FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Yıl Değişimi

26 Aralık 2013 21:28
Yeni Yıl Değişimi
Tweet It! Facebook

“Otomotiv sektöründe yıl sonu geldiğinde sadece modeller değişmiyor!.. "Modelleme"leri yapanlar da değişiyor!..”

6 yıldır Audi’nin baş tasarımcısı olan Wolfgang Egger, Italdesign Giugiaro’ya transfer oluyor. Aslında Giugiaro baba oğulun yanına bu kadar güçlü bir ismin gelmesi, Torino merkezli İtalyan Tasarım Stüdyosu’nun bundan böyle bağlı olduğu VW Grubunun markalarına daha fazla etki edeceği şeklinde de yorumlanabilir. Audi öncesinde Alfa Romeo ve Lancia markalarını “çizmiş” olan Egger’in yerine ise Volkswagen markası dış tasarım direktörü Mark Lichte geliyor. 

Diğer yanda Volkswagen’den Paul Willcox’u transfer eden Nissan, Willcox için Avrupa operasyonlarının baş koltuğunu uygun gördü!.. Bu pozisyonun eski sahibi Trevor Mann ise, artık Nissan’ın küresel performans şefi oluyor. Yani tüm ülkeler ve bölgeler kendisine rapor verecek… O da, Carlos Ghosn’a…

Okyanusun diğer tarafında ise Volkswagen, 90’ların başında GM Türkiye’nin de Genel Müdürü olarak çalışmış Jonathan Browning’i VW USA şefliğini bıraktırdı…Passat satışlarının istenilen seviyelerde olmaması nedeniyle eleştiriliyordu. Yerine ise VW’nin küresel satış sonrasını yönetmiş olan Michael Horn geldi.

Chrysler’in geçmişte bayileriyle büyük problemler yaşadığı dönemde Satış ve Pazarlama Direktörü olan Joe Eberhardt da, Jaguar Land Rover’ın Kuzey Amerika Başkanlığına çağrıldı… Umarız, Eberhardt, bir kez daha bayiler istemeden onlara fazla otomobil “yığmaz”!..

General Motors’un başına, Akerson’un yerine, Mary Barra hanımefendinin geleceğini daha önce belirtilmişti. Onun arkasındaki asıl bomba ismin de, GM'in tüm operasyonlarını yürütecek olan 41 yaşındaki Daniel Ammann olacağı açıklanmıştı… Bu atamalardan hemen önce ise Chevrolet’nin Avrupa’dan, Holden’in ise Avustralya’dan çekileceği açıklanmıştı… 

İlginç sürprizler, ardı ardına geliyordu… Daha bir çok üst ve alt kademede “automotive executive” değişimi yapılırken, amaç hep belliydi: Karlılığı arttıracak, yeni “beyin”lere fırsat vermek!..

Avrupa’ya geri geldiğimizde, endüstriyel olarak baktığımızda, çok önemli bir haber vardı… Daimler’in Aston Martin’in en az yüzde 5 hissesini satın alarak, İngilizlerle bir teknoloji ortaklığı kurmaya başlayacağını öğrendik. Mercedes-AMG ile birlikte, yüksek performans teknolojilerini paylaşacağı bu yeni atılım ile hem Almanlar hem İngilizler, yeni nesil V8 Ar-Ge’si gibi başlıklarda birbirlerini çok iyi tamamlayabilecekler!..

Yöneticilerin değişimi konusuna önümüzdeki haftalarda da devam etmeyi çok istiyoruz… Çünkü, sırada VW, Ford ve FIAT-Chrysler’in zirve pozisyonları var!..

Malum 1937 doğumlu Ferdinand Piech, yaşından dolayı artık çok rahatsız ve emekli olmak istiyor. Porsche dahil tüm VW Grubu markalarının dizginlerini bundan böyle kimin tutacağı sorusu, belki de sektörün en çok merak ettiği konu!.. Martin Winterkorn da, çok genç olmadığına göre; bu müthiş pozisyon için benim adayım, tüm markaların Ar-Ge’sinden de sorumlu olan “Super IQ” Ulrich Hackenberg!..

Ford Motor Company ise, Alan Mulally gibi grubu en sert kriz yıllarında bile ayakta tutmayı başaracak bir güçlü isim arayışını sürdürüyor… Acaba, yıllarını Ford markalarına vermiş ve Ford ailesine en yakın isim olan Mark Fields mi bu tepedeki koltuğa oturacak, yoksa yine bambaşka sektörlerden bir “ünlü” isim mi transfer edilecek?.. Göreceğiz!..

Fiat ve Chrysler’in patronu Sergio Marchionne ise, masasına oturacak ismi küresel yönetici kadrosundaki 20 kişi arasından seçeceğini söylerken, bizim gönlümüzdeki ismin tüm yüksek nitelikleriyle Tofaş’ın eski CEO’su Alfredo Altavilla olduğunu da ayrıca belirtelim!..

Fakat, tüm bunların arasında, General Motors’un yaptığını çok sempatik buluyoruz…Barra gibi güzel ve zeki bir kadın ve arkasında Ammann gibi çok genç ve çok çalışkan bir adam!..

Demekki, yıl değişirken, sadece modeller değişmiyor, “modelleme”leri yapanlar da değişiyor!..

*23 Aralık 2013 Auto Show Automotive Insider

Etiketler: Audi Chevrolet VW Fiat Chrysler Jaguar Land Rover Ford Volkswagen General Motors USA Amerikan Avrupa EU design CEO Nissan Alfa Romeo Lancia Egger Lichte Willcox Mann Ghosn Browning Horn Akerson Barra Ammann HoldenDaimler Aston Martin AMG Mercedes Chrysler Piech Winterkorn Hackenberg Mulally Fields Marchionne Altavilla

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Range Rover Yenilendi!

Lüks SUV kavramının yaratıcısı Range Rover, 50 yıllık birikiminin zirvesinde 2018'e kompakt Velar modelinden aşık olduğumuz ultra modern özellikler ve çok farklı konfor yenilikleriyle giriyor...

Velar Hikayesi

Land Rover, yeni Range Rover Velar ile "daha fazla otomobil" olan yepyeni bir CrossOver yarattı... Fakat, Velar'ı daha iyi anlamak için önce, Range Rover'ın tarihine bakalım mı?..

Port Bagajla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Yaz aylarında arabayla yapılan yolculuklar artar, yollarda ağzına kadar eşyayla dolu araçlar daha sık görülür. Çoğunluğu tatil yolunda olan bu araç sakinleri, kimi zaman bagaja ya da arka koltuğa sığmayan eşyalarını port bagaj yardımıyla beraberlerinde götürürler. Bu yazımızda, aracın ekstra yük taşıması için birebir olan port bagajla seyahat ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değineceğiz.

Bebek Jaguar SUV'u

Spor otomobillerden ilham alan tasarımı ile yeni kompakt Jaguar SUV modeli E-PACE, elektrikli I-PACE öncesinde ve F-PACE sonrasında PACE ailesinin en yeni üyesi!..

İlk BMW Station Wagon

İlk Station Wagon BMW, 1987 E30 Touring mi? Yoksa 1984'te Max Raisböck'ün yaptığı 323i Station mı? O zaman BMW Touring modellerinin 40.Yıl kutlaması, 3 yıl önce yapılmalı mıydı?..

B-SUV Savaşında Citroen

Küçük Sınıf SUV görünümlü otomobillerin trendi artık zirveye ulaştı... Yeni Citroen C3 Aircross da, bu popüler segmentin en sevimli seçeneklerinden biri olacak!..

İşte Hyundai Kona

Hyundai, B-SUV yani Küçük Sınıf SUV pazarına müthiş iddialı bir yeni model hazırladı!.. Kona ismindeki bu yepyeni model, Nissan Juke'un tam karşısına çıkıyor ve hatta 4x4 seçeneğiyle arazide bir adım bile öne geçiyor!..

Yeni Opel SUV'u

Crossland X'in bir büyüğü Opel Grandland X, nihayet yüzünü gösterdi!.. Fransız kardeşleri 2008 ile 3008 arasındaki farktan çok daha fazlasına sahip olan bu Alt Orta Boy Opel SUV, özellikle tasarımıyla tipik bir Alman!..