FacebookRSSTwitterYouTubeGoogle+

Yeni Yıl Değişimi

26 Aralık 2013 21:28
Yeni Yıl Değişimi
Tweet It! Facebook

“Otomotiv sektöründe yıl sonu geldiğinde sadece modeller değişmiyor!.. "Modelleme"leri yapanlar da değişiyor!..”

6 yıldır Audi’nin baş tasarımcısı olan Wolfgang Egger, Italdesign Giugiaro’ya transfer oluyor. Aslında Giugiaro baba oğulun yanına bu kadar güçlü bir ismin gelmesi, Torino merkezli İtalyan Tasarım Stüdyosu’nun bundan böyle bağlı olduğu VW Grubunun markalarına daha fazla etki edeceği şeklinde de yorumlanabilir. Audi öncesinde Alfa Romeo ve Lancia markalarını “çizmiş” olan Egger’in yerine ise Volkswagen markası dış tasarım direktörü Mark Lichte geliyor. 

Diğer yanda Volkswagen’den Paul Willcox’u transfer eden Nissan, Willcox için Avrupa operasyonlarının baş koltuğunu uygun gördü!.. Bu pozisyonun eski sahibi Trevor Mann ise, artık Nissan’ın küresel performans şefi oluyor. Yani tüm ülkeler ve bölgeler kendisine rapor verecek… O da, Carlos Ghosn’a…

Okyanusun diğer tarafında ise Volkswagen, 90’ların başında GM Türkiye’nin de Genel Müdürü olarak çalışmış Jonathan Browning’i VW USA şefliğini bıraktırdı…Passat satışlarının istenilen seviyelerde olmaması nedeniyle eleştiriliyordu. Yerine ise VW’nin küresel satış sonrasını yönetmiş olan Michael Horn geldi.

Chrysler’in geçmişte bayileriyle büyük problemler yaşadığı dönemde Satış ve Pazarlama Direktörü olan Joe Eberhardt da, Jaguar Land Rover’ın Kuzey Amerika Başkanlığına çağrıldı… Umarız, Eberhardt, bir kez daha bayiler istemeden onlara fazla otomobil “yığmaz”!..

General Motors’un başına, Akerson’un yerine, Mary Barra hanımefendinin geleceğini daha önce belirtilmişti. Onun arkasındaki asıl bomba ismin de, GM'in tüm operasyonlarını yürütecek olan 41 yaşındaki Daniel Ammann olacağı açıklanmıştı… Bu atamalardan hemen önce ise Chevrolet’nin Avrupa’dan, Holden’in ise Avustralya’dan çekileceği açıklanmıştı… 

İlginç sürprizler, ardı ardına geliyordu… Daha bir çok üst ve alt kademede “automotive executive” değişimi yapılırken, amaç hep belliydi: Karlılığı arttıracak, yeni “beyin”lere fırsat vermek!..

Avrupa’ya geri geldiğimizde, endüstriyel olarak baktığımızda, çok önemli bir haber vardı… Daimler’in Aston Martin’in en az yüzde 5 hissesini satın alarak, İngilizlerle bir teknoloji ortaklığı kurmaya başlayacağını öğrendik. Mercedes-AMG ile birlikte, yüksek performans teknolojilerini paylaşacağı bu yeni atılım ile hem Almanlar hem İngilizler, yeni nesil V8 Ar-Ge’si gibi başlıklarda birbirlerini çok iyi tamamlayabilecekler!..

Yöneticilerin değişimi konusuna önümüzdeki haftalarda da devam etmeyi çok istiyoruz… Çünkü, sırada VW, Ford ve FIAT-Chrysler’in zirve pozisyonları var!..

Malum 1937 doğumlu Ferdinand Piech, yaşından dolayı artık çok rahatsız ve emekli olmak istiyor. Porsche dahil tüm VW Grubu markalarının dizginlerini bundan böyle kimin tutacağı sorusu, belki de sektörün en çok merak ettiği konu!.. Martin Winterkorn da, çok genç olmadığına göre; bu müthiş pozisyon için benim adayım, tüm markaların Ar-Ge’sinden de sorumlu olan “Super IQ” Ulrich Hackenberg!..

Ford Motor Company ise, Alan Mulally gibi grubu en sert kriz yıllarında bile ayakta tutmayı başaracak bir güçlü isim arayışını sürdürüyor… Acaba, yıllarını Ford markalarına vermiş ve Ford ailesine en yakın isim olan Mark Fields mi bu tepedeki koltuğa oturacak, yoksa yine bambaşka sektörlerden bir “ünlü” isim mi transfer edilecek?.. Göreceğiz!..

Fiat ve Chrysler’in patronu Sergio Marchionne ise, masasına oturacak ismi küresel yönetici kadrosundaki 20 kişi arasından seçeceğini söylerken, bizim gönlümüzdeki ismin tüm yüksek nitelikleriyle Tofaş’ın eski CEO’su Alfredo Altavilla olduğunu da ayrıca belirtelim!..

Fakat, tüm bunların arasında, General Motors’un yaptığını çok sempatik buluyoruz…Barra gibi güzel ve zeki bir kadın ve arkasında Ammann gibi çok genç ve çok çalışkan bir adam!..

Demekki, yıl değişirken, sadece modeller değişmiyor, “modelleme”leri yapanlar da değişiyor!..

*23 Aralık 2013 Auto Show Automotive Insider

Etiketler: Audi Chevrolet VW Fiat Chrysler Jaguar Land Rover Ford Volkswagen General Motors USA Amerikan Avrupa EU design CEO Nissan Alfa Romeo Lancia Egger Lichte Willcox Mann Ghosn Browning Horn Akerson Barra Ammann HoldenDaimler Aston Martin AMG Mercedes Chrysler Piech Winterkorn Hackenberg Mulally Fields Marchionne Altavilla

diğer haberlerden

Haber BaşlığıTarih

Coupe tarzı bir Yeni 508

Peugeot SA, Opel'i satın aldıktan sonra müthiş bir atağa geçti... Yeni 508 ise, sanki tüm bu hızlı çıkışın sembolü!.. Daha güzel, daha kaliteli ve daha sportif, hatta radikal bir sedan!..

Doblo'nun Combo'su bitti

Yeni mimarisi ile beşinci nesil Combo da, artık PSA LAV Dörtlüsü'nün bir parçası... Fakat, kaslı ve güçlü tasarımı ve Opel tarzı LED çift kanat gündüz farlarıyla yine de farklı...

Seat Cupra değil Cupra Seat

Ekstrem sportif version ismi, artık bir marka!.. Bakır logolu Cupra markası!.. Seat markası, kendisinden daha hızlı, daha gösterişli ve daha sert seçeneği ayrı bir marka olarak pazarlayacak!..

Müthiş Berlingo

En yeni Citroen tasarımıyla baştan aşağı yenilenen Berlingo, özellikle MultiSpace haliyle artık binek otomobillerden farksız, bir ticari LCV olmasına rağmen adeta konforlu bir MPV...

Mercedes X

Güçlü suspansiyon ve hava kanallı ön ve arka disk frenleri, Off-Road dışında da kullanıcısına iyi bir asfalt sürüş performansı sunan Mercedes-Benz’in ilk Pick-Up aracı X-Klasse, rakiplerine karşı "yıldız" farkına sahip.

Yeni Mercedes A

Mercedes W177 kasa 4. nesil yeni A-Klasse ile premium C-segmentinde rakiplerini sollamaya çalışıyor...

McLaren Senna

Ayrton Senna ismini dünyada sadece Honda ya da McLaren kullanabilirdi… McLaren önce davrandı ve normal yollarda kullanılabilecek yepyeni pist yarışları tekniğine sahip 800HP 800Nm'lik otomobiline “Senna” ismini verdi!..

Süper SUV Lamborghini Urus

Süper SUV nasıl olabilirdi?.. Otomotiv literatürüne yeni bir model tiplemesi giriyor.. SSUV, SuperSUV!.. Lamborghini, uzun süredir çok konuşulan aşırı hızlı CrossOver'ını ortaya çıkararak, Ferrari ve Aston Martin, hatta McLaren'in de bu yolda ilerleyeceği kapıyı açıyor!..