FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Ucuz Fakat Yeterli

27 Temmuz 2013 15:31
Ucuz Fakat Yeterli
Tweet It! Facebook

“Renault Nissan ittifakının yeni bebeği Datsun GO, nihayet yüzünü gösterdi. Ultra Low Cost Vehicle olarak, hem markası hem de müşteriler için düşük maliyetli bir otomobil olacak!..”

Artık, tüm söylentiler, farklı fikirler bitiyor!.. İlk yeni Datsun, hazırlandı!.. Markanın eski zamanlardaki gibi Toyota rakibi gibi olmasa da, Renault Nissan ittifakının yeni küresel kozu olarak, değişik ülkelerdeki değişik müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik, değişik özellik ve tasarımlarla üretilecek olan Datsun, önce GO isimli minik hatchback'iyle dünyaya yeniden merhaba diyor.

Markalar birleştikçe, tedarikçilerle daha ucuza çalışabiliyor ve eski platformlar üzerine yeni "gövde"ler, çok daha kolay "yaratılabiliyor"!.. Renault Nissan ittifakının 30 yıl sonra yeniden canlandırılan "modern" Datsun projesi, ne ilk, ne de son!.. Fakat, Dacia ile müthiş bir tecrübe elde eden Fransız Japon ortaklığındaki grubun, Güney Kore'deki gibi Hindistan'daki iştiraklerine de yeni bir kapasite eklemesi hiç zor olmadı… Küresel faaliyetlerine yeni bir ekonomik dünya markası oluşturarak devam etmek isteyen Renault Nissan, marka olarak bir zamanların en güçlü markası Datsun'u seçmişti!..

Farklı ülkelerin, farklı beğeni ve ihtiyaçlarına göre tasarımı bile farklılaştırılacak, çok çeşitli donanım ve versiyonlarda üretileceği açıklanan GO, Renault Nissan ittifakının yeni ekonomik markası Datsun'un ilk yeni modeli oluyor.

Dacia'ya olan talebin zirveleri aşması nedeniyle, nitelik ve nicelik seviyeleri yükseltilen Dacia'nın altına yerleştirilecek olan "modern" Datsun'un bu ilk yeni modeli için 5.150 Euro'luk bir fiyat etiketi de öngörülüyor.

2014 ilk çeyreğinde Hindistan'da yollara çıkacak olan 5 kapılı hatchback Datsun GO'nun, daha sonra sedan şekliyle Rusya ve 3 kapılı ve bir de yeni Hyundai i10 tarzı yüksek tavanlı bir versiyonuyla Endonezya ve Güney Afrika'dan başlayarak, tüm dünyaya yayılması bekleniyor…

Gelişmiş ve satışların gelişmediği pazarların dışında özellikle Gelişmekte Olan Pazarlar'da büyük bir iddia ile yollara çıkacak olan Datsun GO, "global" markanın ilk "lokal" ürünü oluyor. 

Dacia Renault'nun alt markası olması gibi, Datsun'u da Nissan'ın alt markası olarak düşünmeye başlarken, Datsun yöneticileri, kendi müşterileri için "Risers" kelimesini kullanıyor. Yani geleceğe ümitle bakan, eski bir otomobil düşünmeyen, modern bir ekonomik fakat dinamik bir otomobil sahibi olmak isteyen, modern yaşam stillerine sahip olan yeni nesilden bahsediliyor…

Aynı zamanda gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerdeki optimist kitleler için Datsun'un tam uygun olduğu belirtiliyor. Ailelerini konfor ve güvenlik içinde gezdirmek isteyenler için… Yakıt ekonomisi derdi olmayan, klimasının yakıt sarfiyatı yaratmayacağı, sıkışık trafikte hantal kalmayacak, çocuklarla birlikte 6 kişiye (önde 3 kişi oturabilecek) bile yer sunacak olan Datsun GO, günümüzün en yeni iletişim teknolojilerini de küçük gövdesinde kullanıcılarına sunmaya çalışacak.

Önce 1.2 litrelik motor ve 5 ileri manuel şanzıman kullanılacak olan GO'nun 3.785 mm uzunluk, 1.635 mm genişlik, 1.485 mm yükseklik ve 2.450 mm dingil mesafesi ölçülerinin Nissan Micra ile benzemesi ise, herkesi şaşırttı… Çünkü yeni Datsun "minik"inin daha küçük olması bekleniyordu. İki önceki nesil Micra ve Clio'nun boyutlarının kullanılacağı düşünülürken, en yeni platformun deneneceğini kimse düşünmüyordu… Üstelik gerçekten modern ve kabul edilebilir bir tasarımla…

Yalın ve zor olamayn bir tasarım, sağlamlık, farklı ülkelerin beklediği donanım gibi ilkelerle hazırlanan ilk "modern" Datsun, tüm dünyadaki müşterilerin satın alacağı "ilk" otomobil olma iddiasını da taşıyor.

Bu sebeple de "boş" bir otomobil yerine, karakter sahibi, çevik, hızlı ve özgün bir stile sahip olması, yani kullanıcılarının mecbur kaldıkları için değil, beğendikleri için satın aldıkları bir otomobil olması hedeflenmiş olan Datsun GO, Renault Nissan ittifakının ve Carlos Ghosn'un en önemli "test"lerinden biri olacak!.. Yıllardır bahsedilen ULCV yeni ULTRA LOW COST VEHICLE projesi başarılmış olacak!.. Eğer, Carlos Ghosn'un "modern" Datsun'u, Louis Schweitzer'in yeni Dacia'ları kadar başarılı olabilirse, Fransız Japon evliliği rahat rahat devam edecek ve Ghosn'un emekliliği daha uzun yıllar "gelmeyecek"!..

Bu arada son olarak hatırlatalım; bu proje gibi, VW Grubu'da yeni çok ekonomik model/marka arayışını tamamladı ve marka ve logosunu satın aldığı Moskvich ile kendi ULCV'sini deneyecek!..

Datson GO yorumlarımız, 22 Temmuz 2013 tarihli AutoShow dergisinde de yayınlandı.

Etiketler: Renault Nissan Datsun Carlos Ghosn ULCV ultra low cost risers emerging

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..