliliği rahat rahat devam edecek ve Ghosn'un emekliliği daha uzun yıllar "gelmeyecek"!..

Bu arada son olarak hatırlatalım; bu proje gibi, VW Grubu'da yeni çok ekonomik model/marka arayışını tamamladı ve marka ve logosunu satın aldığı Moskvich ile kendi ULCV'sini deneyecek!..

Datson GO yorumlarımız, 22 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlandı.

Etiketler: Renault Nissan Datsun Carlos Ghosn ULCV ultra low cost risers emerging

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.