FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

XC90’a Çok Az Kala

18 Ağustos 2014 01:33
XC90’a Çok Az Kala
Tweet It! Facebook

“Volvo, tümüyle kendine ait teknik ve tasarıma önce en büyük boy bir modelle başlıyor!..”

Concept Coupe, Concept XC Coupe ve Concept Estate… Aynı dingil mesafesi üzerinde, aynı genişlik içinde ve aynı platform üzerinde üç çarpıcı konsept!.. Volvo, bunları, bu kadar görkemli şekilde sergiledikten sonra, artık tümüyle “orijinal Volvo” olduğunu vurgulayarak yola çıkmak istiyor!.. 

Bu kavram otomobilleriyle şifreleri ortaya çıkarılan yeni XC90’dan önce Drive-E motor ailesi tanıtılmış ve 4 silindirden nasıl ekstrem verimlilik elde edilebileceği kanıtlanmıştı… Bu büyük SUV’un ardından bir büyük sedan, ardından bir sportif Coupe gelecek… Böylece kompakt V40’tan başlayan Ölçeklenebilier Ürün Mimarisi SPA zemininde yepyeni bir “İsveç ailesi” yollara çıkmış olacak… 

Aylardır, yeni XC90 hakkında ayrıntılar yavaş yavaş ortaya çıkarılıyor ve her detayda şaşırtıcı bir üstünlükle karşılaşıyoruz…

Akıllı dört teker çekiş sistemi, modüler 7 koltuk sistemi, 400 HP 640 Nm gibi ekstrem performansa sahip T8 Twin Engine teknolojisinin 60 gr/km gibi müthiş düşük emisyon değeri, başarılarından emin duruşuyla dikkat çeken Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson’u şimdiden gülümsetiyor… Yeni XC90 ile gelecek otomotiv yenilikleri arasında Android Auto denilen, Apple CarPlay rakibi bir iletişim kolaylığı, konsolda normal buton dizisi olmayan dokunmatik bir dikey ekran yüzeyi, ön cama head-up veri yansıtma, Sensus dedikleri sezgisel teknoloji ile yepyeni bir araç içi kontrol sistemi de bulunuyor… İnternete hızla bağlanabilme, akıllı telefonların uygulamalarını araçla birlikte kullanabilme, Volvo patentli aktif ve pasif güvenlik sistemleri, sürücüsüz sürüşe doğru geliştirilen sürücü yardımcısı akıllı co-pilot elektroniği de, yeni XC90’ın tasarımındaki görkeme yakışacak teknik yapıya sahip olduğunu kanıtlıyor…

Volvo Otomobilleri Pazarlama, Satış ve Maşteri Hizmetlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Alain Visser, XC90 ile başlayacak tümüyle orijinal modern Volvo çağının sadece nitelikte değil, nicelikte de büyük bir gösteri olacağını anlatıyordu…

Volvo Car Group Tasarım Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath ise; “Karışıklıktan uzak, akıcı etkileşim, tasarımcı ve mühendislerimiz için daima yol gösterici olmuştur.” diyordu. Kullanıcının “etrafında” geliştirilen dizayn ve teknolojilerle yeni XC90 için sabırsızlanıyoruz…

Fakat, teknolojileri geliştiren yüzlerce mühendisin yanında yeni Volvo “ailesi”ni “çizen” asıl iki isme de dikkat etmeliyiz!.. Gelecekte bu iki genç isimle daha fazla karşılaşacağımıza da eminiz!.. Biri, konseptlerin ve yeni XC90’ın dış tasarımına imza atan Maximilian Missoni, diğeri de tüm bu yeniliklerin kabin içlerini ortaya çıkaran Robin Page!.. Yani yeni Volvo tasarım dilini yeni modellere uygulayan iki genç “usta”!..

Baş tasarımcı Thomas Ingenlath’ın biri sağ diğeri de sol kolu olan bu iki isim, şu ana kadar gösterilen üç konseptin, yeni XC90’a göre “zayıf” olduğunu bile iddia ediyorlar… Konseptlerin, sportif ve ince olduğunu söyleyen ikili, sadece ön “yüz”lerinin karakterinin yeni XC90 ile benzeyebileceğini belirtiyorlar…

Önden “verilen” konseptlerin, müşterilerin karşısında bir test olduğunu anlatan Missoni, yeni XC90’ın Volvo markasının en büyük, en lüks ve en önemli ürünü olacağı için tüm önceliklerin bu model için kullanıldığının altını çiziyor. Yani, en modern tasarımdan en yüksek kaliteye, Volvo’nun “maksimum”unun XC90 ile gösterileceğini vurguluyor. 

XC90’ın hem dizaynı hem de tekniğinin diğer tüm modeller için örnek olacağını söyleyen Kabin İçi Tasarım Direktörü Page ise, dıştaki dinamik çizgilerin kabin içine fonksiyonalite olarak aktarıldığını belirtiyor. 

Yatık “T” şeklindeki farlardaki LED gündüz ışıklarının yeni XC90 ile başlayarak, geleceğin tüm Volvo’larının işareti olacağını da gösteren Maximilian Missoni, bu ışığın uzun kısmının genişliği, dik kısmının genişliğin ucunu belirlediğini hatırlatıyor… “Yeni Volvo SPA platformunun güzel ve güçlü tasarımlar ortaya çıkarmak için çok uygun!” Arkada ise “C” şeklindeki ışığın da başka bir yeni Volvo özelliği olduğuna fark ettiriyor. Ön panjur, geniş “omuz”lar ve sağlam duruş, “tipik Volvo” grafiği olarak devam edecekmiş… Diğer gelecek modellerin çok hassas yan çizgilerle farklılaşacağını, fakat “İsveç tasarımı”nın hepsine damgalanacağını söyleyen Missoni, müşterilerin bundan böyle “kalınlık”ı zarif bulacaklarından da emin!..

Robin Page de, aktif “İsveç Yaşam tarzı”nın XC90 ile yansıtılacağını bir kez daha söylerken, herkesin yeni Volvo’lara özeneceğinden emin!.. “Kullanıcının ve kullandığı teknolojilerin etrafında tasarlanmış yeni Volvo’ların, modern çağın bireysel ulaşım araçları için diğer markalara da fikir verecekler!”

Missoni: “Biz en çılgın fikirlerimizi değil, yeni teknolojilerin mümkün kıldığı olabilecek en mantıklı araçlara göre hazırlanıyoruz!.. Yeni SPA mimarisinin verimliliği içinde dünyadaki trendlerin oluşturduğu en son modayı uyguluyoruz!..”

Page: “Akıllı telefon uygulamaları ve yeni tablet tekniği parametrelerine göre, müşterilerin alıştığı ve sevdiği gibi, kullanım keyfi sunuyoruz!..”

*14 Temmuz 2014 Auto Show dergisinde de yer almıştır.

Etiketler: Volvo XC90 Page Missoni SPA concept Coupe estate SUV sportif İskandinav Scandinavian T8 Twin Engine Samuelsson CarPlay Apple Visser Ingenlath Thor sport konsept

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Küçük Volkswagen T-Roc

Küçük VW SUV'u T-Roc naklen dünya prömiyeri gerçekleştiriyor!

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..